Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
somaj dupa CIC - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


somaj dupa CIC


3 replies to this topic

#1 rCLAUDIA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 29 August 2011 - 12:37 PM

Firma ,,X'' isi inceteaza temporar activitatea in mai 2010, avand un singur angajat cu carte de munca , dar cu contractul de munca suspendat (Concediu de crestere copil pana la 2 ani), incepand cu data de 01.05.2009.
La data de 01.05.2011, trebuia intocmita decizie de incetarea suspendarii- document care nu a fost intocmit la acea data.
Mai mult patronul doreste incetarea contractului de munca si timiterea angajatului in somaj incepand cu data de 01.09.2011.
Intrebare: Ce documente trebuie sa intocmeasca societatea si ce implicatii de ordin fiscal determina situatia enuntata.
Mentionez ca in aceasta perioada mai-august 2011, nu s-a depus nici decl.112



#2 picutex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:iasi

Postat 03 October 2011 - 09:42 AM

imi cer scuze daca s-a mai discutat - am o angajata care termina cic in 13.10.2011 si vrea sa mearga in somaj. stiu cum se procedeaza dar m-am blocat la adeverinta de somaj. Cum completez la contributia salariatului, las spatiu liber- avand in vedere ca e in CIC si nu a contribuit. Va rog mult sa ma ajutati.




#3 bolba

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 03 October 2011 - 04:10 PM

Art. 35 din Legea nr.76/2002 prevede :
(1) Pentru persoanele care au avut raporturile de munca sau de serviciu suspendate, cu exceptia perioadei de incapacitate temporara de munca in care plata indemnizatiei se suporta de unitate, conform legii, stagiul minim de cotizare se realizeaza prin cumularea perioadei de asigurare realizate inainte de suspendare cu perioada de asigurare realizata dupa reluarea activitatii.



#4 michelav

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 30 January 2012 - 01:36 PM

buna ziua,
am si eu oproblema...am terminat concediul de crestere al copilului pe data de 11.01.2012 de 2 ani.
Societatea unde am fost angajata inainte de a naste timp de 12 luni mi-a dat decizia de incetare chiar pe data de 11.01,urmand sa intru in somaj.Dupa ce mi-am intocmit dosarul,la somaj mi-au spus ca de fapt nu pot intra in somaj deoarece am doar 10 luni si 16 zile de cotizatie la ei,legea fiind de 12luni.Nu inteleg cum de nu pot beneficia de somaj dc eu am lucrat 12luni la ac.societate si am beneficiat si de indemnizatia de crestere a copilului?!Ma pot angaja acum pt.2 luni la alta societate pt.a-mi face si aceste zile lipsa pt.a lua somaj???
Contractul de munca mai poate fi inregistart acum la ITM cu data de 11.01 pt.a beneficia de continuitate la aceste 10 luni si 16 zile?Ce trebuie sa fac?Sau nu este necesara continuitatea din data de 11.01?
Multumesc anticipat celor care ma vor lamuri ce trebuie sa fac!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL