Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
deducere personala la calcul salarii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


- - - - -

deducere personala la calcul salarii

salariati
48 replies to this topic

#41 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 23 November 2017 - 09:20 AM

Le-am pus gand rau si am descoperit formula pe care o puteti copia pur si simplu intr-un sheet excel, la casuta C1:

=A1-ROUNDUP((B1-1950)/50,0)*15

unde, A1 = deducere initiala (510,670,830,990,1310) in functie de numarul de copii in intretinere;
B1 = venit brut lunar;

Apoi completati cele 2 variabile A1 si B1 in functie de ce situatie doriti.

Daca vreti formula finala pentru toate tipurile de venit atunci ar fi:

=IF(B1<1950,A1,IF(B1>3600,0,A1-ROUNDUP((B1-1950)/50,0)*15))

, care acorda deducerea initiala pentru venituri mai mici de 1950 lei si deducere 0 pentru veniturile peste 3600 lei


Eu am tot adaugat valori si verificat cu tabelul dat in OUG 79, si am picat pe sume. Daca descoperiti vreo greseala pe undeva, va rog sa-mi spuneti.

Multumesc

Aceasta postare a fost editata de georgyc: 23 November 2017 - 09:21 AM




#42 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 November 2017 - 10:22 AM

Asta nu-i un gand rau !! Asta-i unul f bun !! :biggrin2:

Bravo tie !




#43 bkati

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 84 Postari:

Postat 23 November 2017 - 10:39 AM

Multumesc mult pentru raspunsul dat. Verific si eu daca functioneza si este corect.



#44 bkati

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 84 Postari:

Postat 23 November 2017 - 10:58 AM

Georgyc esti foarte isteti. Functioneaza regula.



#45 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 23 November 2017 - 06:41 PM

Am verificat si eu si formula este ok (am rulat un programel cu toate valorile de la 1950 pina la 3600 cu 0-4 pers in intretinere)



#46 delgado

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:

Postat 08 January 2018 - 05:22 PM

Buna ziua si LA MULTI ANI! Si anul acesta deducerea se acorda ambilor parinti?
Experiența îi învață doar pe cei care se lasă învățați!



#47 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 January 2018 - 05:33 PM

Mai, dar unii dintre voi chiar sunteti f. comozi ... n-ati citi in CF 2018, fereasca D-zeu .... :sad: acum, sincer ...

ART. 77 - Deducere personală
.............
(4) În cazul în care o persoană este întreținută de mai mulți contribuabili, suma reprezentând deducerea personală se atribuie unui singur contribuabil, conform înțelegerii între părți. Pentru copiii minori ai contribuabililor, suma reprezentând deducerea personală se atribuie fiecărui contribuabil în întreținerea căruia/cărora se află aceștia.
(5) Copiii minori, în vârstă de până la 18 ani împliniți, ai contribuabilului, sunt considerați întreținuți.



#48 delgado

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:

Postat 10 January 2018 - 05:37 PM

Multumesc si scuze pentru comoditate! Deci pentu un minor deducerea se aplica la ambii parinti.
Experiența îi învață doar pe cei care se lasă învățați!



#49 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 January 2018 - 09:30 PM

Da, cu conditia ca ambii parinti sa intretina copilul ! :smile:

" Pentru copiii minori ai contribuabililor, suma reprezentând deducerea personală se atribuie fiecărui contribuabil în întreținerea căruia/cărora se află aceștia."






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL