Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Contul 581 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Contul 581


1 reply to this topic

#1 lilica_bubu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 26 August 2011 - 12:52 PM

Buna, am si eu intrabare dat fiind ca sunt noua in ale contabilitatii cat si pe forum. Luna trecuta nu mi s-a inchis 581 pentru ca in anumite pcte lucru transferurile catre ei au plecat din casa centrala in 31 ale lunii, iar cel care duce transferurile a ajuns in unele pcte de lucru pe 01 respectiv 02 ale lunii urmatoare. Ca sa inchid 581, am facut 581=473. Acum ca sa mi se inchida 581 trebuie sa fac 473 = 5311 ?
Multumesc mult pentru ajutor



#2 bogdan_p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Location:Craiova

Postat 26 August 2011 - 07:09 PM

"Contul 581 "Viramente interne"
Cu ajutorul acestui cont se ține evidența viramentelor de disponibilități între
conturile de trezorerie.
Contul 581 "Viramente interne" este un cont de activ.
În debitul contului 581 "Viramente interne" se înregistrează:
- sumele virate dintr-un cont de trezorerie în alt cont de trezorerie (512, 531,
541).
În creditul contului 581 "Viramente interne" se înregistrează:
- sumele intrate într-un cont de trezorerie din alt cont de trezorerie (512, 531,
541).
De regulă, contul nu prezintă sold."







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL