Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
tva transport refacturat intracomunitar - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


tva transport refacturat intracomunitar


1 reply to this topic

#1 octaviaavram

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 October 2011 - 08:47 AM

Buna ziua!
Suntem o societatea producatoare de incaltaminte.
In luna septembrie, am trimis in Italia incaltaminte, ce a fost transportata de un transportator roman.
Acesta ne-a emis noua o factura de transport, cu TVA 24%.
Conform contractului, clientul nostru din Italia suporta costurile cu transportul incaltamintei. De aceea, noi trebuie acum sa refacturam catre clientul extern transportul efectuat de firma de tranport din Romania.
Intrebarea mea este daca acest transport il facturam cu sau fara TVA, avand in vedere ca noi am dedus tva-ul de pe factura de transport emisa pe numele nostru de catre transportatorul roman.
Va multumesc si astept raspuns.



#2 L.Sanda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 03 November 2011 - 09:49 PM

Daca refacturati, faceti factura fara TVA si este o operatiune neimpozabila in Romania in baza art.133 alin 2 din CF:locul prestarii este acolo unde beneficiarul are sediu fix(pe-ntelesul nostru, acolo de unde primiti codul fiscal), DACA acesta este inregistrat in scopuri de TVA in Italia, respectiv are un cod valid de TVA.
Daca transportatorul roman ar fi facturat italianului ar fi facut la fel, iar intre d-vs si transportatorul roman TVA-ul se ""ïnchide", respectiv d-vs. il deduceti, iar el il colecteaza.
Si eu am avut caz asemanator si am facut la fel, de aceea va sfatuiesc asa. Sper sa va fie de ajutor.







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL