Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Reorganizarea Romaniei ar fi, de fapt, organizarea ei! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Reorganizarea Romaniei ar fi, de fapt, organizarea ei!


4 replies to this topic

#1 conta_ro

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1223 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 October 2011 - 10:03 AM

Avem 42 de judete, care au ramas inca niste unitati teritoriale abstracte, cu dimensiuni relativ egale si cate 4-500 de functionari in administratia locala, sefi de directii si inspectorate in fiecare capitala de judet care umplu organigramele acestor abstractii, doar ei fiind ceva concret si foarte costisitor.

Articol de : Ruxandra Hurezean

Citeste tot articolul
conta_ro



#2 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 13 October 2011 - 09:00 AM

Vezi postareaconta_ro, la 12 October 2011 - 10:03 AM, a spus:

Avem 42 de judete, care au ramas inca niste unitati teritoriale abstracte, cu dimensiuni relativ egale si cate 4-500 de functionari in administratia locala, sefi de directii si inspectorate in fiecare capitala de judet care umplu organigramele acestor abstractii, doar ei fiind ceva concret si foarte costisitor.


Articol de : Ruxandra Hurezean

Citeste tot articolul
Ma-ntreb ca oare ce varsta aveti ? Oare aveti varsta judetelor existente ? Si daca chiar ati analizat si priceput ce-nseamna o reorganizare teritoriala in viata unei natiuni, a unei tari ?
Oare chiar credeti ca cei 400-500 de salariati , functionari in administratia locala JUDETEANA sunt incarcati cu sarcini de serviciu doar in proportie de circa 20% , adica la o adica ar putea sa asigure reyolvarea problelemelor altor 4 judete actuale ?! Sau ?! Te pomenesti ca circa 2000 se vor muta in noua resedinta de judet ori regiune, ca Tara nu se vor putea numi respectand rezonanta istorica a TINUT-ului, pentru ca desigur ar fi mult mai multe si mult prea diferite, nu ?!
Cat despre reorganizare sau restructurare, acesta poate fi si justificata si facuta! De oameni competenti, care stiu ce si cum trebuie sa rezolve. Pentru aplatizarea organigramei! Deci pentru apropierea deciziei de autorizare ori abilitare sai atestare de cetatean adica transferarea lor in sfera primariilor tuturor localitatilor, dar nu si de catune, pentru ca exceptia intareste regula. Iar in privinta controlului ori coordonarii sau pregatirii unor proiecte, programe, acestea sa fie coordonate daca se considera oportun, fie la nivel de tara, de agentii nationale, fie la nivel teritorial, regional, de catre agentii ori oficii organizate potrivit nevoilor si resurselor LOCALE, adica cu cele mai mici costuri implicate. Etc.etc.etc.
Nu am tinut sa va contrazic neaparat, dar superficialitatea puterii vad , constat ca face ravagii.De vreo 3=4 ani! Culmea ca se gasesc si oportunisti sa le dea apa la moara!




#3 andur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:moldova

Postat 13 October 2011 - 09:23 AM

Nu vreau sa polemizez, dar nu pot trece cu vederea faptul ca primariile sunt pline de oameni apti de munca, dar nu in folosul comunitatii ci in al celui personal.
Cred ca nu se cunoaste, sau nu se vrea a se cunoaste, mafia care cuprinde APL-urile, modul in care acesti oameni abordeaza rezolvarea problemelor concetatenilor.
Reorganizarea administrativa nu este suficienta, trebuie eradicata o mentalitate, trebuie schimbati oamenii.



#4 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 13 October 2011 - 09:42 AM

Vezi postareaandur, la 13 October 2011 - 09:23 AM, a spus:

Nu vreau sa polemizez,
Nici eu, dar este cazul sa facem diferentiere intre modul de organizare a tuturor serviciilor si administratiilor LOCALE, si cele judetene ori regionale.
Reorganizarea teritoriala vizeaza pe acestea din urma.
Adica de ce sa avem 41 de prefecti sau presedinti de consilii judetene , respectiv atatia consilieri judeteni , cand am putea avea doar 8 guvernatori de tinuturi si alte 8 miniparlamente sau camere ale reprezentantilor tinuturilor respective, nu ?
Respectiv nu 41 sau 42 de directori de Agentii ori Administratii sau de Oficii etc. cand am putea avea doar 8!
Adica tratand chiar "simplist" toata chestiunea!
Si pentru ca de sus se vede doar "marea multime" a directorilor!
Nu si rostul lor social-economic si administrativ.
Pentru acestea din urma ... mai trebuie sa ai si niscaiva cunostinta despre statutul ori rolul lor, respectiv despre bugetul alocat lor pentru a-si putea onora "menirea".
Ca unii isi mai rezolva si problemele private, personale, pe spinarea cetateanului, este adevarat. Ca doar nu toti au in familie notari chemati sa lanseze MISCARI POPULARE ! Gandite cand ? Pe banii cui ?



#5 MirceaSCALAT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:RO

Postat 20 October 2011 - 09:54 AM

Vreau sa polemizez!
1-ORGANIZAREA este o sectiune a stiintelor umane si descrie, printre altele, si procedurile de realizare a ORGANIZARII UNUI SISTEM UMAN.
Astfel ca titlul este o ineptie.
2-In principiu sunt de acord ca statului Român i-a venit sorocul sa suporte o REORGANIZARE, dar dupa cum am vazut in ultimii 40 de ani in aceasta tzãrishoarã cam tot ce este in principiu bun si corect devine prin "conversie" in scurt timp dupa adoptare si mai ales dupa punere in practica inversul a ceea ce s-a transmis factorilor dedcidenti initial in faza de adoptare.
Atit comentez deocamdata!






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL