Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
plafon TVA pentru ONG - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


plafon TVA pentru ONG

5 replies to this topic

#1 andur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:moldova

Postat 09 November 2011 - 10:45 AM

Buna ziua,
Un ONG, sau Asociatie care are in derulare un proiect cu fonduri europene pe POSDRU, obtine si venituri din activitati economice. Cifra de afacere cumulata - din fonduri nerambursabile si din activitati economice, depaseste plafonul de 35.000 eu.
Va rog, ma poate lamuri cineva daca in stabilirea cifrei de afacere se iau in calcul sumele primite ca finantare europeana nerambursabila ?
Va multumesc mult !



#2 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 09 November 2011 - 02:21 PM

Nu se iau în calcul.




#3 andur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:moldova

Postat 10 November 2011 - 12:31 PM

Multumesc mult, puteti sa-mi indicati o sursa a afirmatiei ?



#4 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 10 November 2011 - 12:51 PM

Voiam să vă răspund că sursa a fost capul meu, memoria mea proprie. Pe care o antrenez p-aci zilnic. Dar pentru că dvs. chiar vreţi să şi citiţi, vă recomand Codul fiscal. În cazul de faţă prevederile Titlului VI privind TVA. articolele 125 -161., în special art.152. Pe de o parte.
Pe de altă parte, chiar dvs. ziceţi "sumele primite ca finanţare europeană nerambursabilă" !
Deci e vorba de o finanţare, nicidecum de vreo tranzacţie, care să intre în compunerea cifrei de afaceri anuale!.
Sau chiar cumva dvs. aţi emis vreo factură vreunui for european ?!
Cu ce ocazie?
Scuzele mele că aşa vă răspund, dar ... am depăşit de mult faza : Unde scrie?

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 10 November 2011 - 12:53 PM




#5 andur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:moldova

Postat 10 November 2011 - 01:14 PM

Nu am dorit sa va irit, dar dati-mi voie sa cred ca daca se furnizeaza o informatie, indiferent daca pe acest forum sau undeva aiurea, este normal ca acea informatie trebuie sustinuta, altfel ea se numeste "parere".
Oricum, va multumesc pentru amabilitate.



#6 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 10 November 2011 - 01:29 PM

Eu cu plăcere v-am răspuns.
Dar că venise vorba pe orice Forum veţi găsi "păreri", opinii, chiar şi când este postat un text aparent legal, spre exemplu un citat al unui articol din Codul fiscal. Care articol poate că-n 2005 a fost chiar valabil. Poate şi-n 2009, câtva timp. Dar în 2011 nu mai este valabil!
Şi întorcându-mă la "cifra de afaceri" , în orice bilanţ, la contul de profit şi pierdere veţi găsi şi structura aceseia.
Însă dacă cineva doreşte să fie plătitor de TVA, nu trebuie neapărat să fi depăşit un prag legal stabilit privind cifra de afaceri.
După cum dacă beneficiaţi de nişte finanţări de spre ex. 60000 euro în cadrul programului POSDRU, normal şi just ar fi această investiţie să se concretizeze în investiţii generatoare de afaceri care vor multiplica această investiţie. Deci ...

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 10 November 2011 - 01:30 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL