Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratie contract mandat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

declaratie contract mandat


  • Nu puteti replica pe acest topic
No replies to this topic

#1 ana.d

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 26 October 2011 - 08:58 PM

am lucrat in perioada februarie-august 2010 pe contract de mandat, firma platind la stat o contributie de 10% din slariul meu brut. la sfarsitul perioadei contractuale, am primit un document in care mi s-au comunicat venitul brut realizat si suma platita de firma catre stat (acei 10%), spunandu-mi se ca acest document imi este necesar pentru intocmirea declaratiei de impozit pe venitul global pentru anul 2010, cu explicatie din partea contabilei ca eu trebuie sa platesc 6% din venitul brut pe cele 7 luni pana la finele anului urmator, adica 2011. apropiindu ma de finele anului, mi-am adus aminte ca am de platit acest impozit. am lucrt in bucuresti, domiciliul stabil avandu-l in alt judet, si deci imi este foarte dificil sa obtin niste informatii clare de la organele competente apartinand de judetul meu, asta ar implica cel putin un drum pana acolo.

intrebarile sunt:
1-trebuie sa completez vreo declaratie de venit? cum se numeste aceasta, sau acestea, daca sunt mai multe?
2-este corecta informatia mea, cum ca pana la finele anului pot plati acest impozit fara a primi penalizari?
3-mai exact la ce institutie trebuie sa merg sa depun acest impozit?
4-trebuie sa merg personal sau pot trimite o ruda?
5-ce acte imi sunt necesare pentru depunderea impozitului?

multumesc mult!


  • Nu puteti replica pe acest topic




Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL