Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
poprtire cont executor judecatoresc - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


poprtire cont executor judecatoresc


3 replies to this topic

#1 toaderanelia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Baia Mare

Postat 07 October 2011 - 09:04 AM

buna ziua,
sunt societate comerciala si am poprire pe contul bancar pentru neplata unui furnizor , suma existenta in cont este mai mica decat poprirea ,ridicarea de numerar pentru plata salariilor are prioritate fata de achitarea popririi?
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns cat puteti de repede .Va multumesc.



#2 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 07 October 2011 - 12:55 PM

Vezi postareatoaderanelia, la 07 October 2011 - 09:04 AM, a spus:

buna ziua,
sunt societate comerciala si am poprire pe contul bancar pentru neplata unui furnizor , suma existenta in cont este mai mica decat poprirea ,ridicarea de numerar pentru plata salariilor are prioritate fata de achitarea popririi?
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns cat puteti de repede .Va multumesc.
da




#3 cristicros

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 20 August 2015 - 12:24 PM

Puteti sa-mi spuneti cum ati inregistrat in contabilitate. Am un caz asemanator.Multumesc



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 August 2015 - 01:18 PM

ce sa inreg. in contabilitate ?? poprirea ??

poprirea reprez. instituirea unei plati silite, act ce are drept consecinta blocarea oricaror altor viramente din acel cont - cu unele exceptii, cum ar fi salariile - pana se achita suma poprita.
atunci cand in cont exista/apare un disponibil oarecare, banca este obligata sa vireze mai intai banii pt a acoperi suma din poprire.
cu alte cuvinte, este vb de instituirea unei prioritati obligatorii a platilor si nimic mai mult.
odata achitata suma poprita, contul revine la modul de operare obisnuit - banca ridica blocarea altor plati din cont.

deci, ce ai putea sa inreg. contabil la asta ??






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL