Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Venituri din comision - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Venituri din comision


5 replies to this topic

#1 Alexandru Miulescu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 03 October 2011 - 05:01 PM

Buna ziua! Am si eu o intrebare. Detin un SRL care distribuie produse naturiste. Planuiesc sa angajez 3 agenti de vanzari care as dori sa ii platesc in functie de vanzarile realizate de fiecare dintre. Idea de salariu fix, este o forma cam dezavantajoasa pentru mine, deoare nu ar fi deloc stimulati sa obtina mai mult, si potential este... Am convenit impreuna cu ei ca sa primeasca 30% din veniturile realizate din vanzari, dar acum nu stiu care ar fi forma legala prin care as putea sa le platesc aceste comisioane. As dori sa ii angajez cu salariul minim si sa le platesc la fiecare 2 saptamani comisionul aferent vanzarilor realizate. Totusi as dori ca veniturile lor totale sa nu depaseasca 30% din incasarile realizate de vanzarile lor.

Ma chinui sa gasesc un raspuns am apelat la un contabil si nu prea am gasit o cale impreuna. Este cineva care ma poate sfatui in aceasta problema? Va multumesc!



#2 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 03 October 2011 - 05:23 PM

poti sa-i angajezi cu salariul minim de 670 lei brut cf legii , si partea de comision aferent vanzarilor acestora sa o incluzi pe statul de plata ( lunar ) ca si premii .
Acestea se vor impozita la fel ca si salariul , intrand in baza impozabila la calculul contributiilor lunare . ( CAS , somaj , sanatate etc..) care se vor declara in declaratia unica 112 .




#3 Alexandru Miulescu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 04 October 2011 - 09:42 AM

Da stiu, dar platile trebuie sa le fac de doua ori pe luna, avans si lichidare.. Altfel ar trebui sa fac mereu cate un act aditional pentru aceste premieri nu? In aceasta situatie ar fi ok un contract de comision? Sau un contract de prestari servicii care sa le plateasca procentul aferent? Stiu ca si pentru acestea se platesc toate contributiile la fel ca in cazul salariilor deci nu asta e problema.



#4 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 04 October 2011 - 09:46 AM

poti sa le platesti de cate ori vrei in cursul lunii si in luna urmatoare pana la lichidare , pe stat de plata vei prinde acele premii cumulate pe toata luna la ALTE VENITURI sau PREMII depinde ce soft pt salarii ai . Platile la buget se vor face pana in 25 a lunii urmatoare pt care e statul de plata.

Aceasta postare a fost editata de gramaco: 04 October 2011 - 09:47 AM




#5 Alexandru Miulescu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 04 October 2011 - 01:55 PM

Am inteles.. Multumesc mult. Totusi ce fel de contract sau ce tip de abordare sa folosesc pentru a stipula aceste "premieri" ? Dupa cum am spus ma gandeam la un contract de comision sau un contract de prestari servicii.



#6 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 04 October 2011 - 02:22 PM

de ce sa te complici si cu alte declaratii pt acele contracte ? Pur si simplu scrii in contractul de munca la alte clauze contractuale , ca beneficiaza de premii care se vor calcula ca si procent din vanzarile acestuia . In baza acestui fapt ii vei putea dea pe statul de plata acele sume pe langa salariul minim daca e angajat cu salar minim ( 670 lei brut) . :smile:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL