Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
active fixe de natura obiectelor de inventar - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

active fixe de natura obiectelor de inventar


3 replies to this topic

#1 Ana_1972

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 02 October 2011 - 06:33 PM

Buna ziua,
sunt angajata unei institutii publice care a achizitionat recent mobilier si sisteme informatice (proiecte POSDRU). Din cate stiu eu, limita legala pentru ca un bun achizitionat sa fie considerat activ fix este 1800 lei. Problema este ca in planul de conturi apar asa numitele "Active fixe de natura obiectelor de inventar" si nu stiu ce bunuri si intre ce valori se incadreaza in aceasta categorie. Sunt supuse amortizarii?
Ma puteti ajuta, va rog?
Imi cer scuze, este primul meu topic si nu sunt sigura ca l-am plasat corect. Precizez ca nu solicit monografia contabila.
Multumesc anticipat pentru ajutor!

Aceasta postare a fost editata de Ana_1972: 02 October 2011 - 06:35 PM




#2 Ana_1972

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 02 October 2011 - 07:14 PM

Buna ziua,
sunt angajata unei institutii publice care a achizitionat recent mobilier si sisteme informatice (proiecte POSDRU). Din cate stiu eu, limita legala pentru ca un bun achizitionat sa fie considerat activ fix este 1800 lei. Problema este ca in planul de conturi apar asa numitele "Active fixe de natura obiectelor de inventar" si nu stiu ce bunuri si intre ce valori se incadreaza in aceasta categorie si daca sunt supuse amortizarii.
Ma puteti ajuta, va rog?
Imi cer scuze, este primul meu topic si nu sunt sigura ca l-am plasat corect. Precizez ca nu solicit monografia contabila.
Multumesc anticipat pentru ajutor!




#3 cornell

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Male

Postat 03 October 2011 - 11:16 AM

Exista si mijl.fixe de natura ob.de inv. si e cazul imobilizarilor care sunt declarate mijloace fixe dupa legea din data in care sunt inregistrate, dar dupa schimbarea plafonului sau dupa o reevaluare ele nu mai indeplinesc conditia legala de mijl.fix.
De exemplu pana in 15 febr. cele cu val.intre 1500 si 1800 lei erau mijl.fixe, dar ulterior nu mai indeplineau conditia de plafon. Ele nu sunt trecute automat la obiecte de inventar. Atat timp cat mai au valoare neamortizata se numesc "mijl.fixe de natura ob.de inventar". Legea nu permitea intotdeauna la marirea plafonului ca amortizarea ramasa la mijl.fixe de natura ob.de inv.sa fie trecuta pe cheltuieli. La ultima marire a plafonului de la 1500 la 1800 lei legea permitea una din optiunile:
- treacerea amortizarea ramasa pe chelt. si trecerea mijl.fix la ob.de inventar; sau
- continuarea amortizarii, caz in care acele mijl.fixe se numesc "mijl.fixe de natura ob.de inv."; in acest caz se foloseste tot cont de imobilizare, eventual analitic distinct.

sursa: http://www.conta.ro/...ar/page__st__80
nu vorbi rau despre tine - vei fi aprobat deindata



#4 trikule

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Male

Postat 05 October 2011 - 05:09 PM

La institutiile publice, pana in 2003, nu s-a realizat nicio reevaluare (sau poate nu stiu eu), iar cand s-a efectuat reevaluarea multe erau amortizate integral si nu au fost reevaluate ramanand mai departe inregistrate cu valoarea de intrare initiala, astfel incat in evidentele contabile exista mijloace fixe cu valori sub limita legala pentru a fi considerate mijloace fixe. Acestea fiind achizitionate din capitolul bugetar de investitii, nu pot fi trecute la obiecte de inventar, astfel incat s-a creat contul despre care vorbesti.
Pentru societatile comerciale treaba e mai simpla, intrucat nu sunt finantate de la buget, pot trece MIF-urile cu valori sub limita legala la OBI, odata cu procesul de reevaluare.

Sper sa fiu completat de colegii forumisti, daca gresec cu ceva.

Multa stima.

PS
Sistemele informatice inseamna echipament sau soft ? caci softul este activ fix necorporal.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL