Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Este sau nu impozibila in Romania? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Este sau nu impozibila in Romania?


19 replies to this topic

#1 L.Sanda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 28 October 2011 - 01:55 PM

SC din Romania inregistrata in scopuri de TVA primeste o factura de marfa de la o societate din Franta in conditii EXW. Societatea din Romania factureaza mai departe marfa respectiva unei societati din Italia,tot in conditii EXW.Marfa pleaca efectiv din Franta si ajunge la beneficiarul final din Italia (fara a ajunge in Romania), transportul fiind efectuat de cumparatorul italian.
Intrebarea mea este: la factura primita de SC romana se aplica mecanismul taxarii inverse, respectiv se declara in 300 si 390, sau se considerea ca operatiunea nu este impozabila in Romania?
Poate a mai avut cineva cazuri asemanatoarea....
Operatiune triunghiulara nu poate fi considerata, desi asa pare, intrucat la operatiunile triunghiularea transportul trebuie sa fie asigurat de A (Vanzatorul din Franta) sau B( cumparatorul-revanzator din Romania), ori in acest caz transportul este asigurat de C (beneficiarul final din Italia).
Multumesc frumos.



#2 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 28 October 2011 - 08:32 PM

Nu este o operațiune impozabilă în România. În condițiile franco EXW - livrare "din fabrică" sau de la sediul furnizorului este, după aprecierea mea, chiar o operaiune triunghulară.
Care operațiune, după părerea mea, nu are nimic comun cu transportatorul!
Ci doar cu faptul că marfa cumpărată de la firma A din Franța , de firma B din România, este revândută imediat către o firmă C din Italia. Iar firma italiană în loc să vină-n România, din dispoziția firmei române ridică marfa direct de la sediul firmei din Franța.
Deci firma achizitoare din Italia este și transportator. Pentru sine.
Potrivit Normelor de aplicare a art.126 din Codul fiscal , la punctul 13, respectiv 14 se specifică că operațiunea se declară ca o achiziție intracomunitară neimpozabilă, scutită de taxă, respectiv ca și o livrare intracomunitară de bunuri scutită de taxă, deci atât în D.300, cât și în declarația recapitulativă.

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 28 October 2011 - 08:37 PM




#3 prepeleac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:

Postat 29 October 2011 - 01:40 PM

Pai daca nu se aplica masurile de simplificare pentru operatiunile triunghiulare atunci situatia ar sta cam asa:
1)Firma din Ro efectueaza o achizitie de bunuri pe teritoriul francez(locul unde ii sunt puse la dispozitie bunurile) fapt pentru care compania franceza ar trebui sa factureze cu TVA(de-al lor);
2)Firma din Ro efectueaza o livrare intracomunitara de bunuri de pe teritoriul francez (locul unde incepe transportul bunurilor) efectuand astfel o operatiunie scutita cu drept de deducere in Franta;
Pentru a putea desfasura aceste operatiuni ar trebui sa se inregistreze in scopuri de TVA prin reprezentant in FR si sa depuna o cerere de rambursare(deductibilul de la achizitia initiala).
Toate operatiunile sunt neimpozabile in RO.
Toate astea din cauza unei prevederi in norme(pct 13) ce zice ca relația de transport al bunurilor din primul stat membru în România trebuie să existe între furnizor și cumpărătorul revânzător, oricare dintre aceștia putând fi responsabil pentru transportul bunurilor, în conformitate cu condițiile Incoterms sau în conformitate cu prevederile contractuale. Dacă transportul este realizat de beneficiarul livrării, nu sunt aplicabile măsurile de simplificare pentru operațiuni triunghiulare.
Cred ca e mai bine sa schimbati contractul decat sa va complicati atat.



#4 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 30 October 2011 - 06:29 PM

Daca beneficiarul achizitiei de bunuri, din Italia face transportul in numele furnizorului lui de bunuri, achizitia este considerata intracomunitara
REGULAMENTUL DE PUNERE IN APLICARE (UE) NR. 282/2011 AL CONSILIULUI din 15 martie 2011 de stabilire a masurilor de punere in aplicare a Directivei 2006/112/CE privind sistemul comun al taxei pe valoarea adăugata
Articolul 16
In cazul in care a avut loc o achizitie intracomunitara de bunuri in intelesul articolului 20 din Directiva 2006/112/CE, statul membru in care se incheie expeditia sau transportul isi exercita competenta de impozitare, indiferent de regimul TVA aplicat operatiunii in statul membru in care a inceput expeditia sau transportul.
DIRECTIVA 2006/112/CE A CONSILIULUI din 28 noiembrie 2006 privind sistemul comun al taxei pe valoarea adaugata
Articolul 20
„Achizitie intracomunitara de bunuri” inseamna obtinerea dreptului de a dispune, ca si un proprietar, de bunuri mobile corporale expediate sau transportate catre persoana care achizitioneaza aceste bunuri, de catre furnizor, sau de catre persoana care achizitioneaza bunurile sau in numele acestora, intr-un alt stat membru decat cel in care a inceput expedierea sau transportul bunurilor.

Aceasta postare a fost editata de Lexiroxi: 30 October 2011 - 06:32 PM




#5 L.Sanda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 31 October 2011 - 11:43 AM

Vezi postareaMares Stefan, la 28 October 2011 - 08:32 PM, a spus:

Nu este o operațiune impozabilă în România. În condițiile franco EXW - livrare "din fabrică" sau de la sediul furnizorului este, după aprecierea mea, chiar o operaiune triunghulară.
Care operațiune, după părerea mea, nu are nimic comun cu transportatorul!
Ci doar cu faptul că marfa cumpărată de la firma A din Franța , de firma B din România, este revândută imediat către o firmă C din Italia. Iar firma italiană în loc să vină-n România, din dispoziția firmei române ridică marfa direct de la sediul firmei din Franța.
Deci firma achizitoare din Italia este și transportator. Pentru sine.
Potrivit Normelor de aplicare a art.126 din Codul fiscal , la punctul 13, respectiv 14 se specifică că operațiunea se declară ca o achiziție intracomunitară neimpozabilă, scutită de taxă, respectiv ca și o livrare intracomunitară de bunuri scutită de taxă, deci atât în D.300, cât și în declarația recapitulativă.
Multumesc pentru raspuns.Da, si dupa parerea mea ar fi tot o operatiune triunghiulara, datorita celor 3 parti implicate si al traseului marfii.Insa din pct de vederea al "definitiei" operatiunilor triunghiulare (si a celor de la finante-asitenta contribuabili :) )NU este, pt ca transportul ar trebui facut de A sau B ca sa se incadreze la operatiuni triunghilare :(.
Eu am declarat achizitiile ca si neimpozabile in D300, iar in D390 am declarat livrarile in cod T, iar pe facturile emise am trecut "NEIMPOZABIL IN ROMANIA". Nu stiu daca am facut bine, de aceea m-am gandit ca poate mai au si altii cazuri dintr-astea. Vom vedea la un eventual control cum vede fiscul acest aspect.Insa, indiferent de ceea ce zic ei, in Comunitate sunt foarte mult care practica acest sistem si mi se pare putin ciudat sa trebuiasca sa ma inregistrez in scopuri de TVA in toate statele membre de unde cumpar, respectiv livrez prin aceasta metoda.
Cei de la finante au sugerat ca pentru a evita aceasta inregistrare in scopuri de TVA sa facturez doar comision de intermediere.Ar putea fi o solutie, insa in acest caz clientul este pus in contact direct cu furnizorul meu, ceea ce pe viitor nu este foarte convenabil, intrucat el va putea lua direct de la el, fara sa mai apeleze la serviciile mele.
Multumesc frumos.



#6 L.Sanda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 31 October 2011 - 11:55 AM

Vezi postareaprepeleac, la 29 October 2011 - 01:40 PM, a spus:

Pai daca nu se aplica masurile de simplificare pentru operatiunile triunghiulare atunci situatia ar sta cam asa:
1)Firma din Ro efectueaza o achizitie de bunuri pe teritoriul francez(locul unde ii sunt puse la dispozitie bunurile) fapt pentru care compania franceza ar trebui sa factureze cu TVA(de-al lor);
2)Firma din Ro efectueaza o livrare intracomunitara de bunuri de pe teritoriul francez (locul unde incepe transportul bunurilor) efectuand astfel o operatiunie scutita cu drept de deducere in Franta;
Pentru a putea desfasura aceste operatiuni ar trebui sa se inregistreze in scopuri de TVA prin reprezentant in FR si sa depuna o cerere de rambursare(deductibilul de la achizitia initiala).
Toate operatiunile sunt neimpozabile in RO.
Toate astea din cauza unei prevederi in norme(pct 13) ce zice ca relația de transport al bunurilor din primul stat membru în România trebuie să existe între furnizor și cumpărătorul revânzător, oricare dintre aceștia putând fi responsabil pentru transportul bunurilor, în conformitate cu condițiile Incoterms sau în conformitate cu prevederile contractuale. Dacă transportul este realizat de beneficiarul livrării, nu sunt aplicabile măsurile de simplificare pentru operațiuni triunghiulare.
Cred ca e mai bine sa schimbati contractul decat sa va complicati atat.
Multumesc pentru raspuns. Si cei de la asistenta contribuabil au aceeasi parere cu a d-vs., insa va dati seama ce-ar insemna sa trebuiasaca sa ma inregistrez in scopuri de TVA in toate tarile membre in care fac astfel de operatiuni.
Si se mai ridica o problema: nu vrem intotdeauna sa ne mai complicam si cu preluarea responsabilitatii transportului asupra noastra.Au fost cazuri in care marfa a ajuns la client, nu a fost corespunzatoarea si s-a returnat. Va dati seama ca facand noi transportul initial,plata a trebui sa o efectuam noi.Pentru a evita astfel de situatii am optat pentru varianta aceasta:de vanzare in conditii EXW, cu transportul facut de beneficiar. Insa fiscul nostru nu o vede pe aceasta ca si o operatiune triunghiulara :(.
Oricum, eu va multumesc pentru rabdarea acordata.



#7 L.Sanda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 31 October 2011 - 12:02 PM

Vezi postareaLexiroxi, la 30 October 2011 - 06:29 PM, a spus:

Daca beneficiarul achizitiei de bunuri, din Italia face transportul in numele furnizorului lui de bunuri, achizitia este considerata intracomunitara
REGULAMENTUL DE PUNERE IN APLICARE (UE) NR. 282/2011 AL CONSILIULUI din 15 martie 2011 de stabilire a masurilor de punere in aplicare a Directivei 2006/112/CE privind sistemul comun al taxei pe valoarea adăugata
Articolul 16
In cazul in care a avut loc o achizitie intracomunitara de bunuri in intelesul articolului 20 din Directiva 2006/112/CE, statul membru in care se incheie expeditia sau transportul isi exercita competenta de impozitare, indiferent de regimul TVA aplicat operatiunii in statul membru in care a inceput expeditia sau transportul.
DIRECTIVA 2006/112/CE A CONSILIULUI din 28 noiembrie 2006 privind sistemul comun al taxei pe valoarea adaugata
Articolul 20
„Achizitie intracomunitara de bunuri” inseamna obtinerea dreptului de a dispune, ca si un proprietar, de bunuri mobile corporale expediate sau transportate catre persoana care achizitioneaza aceste bunuri, de catre furnizor, sau de catre persoana care achizitioneaza bunurile sau in numele acestora, intr-un alt stat membru decat cel in care a inceput expedierea sau transportul bunurilor.
Multumesc pentru raspuns. Eu inteleg din ceea ce ati scris urmatoarele:
eu ar trebui sa consider achizitia din Franta ca si o achizitie intracomunitara, taxabila in Romania (prin taxare inversa), deci o prind in D 300 la operatiuni taxabile cu tva-ul aferent (rd.5/5.1--17/17.1) si in D390 in cod A, iar livrarea catre Italia in D 300 la rd.1, iar in D390 in cod L.Am inteles bine? :)
Pe facturile emise de mine, in aceste situatii, scrie "Neimpozabil in Romania".Este suficient sau considerati ca ar trebui sa mai scriu si vre-un articol din CF?
Va multumesc inca o data pt. rabdarea acordata.
O saptamana frumoasa.



#8 prepeleac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:

Postat 31 October 2011 - 10:48 PM

Sigur operatiunea nu e achizitie intracomunitara simpla in RO.
Da, din punct de vedere al italianului conform legislatiei europene nu conteaza cine face transportul el sigur realizeaza o achizitie intracomunitara. Problema e daca realizeaza o achizitie intracomunitara ce urmeaza unei livrari intracomunitare a firmei din RO efectuata de pe teritoriul francez, sau ce urmeaza unei livrari in cadrul unei operatiuni triunghiulare efectuata de firma din RO de pe teritoriul romanesc.
Totusi mie imi scapa care e chestia cu transportul si de ce normnele au o asemenea cerinta. Mai mult la pct. 14 care descrie chiar cazul enuntat nu vad nicio cerinta cu privire la transport. Deci cred ca incadrarea operatiunii ca livrare in cadrul unei operatiuni triunghiulare e fara prea multe riscuri, in ciuda enuntului de la pct. 13.



#9 L.Sanda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 01 November 2011 - 01:51 PM

Vezi postareaprepeleac, la 31 October 2011 - 10:48 PM, a spus:

Sigur operatiunea nu e achizitie intracomunitara simpla in RO.
Da, din punct de vedere al italianului conform legislatiei europene nu conteaza cine face transportul el sigur realizeaza o achizitie intracomunitara. Problema e daca realizeaza o achizitie intracomunitara ce urmeaza unei livrari intracomunitare a firmei din RO efectuata de pe teritoriul francez, sau ce urmeaza unei livrari in cadrul unei operatiuni triunghiulare efectuata de firma din RO de pe teritoriul romanesc.
Totusi mie imi scapa care e chestia cu transportul si de ce normnele au o asemenea cerinta. Mai mult la pct. 14 care descrie chiar cazul enuntat nu vad nicio cerinta cu privire la transport. Deci cred ca incadrarea operatiunii ca livrare in cadrul unei operatiuni triunghiulare e fara prea multe riscuri, in ciuda enuntului de la pct. 13.
Da, numai ca amaratul acela de pct.13 zice ca "daca transportul este realizat de beneficiarul livrarii, nu sunt aplicabile masurile de simplificare pentru operatiunile triunghiulare" si eu cred ca asta ma scoate pe mine din schema :(, mai ales ca-mi spune inainte ca "in scopul aplicarii prevederilor art.126 alin (8),lit .b),relatia de transport din primul in al 3-lea stat trebuie sa existe intre furnizor si cumparatorul revanzator,oricare dintre acestia putand fi responsabil pentru transportul bunurilor".
Ma rog, oricum mi se pare o nebunie pt ca in D 390 (si cum s-o fi numind ea in Comunitate), francezul ma declara pemine, iar eu pe italian, acesta declarand la randul sau achizitia de la mine. Deci intre mine si francez se rupe lantul.Nici nu stiu cum verifica ei, la nivel de comunitate, toate acestea.



#10 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 13 November 2011 - 08:27 PM

pentru italian este achizitie intracomunitara aplicand legislatia intracomunitara; daca italianul factureaza/refactureaza c/valoarea transportului firmei din Romania, nu cumva sunt indeplinite toate conditiile pentru o operatiune triunghiulara –de fapt in acest caz beneficiarul livrarii se obliga in numele cumparatorului revanzator sa efectueze transportul iar acesta din urma devine responsabil pentru transportul bunurilor; desigur societatea din Romania va avea costuri mai mari, dar poate aplica masurile de simplificare.



#11 ovidiuc

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 November 2011 - 11:04 AM

Am urmatoarea situatie : un furnizor din Italia A livreaza marfa catre un beneficiar din Romania B.Conform contractului marfa este pusa la dispozitia beneficiarului in Romania.Au fost livarari,marfa a ajuns insotita de CMR.Dar acum a aparut o sitiatie nouA : furnizorul din Italia A a intocmit factura de marfa,fara TVA, catre beneficiarul din Romania B,marfa a fost livrata numai ca marfa a ajuns din Romania in Romania,adica furnizorul din Italia a cumparat marfa de la o firma din Romania C si a livrat-o beneficiarului din Romania B.Cum s-a facut tranzactia intra C si A nu am detalii.Cu sa tratez din punct de vedere al B TVA aceasta sitiatie?Achizitie intracomunitara nu este.A nu s-a inregistra in scop de TVA in Romania.



#12 ovidiuc

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 November 2011 - 11:17 AM

Am urmatoarea situatie : un furnizor A din Italia are un contract de livrare marfa catre un beneficiar B din Romania.Marfa este pusa la dispozitia beneficiarului in Romania.In luna oct 2011 furnizorul A emite catre beneficiarul B o factura de marfa fara TVA.Marfa ajunge la B dar de fapt marfa nu este transportata din Italia in Romania ci din Romania in Romania ,adica A a cumparat marfa de la o firma C din Romania si a livrat-o catre B tot din Romania.Nu cunosc delaiile contractuale intre Asi C.Cum tratez din punct de vedere al beneficiarului B din Romania situatia privind TVA?Achizitie intracomunitara nu mai este.Furnizorul A a intocmit factura pe cod de TVA valid din Italia.B este platitor de TVA in Romania.



#13 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 18 November 2011 - 08:01 PM

In opinia mea furnizorul trebuia sa se inregistreze in scopuri de TVA in Romania pentru activitati desfasurate pe teritoriul Romaniei, sa intocmeasca factura cu TVA 24% si sa-si indeplineasca obligatiile declarative in Romania. Ia legatura cu furnizorul si daca nu vrea sa modifice factura emisa, vezi daca nu trebuie sa te autofacturezi-art.155 alin. (4) si sa platesti TVA-ul in Romania. Vezi daca nu este vorba cumva de stocuri puse la dispozitia clientului pe teritoriul romanesc si facturate pe masura vanzarii catre clienti. Reglementarile din Ordinului 2216/2006 se refera la masurile de simplificare aplicate cu privire la transferuri si achizitii intracomunitare asimilate prevazute la art. 128 alin. (10) si art. 130^1 alin. (2) lit. a) din codul fiscal.



#14 prepeleac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:

Postat 19 November 2011 - 12:49 PM

Furnizorul C din Romania realizeaza o livrare nationala(locul unde incepe transportul sau sunt puse la dispozitie bunurile) ce nu beneficiaza de scutire si va factura in consecinta cu TVA clientului A din Italia(pt ca nu are dovada transportului). De asemenea nu declara operatiunea in VIES pentru ca pt el este o livrare nationala.

A din Italia realizeaza o livrare nationala pe teritoriul RO catre clientul B, dar obligat la plata taxei pentru aceasta operatiune este clientul B(adica tu) deoarece furnizorul nu este stabilit si inregistrat in scopuri de TVA pe teritoriul Romaniei(art. 150 alin. 6). Deci A iti va factura fara TVA tu vei plati taxa prin auto-taxare si operatiunea nu se va declara in VIES nici de tine nici de el.

C poate solicita statului roman restituirea TVA platita lui C in baza art. 147 indice 2 CF si ordine date in aplicare.

In consecinta, autotaxare pe factura respectiva fara VIES.



#15 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 20 November 2011 - 08:48 PM

Prepeleac a limpezit lucrurile. Am numai cuvinte de lauda la adresa postarilor sale; iti urez cat mai multe postari de tip „jos palaria” si multe multumiri.



#16 ovidiuc

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 21 November 2011 - 08:22 AM

Multumesc.Am inteles perfect.



#17 L.Sanda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 22 November 2011 - 09:43 AM

Vezi postareaprepeleac, la 19 November 2011 - 12:49 PM, a spus:

Furnizorul C din Romania realizeaza o livrare nationala(locul unde incepe transportul sau sunt puse la dispozitie bunurile) ce nu beneficiaza de scutire si va factura in consecinta cu TVA clientului A din Italia(pt ca nu are dovada transportului). De asemenea nu declara operatiunea in VIES pentru ca pt el este o livrare nationala.

A din Italia realizeaza o livrare nationala pe teritoriul RO catre clientul B, dar obligat la plata taxei pentru aceasta operatiune este clientul B(adica tu) deoarece furnizorul nu este stabilit si inregistrat in scopuri de TVA pe teritoriul Romaniei(art. 150 alin. 6). Deci A iti va factura fara TVA tu vei plati taxa prin auto-taxare si operatiunea nu se va declara in VIES nici de tine nici de el.

C poate solicita statului roman restituirea TVA platita lui C in baza art. 147 indice 2 CF si ordine date in aplicare.

In consecinta, autotaxare pe factura respectiva fara VIES.
Va intreb daca nu cumva A trebuie sa se inregistreze in scopuri de TVA in Romania? Nu de alta, dar am avut si eu caz asemanator si mi s-a spus de catre cei de la finante ca daca cumpar si vand in aceeasi tara, trebuie sa ma inregistrez in scopuri de TVA acolo.
Daca A ii pune marfa la dispozitie lui B, inseamna ca ea realizeaza si transportul (conditie CIP-sa zicem). O ghidusie ar fi intelegerea cu tranportatorul sa-i faca un CMR pe ruta Romania -Italia, de la C la A, asa avand si C justificare pt a factura fara TVA.Apoi un CMR pe ruta Italia-Romania. de la A la B.Iar valoarea transportului suportata de A sa se defalce , de fapt, pe 2 facturi, el suportand atat "transportul" dim RO in IT , cat si "transportul" din IT in RO.
Intr-adevar, ce-am "povestit" eu mai sus se refera mai mult la A decat la B, insa are o oarecare legatura cu subiectul discutat



#18 prepeleac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:

Postat 22 November 2011 - 08:00 PM

Vezi postareaL.Sanda, la 22 November 2011 - 09:43 AM, a spus:

Vezi postareaprepeleac, la 19 November 2011 - 12:49 PM, a spus:

Furnizorul C din Romania realizeaza o livrare nationala(locul unde incepe transportul sau sunt puse la dispozitie bunurile) ce nu beneficiaza de scutire si va factura in consecinta cu TVA clientului A din Italia(pt ca nu are dovada transportului). De asemenea nu declara operatiunea in VIES pentru ca pt el este o livrare nationala.

A din Italia realizeaza o livrare nationala pe teritoriul RO catre clientul B, dar obligat la plata taxei pentru aceasta operatiune este clientul B(adica tu) deoarece furnizorul nu este stabilit si inregistrat in scopuri de TVA pe teritoriul Romaniei(art. 150 alin. 6). Deci A iti va factura fara TVA tu vei plati taxa prin auto-taxare si operatiunea nu se va declara in VIES nici de tine nici de el.

C poate solicita statului roman restituirea TVA platita lui C in baza art. 147 indice 2 CF si ordine date in aplicare.

In consecinta, autotaxare pe factura respectiva fara VIES.
Va intreb daca nu cumva A trebuie sa se inregistreze in scopuri de TVA in Romania? Nu de alta, dar am avut si eu caz asemanator si mi s-a spus de catre cei de la finante ca daca cumpar si vand in aceeasi tara, trebuie sa ma inregistrez in scopuri de TVA acolo.
Daca A ii pune marfa la dispozitie lui B, inseamna ca ea realizeaza si transportul (conditie CIP-sa zicem). O ghidusie ar fi intelegerea cu tranportatorul sa-i faca un CMR pe ruta Romania -Italia, de la C la A, asa avand si C justificare pt a factura fara TVA.Apoi un CMR pe ruta Italia-Romania. de la A la B.Iar valoarea transportului suportata de A sa se defalce , de fapt, pe 2 facturi, el suportand atat "transportul" dim RO in IT , cat si "transportul" din IT in RO.
Intr-adevar, ce-am "povestit" eu mai sus se refera mai mult la A decat la B, insa are o oarecare legatura cu subiectul discutat

Nu, A, contribuabilul italian nu trebuie sa se inregistreze in Romania, decat daca este stabilit in RO(fie are sediul activitatii economice aici, sau desfasoara anumite operatiuni printr-un sediu fix) art. 153, alin. 1,2,4. Alin. 4 ar putea crea confuzii daca nu se intelege ca acea inregistrare se efectueaza numai daca persoana obligata la plata taxei nu e beneficiarul, vezi art. 150 alin. 6(de exemplu o livrare catre o persoana neimpozabila).
Singurele cazuri in care o persoana impozabila din alt stat membru e obligata sa se inregistreze in RO chiar nefiind stabilita aici sunt cele legate de achizitiile/livrarile intracomunitare.

Totusi in practica, in cazul descris o inregistrare prin reprezentant fiscal ar putea fi utila(daca poti convinge fiscul sa o faca) datorita fluxului de numerar, pentru ca ai putea sa te comporti ca un platitor clasic(deduci/colectezi) si nu ai ajunge sa recuperezi TVA-ul de la statul roman prin cerere de restituire care poate dura si ani de zile. Cu toate astea, cine stie ce consecinte nebanuite poate genera organul fiscal daca se prinde ca a comis o eroare prin inregistrarea unei persoane nestabilite care nu avea motiv sa se inregistreze(de genul anulari de deduceri pe la beneficiar, dobanzi etc).



#19 cosmia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Interests:schimb de experienta

Postat 25 November 2011 - 06:40 PM

va rog sa ma ajutati cu un sfat :
firma din RO,platitoare de tva,inscrisa in roi,are ca obiect de activitate comert cu masini .
firma cumpara masini second hand din U.E.si le revinde in tari UE si non UE.
-a) primeste fa.de la furnizor (cu cod valid de tva)fara tva
-b) primeste fa de la furnizor cu tva(are cod valid de tva)
masinile nu ajung in tara ,ele sunt vandute in diverse targuri din italia,germania ....
1.daca factura de la furnizor are tva ,se declara in 390?este o achiz.intracomunitara daca n-am dovada transportului si marfa n-a intrat in RO?
2.firma din RO vinde catre pers.juridice inregistrate in scop de tva in ue
3.firma vinde catre pers.din ue fara cod valid de tva sau pers.fizice
4.firma vinde catre pers.non ue (export)
care este regimul tva in cazul celor 3 livrari ?
va multumesc f.mult



#20 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 12 March 2012 - 02:48 PM

Baiony a spus:
iata care este situatia ... am o firma neplatitoare de tva care produce mobila .. a gasit doi beneficiari din ue sa le livreze produsele, unul platitor de tva, celalalt neplatitor ... acum nu stiu cum sa procedez .. facturez normal ca si neplatitor de tva catre ambii clienti ?(facturile vor fi in lei ... ei vor achita tot in lei pentru ca vin sa-si ridice marfa de la depozitul firmei din romania)... sau trebuie sa inregistrez firma in ROI cu toate ca nu este platitoare de tva si sa facturez platitorului de tva cu taxare inversa si neplatitorului cu tva si sa fac 390 in lunile respective ... o sa trebuiasca sa fac si 300 ? ..

Daca societatea nu este platitoare de TVA in Romania, pentru livrari intracomunitare de bunuri in UE nu este obligata sa se inscrie in scopuri de TVA cf. art. 153.1 si nici in ROI; se inregistreaza ROI doar societatile comerciale care fac livrari intracomunitare si sunt inregistrate in scopuri de TVA cf. art.153.

Aceasta postare a fost editata de Lexiroxi: 12 March 2012 - 02:49 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL