Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
neclaritati TVA la facturi curs(training) in UE - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


neclaritati TVA la facturi curs(training) in UE


3 replies to this topic

#1 GABRIELAD

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 127 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 October 2011 - 10:28 AM

Un salariat al firmei noastre a participat la un curs care s-a desfasurat in Anglia. Atat noi cat si furnizorul avem cod valid de tva. Factura de la furnizor a fost intocmita fara TVA. Conform art 133 CF, in acest caz (servicii educationale)se aplica exceptia de la regula generala respectiv pct 7) lit b adica:

"(7) Prin excepție de la prevederile alin. (2), locul următoarelor servicii este considerat a fi:
b) locul în care evenimentele se desfășoară efectiv, pentru serviciile legate de acordarea accesului la evenimente culturale, artistice, sportive, științifice, educaționale, de divertisment sau alte evenimente similare, cum ar fi târgurile și expozițiile, precum și pentru serviciile auxiliare legate de acordarea acestui acces, prestate unei persoane impozabile."

Daca locul prestarii este in Anglia si nu in Romania, rezulta ca operatiunea este impozabila acolo si factura ar fi trebuit intocmita cu tva. Am luat legatura cu ei pt a corecta factura dar se pare ca nu inteleg.

Gresesc eu oare si trebuie sa aplic taxare inversa?
Ce trebuie sa fac in cazul in care ei nu reemit factura cu tva? Ce obligatii am in acest caz? O mai declar in 390si 300?

Mai am o situatie similara, un curs desfasurat in Dubai, facturat de o firma austriaca cu cod valid de tva, tva-ul pe factura este 0 si are mentiune reverse charge.
Cred ca si in acest caz operatiunea era impozabila la prestator, respectiv in austria.

Astept cu nerabdare parerea voastra si va multumesc anticipat.



#2 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 18 October 2011 - 01:29 PM

Luând în considerare că și după Codul fiscal al României, art.141 alin.(1)lit. f) "activitatea de învățământ ..., formarea profesională a adulților , precum și prestăr de servicii și livrările de bunuri strâns legate de aceste activități , efectuate de ... entități autorizate" sunt OPERAȚIUNI SCUTITE de taxă, , de ce nu puteți crede că, la fel și-n Anglia sunt scutite. Deci nu se facturează cu TVA.
Asupra celeilalte variante cu formatorul din AUSTRIA, deci intracomunitar, dar cu sejur "all inclusiv" la Dubai, extracomunitar nu țin să mă pronunț, dar cred că tot e o operțiune neutră d.p.d.v. TVA.




#3 GABRIELAD

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 127 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 19 October 2011 - 09:48 AM

Nu cred ca este o operatiune scutita in Anglia pentru ca am primit anul acesta, pt un curs similar desfasurat la Londra, o factura cu tva.
Cred ca entitati autorizate sunt universitati, scoli etc. Furnizorul meu este o firma de software.
Problema mea este daca declar ceva, in conditiile in care factura de la furnizor este incorect intocmita si locul prestarii nu este in Romania.



#4 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 24 October 2011 - 07:50 PM

Vezi postareaGABRIELAD, la 18 October 2011 - 10:28 AM, a spus:

Un salariat al firmei noastre a participat la un curs care s-a desfasurat in Anglia. Atat noi cat si furnizorul avem cod valid de tva. Factura de la furnizor a fost intocmita fara TVA. Conform art 133 CF, in acest caz (servicii educationale)se aplica exceptia de la regula generala respectiv pct 7) lit b adica:.....

Regulamentul se aplica de la 1 iulie 2011.
Prezentul regulament este obligatoriu in toate elementele sale si se aplica direct in toate statele membre.

REGULAMENTUL DE PUNERE IN APLICARE (UE) NR. 282/2011 AL CONSILIULUI din 15 martie 2011 de stabilire a masurilor de punere in aplicare a Directivei 2006/112/CE privind sistemul comun al taxei pe valoarea adaugata
Prestarea de servicii culturale,artistice,sportive,stiintifice,educationale, de divertisment si de alte servicii similare
Articolul 32
(1) Serviciile legate de acordarea accesului la evenimente culturale, artistice, sportive, asiintifice, educationale, de divertisment sau evenimentele similare, mentionate la articolul 53 din Directiva 2006/112/CE, includ prestarea serviciilor ale caror caracteristici esentiale constau in garantarea dreptului de acces la un eveniment in schimbul unui bilet sau al unei plati, inclusiv sub forma unui abonament sau a unei cotizatii periodice.
(2) Alineatul (1) se aplica in special:
(a) dreptului de acces la spectacole, reprezentatii teatrale, reprezentatii de circ, targuri, parcuri de distractii,concerte, expozitii si alte evenimente culturale similare;
(b) dreptului de acces la evenimente sportive precum meciuri sau competitii;
© dreptului de acces la evenimente educationale si stiintifice, precum conferinte si seminarii.
(3) Nu intra sub incidenta alineatului (1) utilizarea, in schimbul platii unei cotizatii, a unor facilitati precum cele oferite de salile de gimnastica si altele asemanătoare.

Norme Codul fiscal
15^1.
(4) In sensul art. 133 alin. (7) lit. b) din Codul fiscal:
a) acordarea accesului la evenimente culturale, artistice, sportive, stiintifice, educationale, de divertisment sau la alte evenimente similare cuprinde servicii constand in acordarea dreptului de intrare la un eveniment, in schimbul unui bilet sau al unei taxe. Numai serviciile care au drept caracteristica esentiala garantarea unui astfel de drept de intrare sunt privite ca acces la un eveniment;
b) conceptul de acces la un eveniment cuprinde urmatoarele servicii, fara a se limita la acestea:
1. acordarea dreptului de intrare la spectacole, piese de teatru, reprezentatii de circ, parcuri de distractii, concerte, targuri, expozitii si alte evenimente similare, inclusiv pe baza de abonamente;
2. acordarea dreptului de intrare la evenimente sportive, precum meciuri sau competitii, inclusiv pe baza de abonamente;
3. acordarea dreptului de intrare la evenimente educationale sau stiintifice, precum conferinte sau seminare, altele decat cele prevazute la lit. c) pct.1;
c) conceptul de acces la un eveniment nu cuprinde operatiuni precum:
1. participarea la conferinte si seminare pentru care accesul este acordat/permis numai pe baza inregistrarii in prealabil a participantilor;
2. utilizarea unor facilitati precum cele oferite de o sala de gimnastica sau alte facilitati similare, in schimbul unei cotizatii de membru;
d) serviciile auxiliare legate de acordarea accesului la evenimente culturale, artistice, sportive, stiinyifice, educayionale, de divertisment sau la alte evenimente similare, prestate unei persoane impozabile, cuprind numai serviciile furnizate separat persoanei care participa la un astfel de eveniment, in schimbul platii unei sume de bani facute de respectiva persoana, in legatura cu accesul la respectivul eveniment. Aceste servicii includ in special utilizarea vestiarului sau a instalatiilor sanitare si nu includ serviciile de intermediere in vanzare a biletelor.

Serviciile de training prestate de furnizori din UE persoane impozabile nu se incadreaza la exceptiile prevazute la art. 133 alin.(7) lit.b) din CF, nu au nimic de-a face cu acordarea accesului la evenimentele prevazute.
Furnizorul a intocmit corect Factura fara TVA, beneficiarul serviciilor fiind obligat la plata TVA-ului, la inregistrarea taxarii inverse si declararea achizitiei de servicii in D390, prestarea incadrandu-se in regula generala privind locul prestarii serviciului cf. art. 133 alin.(2).






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL