Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
inreg. facturi intarziate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


inreg. facturi intarziate


7 replies to this topic

#1 Birlut Eugen

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 29 February 2012 - 11:16 AM

Buna ziua,

Am urmatoarea situatie: In anul 2010 am avut un contract cu o firma de prestari servicii. Lucrarea s-a executat la momentul potrivit (2010), pentru care firma prestatoare a emis o factura, pe care au inregistrat-o in contabilitatea lor. Din pacate la noi la firma nu a ajuns nici o factura, decat acum dupa 1 an si jumate (de fapt un duplicat la factura).


Ce se poate face in acest caz ca sa pot demara plata pentru serviciile prestate si a putea inregistra si noi factura de prestari servicii. Ambele societati sunt SRL-uri.


Multumesc frumos.



#2 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 29 February 2012 - 04:15 PM

Corectarea erorii se face la data constatarii. Inregistrezi in contabilitate Factura la data primirii acesteia, pe seama contului de profit si pierdere daca suma nu este semnificativa (inscrii data primirii pe factura si semnatura administratorului); faci o noua declaratie informativa D394 care o va inlocui pe cea depusa initial pe sem. respectiv al anului 2010; TVA-ul il inregistrezi in decontul de TVA- D300 pe 2012 la Regularizari Taxa dedusa. Daca suma este semnificativa, faci inregistrarile contabile pe seama contului 1174 „Rezultatul reportat provenit din corectarea erorilor contabile” si rectifici Declaratia privind impozitul pe profit - D101 aferenta 2010.




#3 elenah

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 05 March 2012 - 09:42 PM

Buna seara,
Si eu ma lovesc de aceeasi problema...pana acum nu s-a dorit inregistrarea unei facturi in contabilitatea unor clienti...iar acum mi se spune ca nu mai au voie sa se inregistreze cu facturi daca nu le primesc in aceeasi luna in care au fost emise.
Au pretentia sa fie stornate si refacute cu aceeasi luna in care se trimit catre client, pe motiv ca nu mai au voie sa inregistreze factura,daca nu este receptionata in aceeasi luna in care este emisa.

Puteti sa-mi spuneti , daca sunt , care sunt prevederile legale care interzice inregistrarea unei facturi (fie ea duplicat/conform cu originalul) daca nu este emisa in anul si luna in care sunt inregistrate???

Ptr.a putea da un raspuns strict profesional,ma interseseaza sa citesc intai aceste prevederi....

Daca, de ex. facturez in data de 30 ale unei luni si factura ajunge la client (nu conteaza motivele-este o intrebare ipotetica) in data de 3-5-8 ale lunii urmatoare....marfa/serviciile prestate sunt recunoscute de catre client.....nu mai are voie clientul sa inregistreze factura????

Multumesc.

Aceasta postare a fost editata de elenah: 05 March 2012 - 09:44 PM




#4 maria p.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 17 May 2012 - 03:24 PM

Buna ziua,

Ma poate ajuta si pe mine cineva...

Am deschis in ianuarie un punct de lucru intr-un alt judet si abia de o saptamana am aflat de la baietii de acolo ca nu mi-au trimis 4 facturi de servicii emise in luna martie, explicatia lor fiind ca le-au atasat la Registru de Casa.

Cum trebuie sa le inregistrez acum?
Va dau un ex:

Factura e emisa pe 15.03.12 iar chitanta cu care s-a achitat e din 21.03.12.

Inregistrez pe luna aprilie factura, apare in jurnalul de cumparari din aprilie, in decontul de TVA apare la regularizari iar pt. luna martie depun o rectificativa la d394 in care inculd si aceste facturi.

Dar cu chitantele ce fac?
Le inregistrez in martie sau aprilie? Ar trebui sa corespunda si cu Registru de casa....

Multumesc...



#5 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 18 May 2012 - 07:32 AM

pentru chitante faci un decont de cheltuieli pe care il poti plati in orice zi din aprilie din registrul de casa
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#6 Silvia5

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 23 May 2012 - 03:06 PM

buna ziua
am si eu o problema ,am bagat o factura din mai pe luna din urma aprile
desigur a aparut si in 394
imperecherea la facturi se face la 6 luni la jumatate de an zic bine?
imi puteti da o lamurire

ma refer la incrucisarea facturilor din 394



#7 bs09

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:

Postat 04 July 2012 - 07:13 AM

Buna ziua,

Recent m-am confruntat cu urmatoarea problema:

- un furnizor solicita plata unei facturi veche de cativa ani, factura care nu exista in evidenta contabila nici fizic nici evidentiata in sistemul informatic.

Ok, acum apar problemele. Se propune ca solutie stornarea facturii initiale si emiterea uneia noi in perioada curenta, in felul asta se evita rectificarea declaratiilor (D394, D101, D300)

Am pus intrebarea in ideea de a verifica corectitudinea solutiei propuse si de a afla,de la colegii de forum care s-au mai intalnit cu situatia asta, cum s-a procedat in cazuri similare .

Multumesc




#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 July 2012 - 11:08 AM

banuiesc ca e vb de un serviciu prestat, fara alte acte adiacente (gen deviz de reparatii...), altfel e destul de ciudata situatia ...

una peste alta, stornarea si REemiterea facturii este singura solutie pt a evita complicatiile voastre legate de raportari, numai ca daca cineva de la voi a semnat de primire pe factura veche ... asta inseamna ca greseala e sigur la voi si ca va trebui sa v-o asumati cu tot ce deriva din ea.

in concluzie, daca ei vor sa-si asume toata pbl. legata de aceasta factura prin stornare si REemitere, pt. voi e cea mai comoda solutie, cu conditia sa primiti DOAR fact reemisa (noua), NU si pe cea de stornare !!
dpv contabil, daca se putea sti oficial suma ce va fi facturata, serviciul prestat putea fi inreg. la acea vreme prin ct. de chelt. +tva neexigibil la fz.-facturi nesosite;
dpv fiscal, prin diminuarea chelt. ati platit impoz. pe profit in plus, iar prin neinreg. tva deductibil ati platit tva in plus si asta nu supara fiscul.

:smile:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL