Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CONCEDIU DE ODIHNA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


CONCEDIU DE ODIHNA

5 replies to this topic

#1 SIMION GABRIELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:GABRIELA

Postat 30 August 2004 - 03:01 PM

Am si eu o intrebare: daca o persoana lucreaza la o firma de 5 luni are dreptul la concediul de odihna. Unde este reglemantat. Va multumesc. :oops:



#2 ciprian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:

Postat 31 August 2004 - 08:44 AM

conform codului muncii o persoana are dreptul la minim 20 de zile de co in tr-un an. daca persoana s-a angajat in timpul anului nr de zile de co se diminueaza proportional cu perioada lucrata.(daca a lucrat 5 luni are dreptul la 20/12*5=8 zile de co). daca persoana a facut deja cinci luni in cadrul societatii, inseamna ca pana la sfarsitul anului vor fi 10 luni de activitate. adica 17 zile de co. el poate benficia de toate zilele de co numai cu acordul angajatorului.




#3 SIMION GABRIELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:GABRIELA

Postat 31 August 2004 - 04:06 PM

Multumesc mult pentru raspuns, am inteles, dar ma contrazic cu o doamna inspectoare de laI TMB, puteti sa-mi spuneti unde este reglementat? eu nu gasesc nimic nici in codul fiscal nici in Codul Muncii, iar Lg 6/1992 privind concediul de odihna s-a abrogat. Va multumesc inca o data. :(



#4 SIMION GABRIELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:GABRIELA

Postat 31 August 2004 - 04:08 PM

Am citit mai atent raspunsul, deci trebuie sa ma iut inca o data mai atent in Codul Muncii. Multam!!!!



#5 ciprian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:

Postat 01 September 2004 - 10:48 AM

Articolul 140 alin 2 din Codul Muncii specifica: "durata efectiva a concediului de odihna anual........se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un ana calenadaristic".
in ceea ce priveste modul de acordare(adica daca se poarte acorda co imediat dupa angajare) nu se specifica nimic. asa ca tot ce nu e interzis este permis.



#6 SIMION GABRIELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:GABRIELA

Postat 01 September 2004 - 09:29 PM

Multumesc pentru detalii. :oops:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL