Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
produse oferite cadou - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


produse oferite cadou

22 replies to this topic

#1 elmin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 02 June 2005 - 03:26 PM

Impreuna cu bunurile vandute, firma ofera cadou anumite accesorii si piese de schimb. Pt. acestea am facut fise de magazie pe baza NIR-ului (sper ca e bine sau tre' sa fac pe baza facturii de la furnizor?).
Cand facturez, trec bunul vandut, accesoriul respectiv (scriu ca e oferit cadou) si pretul bunului. Intrebarea mea e: cum ma scad din gestiune, adica... pe fisa de magazie, la "iesiri", scriu nr. facturii emise clientului si atat sau mai fac un proces verbal, ceva? Sau o nota? Si nota cum ar trebui sa sune?... Ufff... Sunt pe langa, rau!



#2 octavia_i

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 236 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 June 2005 - 03:40 PM

pe factura de vanzare nu ar trebui sa scrii zero la pretul produsului respectiv?




#3 elmin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 02 June 2005 - 04:47 PM

Pai... ma gandeam sa scriu contravaloare produs "nustiudecare" si cadou "decareofi" si pretul produsului "nustiudecare", adica un singur rand, cum ar veni...



#4 octavia_i

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 236 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 June 2005 - 06:34 PM

eu nu am facut niciodata o asemenea factura. insa cand mi-am luat calculatorul stiu sigur ca pe factura era scrisa denumirea produsului cu mentiunea accesoriu-gratuit, nr bucati si la pret era 0.



#5 elmin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 06 June 2005 - 04:57 PM

Si daca fac factura cu doua randuri, pe primu': produsul vandut si pe al doilea produsu' cadou, ce se intampla cu tva? Adica, se doreste ca pentru aceste produse cumparate in scopul oferirii clientilor, sa se deduca tva...



#6 arret

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 06 June 2005 - 05:12 PM

sa se colecteze tva,asa vroiai sa zici,nu???



#7 arret

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 06 June 2005 - 05:14 PM

am intrat gresit,scuze,am citit fara atentie si am facut pe desteapta.......



#8 elmin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 06 June 2005 - 05:31 PM

Aaa... da, pe factura catre clienti sa se colecteze. Eu, oricum, nu ma pricep foarte bine, poate-mi dati vreo idee... cum ar fi optim...



#9 moni-andreea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 220 Postari:
  • Location:Bacau

Postat 06 June 2005 - 09:13 PM

Fa un singur articol pe factura : "bun cumparat + cadou" la pretul promotional. Daca produsele - cadouri le-ai introdus pe fise de magazie cf. NIR cel mai bine fa bonuri de consum ca sa le scazi din gestiune si le contezi 623=371 cu pretul de la furnizor. Sau 607=371 ca sa nu se lege AF de TVA aferent 623. Succes!
Durerea e inevitabila, suferinta este optionala



#10 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 06 June 2005 - 10:47 PM

Daca produsele cumparate sunt destinate doar pt cadou, poti sa nu mai faci NIR si sa le treci direct pe cheltuieli, atata timp cat nu au pret de vanzare.
Iar pe factura treci "produs "X" + cadou". Valoarea produsului vandut o treci pe cea din NIR (pretul vanzarii + TVA), Si inchizi factura.



#11 elmin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 07 June 2005 - 08:36 AM

moni-andreea, daca fac cum spui tu, clientilor le mai dau sa semneze un proces verbal, sau mai atasez ceva la factura? O nota explicativa, ceva?



#12 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 07 June 2005 - 02:23 PM

nu poti folosi contul "623" pt descarcarea gestiuni. in cel mai rau caz poti folosi contul "658".
nu poti sa-i treci valoarea cadoului pe factura, pt ca tu nu il vinzi, ci este un cadou. Cadoul, NU poate avea TVA colectat.
Asa ca factura cu, cadouri o treci direct pe cheltuieli. In cel mai rau caz scrii o nota pt factura cu, cadouri si o anexezi la factura.



#13 dco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 241 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 June 2005 - 02:45 PM

mony23 a spus:

nu poti folosi contul "623" pt descarcarea gestiuni. in cel mai rau caz poti folosi contul "658".
nu poti sa-i treci valoarea cadoului pe factura, pt ca tu nu il vinzi, ci este un cadou. Cadoul, NU poate avea TVA colectat.
Asa ca factura cu, cadouri o treci direct pe cheltuieli. In cel mai rau caz scrii o nota pt factura cu, cadouri si o anexezi la factura.

Atata timp cat apare cu pret 0 TVA-ul n-are nici o treaba ... scrii undeva pe factura ca e o promotie si le descarci prin 6232 analitic - si atunci nici fiscul nu se mai leaga de TVA-ul dedus la cumpararea lor, eventual faci un PV al AGA, o decizie prin care se decide impartirea promotionala a acelor produse ...



#14 elmin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 07 June 2005 - 03:16 PM

Si atunci fac asa: vin piesele, accesoriile de la furnizori si le fac niruri si apoi fise de magazie; le vand si le trec pe factura, incorporate in pretul bunului respectiv (adica: autoturism + alarma, cadou), si le fac bon de consum. E ok asa???



#15 carabela.anca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 311 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:cunoastere, perfectionare...

Postat 07 June 2005 - 03:42 PM

Nu ar fi mai corect sa se faca factura pentru bunurile pe care le vinzi, iar pentru accesoriile pe care le dai cu titlu gratuit sa emiti un aviz cu mentiunea " nu se factureaza-materiale promotionale". Avizul respectiv il operezi in fisa de magazie (pe iesiri) la accesorii. Bonul de consum se utilizeaza doar pentru consumul propriu al societatii. Ce iese din societate are ori factura ori aviz.



#16 dco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 241 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 June 2005 - 04:16 PM

carabela.anca a spus:

Nu ar fi mai corect sa se faca factura pentru bunurile pe care le vinzi, iar pentru accesoriile pe care le dai cu titlu gratuit sa emiti un aviz cu mentiunea " nu se factureaza-materiale promotionale". Avizul respectiv il operezi in fisa de magazie (pe iesiri) la accesorii. Bonul de consum se utilizeaza doar pentru consumul propriu al societatii. Ce iese din societate are ori factura ori aviz.

Daca ai posibilitatea, asa e cel mai corect:
pentru ce ai pe factura faci 607 = 371, pentru cele de pe aviz 6232 = 371



#17 elmin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 07 June 2005 - 06:53 PM

Da da' avand in vedere ca eu nu lucrez cu conturile, nu stiu ce repercusiune ar avea asupra tva, cheltuieli etc. Adica, daca fac bon de consum, am inteles ca se duce pe cheltuieli, da' daca fac aviz? Nu prea ma pricep si ideea e sa iesim cu tva, cheltuieli, impozite cat mai bine... De-aia va cer parerea.



#18 carabela.anca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 311 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:cunoastere, perfectionare...

Postat 08 June 2005 - 11:05 AM

Atunci cand vinzi o marfa unui client, in mod normal, ai urmatoarele documente:
- Avizul ( folosit pentru scaderea din gestiune a marfii). Se conteaza
ct.607 = ct.371
- Factura (pentru crearea obligatiei de plata a clientului catre tine). Se conteaza 4111 = %
707
4427
In cazul in care ai produse pe care le oferi cu titlu gratuit, faci doar avizul, pentru a te putea scade din gestiune cu produsele respective.



#19 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 08 June 2005 - 01:45 PM

Bunurile acordate clientilor in scopul stimularii vanzarilor sunt asimilate cheltuielilor de reclama si publicitate:

CF Art. 21 (2.) d):
d) cheltuielile de reclama si publicitate efectuate in scopul popularizarii firmei, produselor sau serviciilor, in baza unui contract scris, precum si costurile asociate producerii materialelor necesare pentru difuzarea mesajelor publicitare. Se includ in categoria cheltuielilor de reclama si publicitate si bunurile care se acorda in cadrul unor campanii publicitare ca mostre, pentru incercarea produselor si demonstratii la punctele de vanzare, precum si alte bunuri si servicii acordate cu scopul stimularii vanzarilor;

Fiind cheltuieli realizate in scopul obtinerii de venituri, ele sunt deductibile.

Dpdv al TVA, acordarea acestor bunuri nu este livrare de marfuri, deci nu se colecteaza TVA:

CF Art. 128 (9.) e):
e) acordarea in mod gratuit de bunuri ca mostre in cadrul campaniilor publicitare, pentru incercarea produselor sau pentru demonstratii la punctele de vanzare, alte bunuri acordate in scopul stimularii vanzarilor;

Variante de contare:

A. Se factureaza marfa vanduta normal (411=707 la pret vz. si 607=371 la pret achiz/PAMP), iar pt.marfa gratuita se factureaza la un pret modic - 1/10/100 ROL sau 0,01 RON - (411=707 la pret modic si 607*=371 la pret de achiz/PAMP); in acest caz se colecteaza TVA aplicat la pretul modic (pt.ca nu e 100% gratuit), dar influenta e nesemnificativa.

B. Se factureaza atat marfa vanduta, cat si marfa gratuita la pret vz (411=707 la pret total vz. si 607/607*=371 la pret total achiz/PAMP), dar se insereaza o pozitie distincta in factura (pe post de reducere comerciala - "rabat 100%" sau "gratuitate") la nivelul pretului de vanzare a marfii gratuite (411=707 in rosu); daca programul nu permite 411=707 in rosu (desi asa e cel mai logic) pt.reducerile comerciale, atunci se poate seta sa inreg.607*=411 cu val.reducerii. Avantaj: clientul afla cat valoreaza bunul primit gratuit. Daca folositi pe post de pret de vanzare pt.marfa gratuita (in rd.cu + si cu - din factura) pretul de achizitie, exista dezavantajul ca, pe de o parte, clientul sa nu aprecieze indeajuns gestul, iar pe de alta parte, sa va deconspirati preturile de achizitie (concurenta va asteapta!). In cazul in care reducerea nu se conteaza in rosu in ct.707, exista dezavantajul ca se umfla cifra de afaceri aiurea.

C. Se factureaza numai marfa vanduta normal (411=707 si 607=371), iar pt.marfa gratuita se scrie pe factura "bonus/gratuitate conform anexei", iar intr-o anexa la factura se trec bunurile cu pricina (cantitativ, fara valoare). Clientul semneaza atat factura, cat si anexa. Anexele se vor inregistra in contab.in modulul de stocuri (unde se fac bonurile de consum, transferurile intre gest. etc), nu in cel de vanzari (607*=371) pt.ca nu afecteaza 411.

Daca programul permite, atunci peste tot unde am folosit 607* (adica pt.costul de achiz.al marfii date gratuit), ar trebui setat sa foloseasca ct.6232 (vezi art.din CF de mai sus).

Daca bunurile destinate gratuitatilor sunt cunoscute (cantitativ) dinainte, atunci se pot trece intr-o "gestiune" distincta in program, setata astfel incat sa conteze corect scaderea de gestiune (cu 6232 in loc de 607). Bineinteles ca asta ar insemna dublarea articolelor.

Sunt cateva idei. Poate va sunt de folos.



#20 dco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 241 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 June 2005 - 01:55 PM

lorenzo a spus:

Daca programul permite, atunci peste tot unde am folosit 607* (adica pt.costul de achiz.al marfii date gratuit), ar trebui setat sa foloseasca ct.6232 (vezi art.din CF de mai sus).

Daca bunurile destinate gratuitatilor sunt cunoscute (cantitativ) dinainte, atunci se pot trece intr-o "gestiune" distincta in program, setata astfel incat sa conteze corect scaderea de gestiune (cu 6232 in loc de 607). Bineinteles ca asta ar insemna dublarea articolelor.

Sunt cateva idei. Poate va sunt de folos.

Mie nu mi-a permis programul, in modulul de gestiune, sa setez pt mostre 6232 si atunci am lasat asa si am mers in modulul de contabilitate si am facut o nota contabila suplimentara de transfer din 607 in 6232, pentru suma respectiva.
E o varianta alternativa ...






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL