Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ACCES stagiu expert 2012 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


ACCES stagiu expert 2012


46 replies to this topic

#1 vio127

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 09 November 2011 - 10:56 AM

Ma alatur si eu celor ce doresc sa dea examenul de acces la stagiu in 2012.Pana acum nu am vazut decat tematica,bibliografia si culegerea cu subiecte orientative “ÎNTREBĂRI și STUDII DE CAZ ”, ediția a IV – a, revizuită și adăugită,Editura CECCAR ,București 2011. Astept sugestii,sfaturi. Multumesc.



#2 andrea_niculae

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 November 2011 - 01:20 PM

ma alatur si eu




#3 VVictoria

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 16 November 2011 - 12:48 PM

Buna!Sunt la prima postare pe acest forum cu gand bun :) Deci din cate am citit pe aici si ma si asteptam este foarte greu examenul de acces la stagiul de expert.Sunt tinerica si la inceput de drum oarecum in sensul ca am 24 de ani si decat 3 ani jumatate in domeniu...sunt ultimul an la master (ASE-CIG),dar din pacate masterul meu nu e cel inclus in lista de conventii cu CECCAR,ci cu o alta organizatie...asa ca impinsa de la spate si de seful meu sunt hotarata sa dau si eu examenul in anul 2012 si pentru ca sunt si in ultimul an de master si am si o disertatie de pregatit,deci destul de invatat...vreau sa o fac din timp.Nu cunosc personal persoane care au dat acest examen,mai ales in ultimii ani,asa ca am o rugaminte la cei care au dat in acest an sa ma lamureasca si pe mine referitor la niste lucruri.Unu si cel mai important dupa mine ar fi programul cursurilor tinute special pentru acest examen...am tot cautat pe site CECCAR si la filiala Bucuresti si nu-s foarte lamurita.N-am timp sa ajung in cursul saptamanii la o ora convenabila sa ma interesez direct la sursa,dar daca nu primesc nici de aici vreo informatie,n-am de ales,,,Am vazut la un mom dat "calendar cursuri 2011" pe fiecare materie in parte,mai multe pe durate de cate o saptamana.Acestea ar fi?Sau se fac special pentru examenul de acces doar cele cu o luna inainte,anu asta am vazut ceva pe 15 August cu durata de 2 saptamani...?Si ar mai avea cineva idee...daca ma ajuta cu ceva faptul ca am lucrat timp de 2 ani si 11 luni in cadrul unei firme de contabilitate din...2008-2011 inaintea acestui job?Mentionez insa ca desi salariul mi-a crescut pe contract pana la nivelul de studii superioare ( si terminasem facultatea ),COR-ul aferent postului de contabil ( cu studii medii) nu s-a modificat :( deci practic sunt egali cu zero ca e considerata experienta de nivel mediu?

Multumesc anticipat!



#4 lorra

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 24 November 2011 - 09:57 AM

Ma alatur si eu celor care au intentia de a da examenul de acces la Ceccar in 2012.

Momentan nu am decat cartea editata in 2011 de Ceccar pe suport hartie.

De acum sa ma apuc si eu de scos subiecte si rasfoit...dar cum vin sarbatorile si inchiderea de an tare mi-e ca abia dupa sarbatori o sa apuc si eu sa intru in "carti".

Voi v-ati apucat de treaba?! Cu ce ati inceput , ce vi se pare mai usor/placut?!

Sa aveti spor!



#5 VVictoria

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 25 November 2011 - 12:27 PM

Ma alatur si eu!
Vreau sa aflu si eu mai multe detalii legate de cursurile de pregatire organizate in vederea acestui examen de acces la stagiu.Stie cineva ceva?Se fac pe fiecare disciplina asa cum am vazut pe site intitulat ca si "calendar cursuri 2011" sau specific acestui examen sunt doar cele de prin luna august care dureaza zi de zi timp de 2 saptamani cam asa?



#6 Atti

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 01 December 2011 - 09:59 AM

Cursurile s-au tinut intre 18-31 august 2011,pentru fiecare disciplina, de la ora 16 la 20.Vechimea se recunoaste daca societatea era inscrisa la ei(corpul expertilor).



#7 VVictoria

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 07 December 2011 - 10:13 PM

Vezi postareaAtti, la 01 December 2011 - 09:59 AM, a spus:

Cursurile s-au tinut intre 18-31 august 2011,pentru fiecare disciplina, de la ora 16 la 20.Vechimea se recunoaste daca societatea era inscrisa la ei(corpul expertilor).

Merci frumos pt raspuns.Deci celelalte pe care le-am vazut probabil sunt pentru stagiari...Da,firma era inscrisa la ei,dar ideea e ca multa vreme am fost trecuta pe contract "contabil" si dupa COR cu studii medii..



#8 Zorraide

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 07 January 2012 - 02:41 PM

Vezi postareamyrinda, la 06 December 2011 - 03:56 PM, a spus:

stie cineva cand este examenul....tot in toamna?

Din cate am vazut eu pe unul din site-urile CECCAR din teritoriu, examenele vor fi tot in toamna. Datele sunt mai in josul paginii de pe link-ul

http://www.ceccarhun....ro/examene.php

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 19 May 2012 - 11:42 AM
eliminare cerere carte, din citat ! incalca drepturile de autor !!




#9 Zorraide

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 07 January 2012 - 02:48 PM

Vezi postareaVVictoria, la 25 November 2011 - 12:27 PM, a spus:

Ma alatur si eu!
Vreau sa aflu si eu mai multe detalii legate de cursurile de pregatire organizate in vederea acestui examen de acces la stagiu.Stie cineva ceva?Se fac pe fiecare disciplina asa cum am vazut pe site intitulat ca si "calendar cursuri 2011" sau specific acestui examen sunt doar cele de prin luna august care dureaza zi de zi timp de 2 saptamani cam asa?

Din cate am citit pe net, CECCAR-urile din teritoriu organizeaza cursuri in functie de perioada care le convine mai mult, nu neaparat in august - cel mai bine e sa ii contactati pe cei la care veti sustine examenele sa va spuna exact perioada.
Ele se fac pe disciplina. Din punctul meu de vedere (experienta proprie), cursurile nu mi s-au parut ca m-au ajutat enorm in ideea ca nu mi-au adus cunostinte noi fata de ce stiam deja sau de ceea ce am aflat din diverse materiale gasite pe internet sau cumparate de la ei. Dar pana la urma depinde si de stilul de invatat al fiecaruia, de nivelul de implicare etc. Daca va apucati de invatat din timp si de cautat materiale pe internet nu cred ca veti avea probleme la examen.



#10 Adriana Ioana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 11 January 2012 - 02:22 PM

Ma alaturi si eu sustinerii examenului din toamna aceasta. (.............) In cazul in care aveti ceva noutati, v-as multumi din suflet daca le-ai impartasi. O zi buna!

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 19 May 2012 - 11:43 AM
eliminare cerere carte/incalcare drepturi de autor !!




#11 livia_soare

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 23 January 2012 - 07:58 AM

Am inceput contabilitatea si incep cu o intrebare:
Citind IAS 38
" Costuri generate in faza de dezvoltare sunt capitalizate daca
imobilizarile necorporale create nu depasesc criteriile de recunoastere:
o Fezabilitatea tehnica a finalizarii imobilizarilor necorporale pentru vanzare
sau pentru utilizare.
o Abilitatea intreprinderii de a utiliza sau vinde imobilizari necorporale.
o Imobilizari necorporale nu genereaza beneficii economice viitoare.
o Disponibilitatile resurselor tehnice financiare de a finaliza faza de
dezvoltare si pentru a vinde sau utiliza imobilizarile necorporale.
o Abilitatea entitatii de a evalua credibil cheltuielile si faza de dezvoltare
si creare de imobilizari necorporale."

Lucrez pe rezolvarile din 2010 daca nu ma insel

Trecand la rezolvarea problemelor, la nr 2 nu inteleg de ce cheltuielile pentru
analiza functionala ar treb incadrate in faza de dezvoltare, dar neindeplinind
criteriile(ce criterii si de unde ne dam seama, ca ne este data doar suma de
8000?)se inreg in faza de cercetare?
Intrebarile dupa cum vedeti sunt ale unei incepatoare...:)

Livia

la problema 4 pot rezolva asa?

01.01.N-1. inreg amortizare
50.000/5=10.000
6811=280 10.000
01.01.N inreg amortizare
6811=280 10.000
Anularea amortizarii cumulate (anii N-1 si N)

280=20 20.000

Valoarea ramasa de amortizat 50.000-20.000= 30.000

31.12.N reevaluarea imobilizarilor
Val justa 31.12.N 15.000
Val ramasa 31.12.N 30.000
=Dif negativa -15.000 6813=20 15.000

01.01.N+1 Inreg amortizarii
Val justa 31.12.N/nr de ani ramasi pt amortizat = 15.000/3 = 5.000
6811=280 5.000
31.12.N+1 reevaluarea imobilizarilor
Val ramasa 31.12.N+1 = 15.000-5.000=10.000
Val justa 31.12.N+1 = 60.000
=Dif pozitiva reeval 50.000

Contabilizarea va fi (pt 50.000 )
15.000 compenseaza deprecierea din 31.12.N ( 6813 ) cu un venit 7813
35.000 conform IAS 38  Reflectate in capital, in cazul utilizarii
metodei reevaluarii si deci exista un surplus din reevaluare " in contul 105

50.000 20=%
105 35.000
7813 15.000

Am rezolvarile la toate materiile dar la unele am avut nevoie sa le rezolv mai
detaliat ca sa inteleg mecanismul.



#12 livia_soare

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 23 January 2012 - 08:05 AM

LA PROBLEMA 10
Conform IAS 23 :

"De exemplu, costurile îndatorării suportate în timp ce are loc amenajarea terenului sunt capitalizate în timpul perioadei în care se desfășoară activități legate de amenajare. Oricum, costurile îndatorării suportate în timp ce terenul dobândit în scopul construirii este deținut fără nicio altă activitate asociată de dezvoltare nu îndeplinesc condițiile pentru capitalizare."


in ex N
6.000.000 * 5% / 12 luni = 25.000 / luna decembrie ex N
-deoarece in aceasta luna nu se desfasoara nicio activitate de amenajare, nu se
indeplinesc conditiile de capitalizare si costurile sunt trecute pe cheltuieli.

in ex N+1
-in acest ex se desfasoara act de amenajare , deci costurile pe aceasta per vor fi capitalizate
nu inteleg de ce in N+1 calculul este 6.000.000 * 5% = 300.000

rata de 5% este pe an sau pe luna? ca zice ca se plateste la sfarsitul fiecarei
luni?

practic care este calculul?
6.000.000 *5%=300.000 - platita odata pe an si
6.000.000/24=250.000 platita in fiecare luna

Am uitat cum e calculul cu dobanzi, dar cred ca si rezolvarile mai au greseli,
pt ca in problema zice de rata dob platita la sf fiecarei luni si in rezolvare o
calculeaza odata pe an si o imparte la 12 ? Poate la mine sunt informatiile
eronate...Promit sa ma documentez



#13 @ndree@

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 03 February 2012 - 12:45 PM

Buna,

Ma alatur si eu celor care dau in toamna.



#14 Cristina Florina Ion

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 04 February 2012 - 02:39 PM

Buna ziua, vreau sa ma alatur si eu celor care doresc sa sustina examenul de admitere pentru calitatea de expert contabil.



#15 @ndree@

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 06 February 2012 - 01:50 AM

Voi la ce v-ati apucat sa invatati ?



#16 Madalina-Andra

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 08 February 2012 - 12:51 PM

Buna tuturor!
Am inceput si eu pregatirea pentru examenul de acces la experti contabili, insa m-am speriat cand am vazut cat de cuprinzator este materialul bibliografic. Trebuie invatate toate ordinele MFP, legile si reglementarile? ..cred ca sunt mii de pagini.
Voi cum procedati? V-ati achizitionat cartile ce apar la bibliografie (standardele profesionale nr. 21, 22, 35, 37, 39, IFRS, ghidul expertilor contabili, codul etic, etc.) de la ceccar sau invatati doar pe baza grilelor si a studiilor de caz?

Va multumesc si astept raspunsuri.
Multa bafta!



#17 @ndree@

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 13 February 2012 - 12:39 PM

Interesanta intrebarea de mai sus, a Madalinei. Poate daca este cineva care s-a apucat de invatat citeste post-ul acesta, ne va ajuta si cu un raspuns.



#18 ioana_lopo

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 15 February 2012 - 03:02 PM

Buna ziua!

Inscrierile la examen se fac pana la o anumita data?
Multumesc

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 19 May 2012 - 11:45 AM
incalcare drepturi de autor !!




#19 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 15 February 2012 - 06:35 PM

Pentru toata lumea care e interesata de acest examen: din 2008 incoace nu se mai dau teste grila. Nu mai intrebati de ele degeaba.
Iar referitor la cartea cu intrebari si studii de caz nu cred ca a stat cineva sa scaneze 836 de pagini, pentru a trimite altora pe mail. Mai bine puneti mana pe telefon si intrebati la sediul Ceccar din judetul vostru daca mai au exemplare din 2011 pentru a le achizitiona.
Referitor la ce programa de studiu, la audit si evaluare sunt carti de Toma ce sunt suficiente pentru a studia. Veti vedea ca aceste carti cuprind exact tematica.
La drept comercial e bine de studiat legile mentionate. In carte sunt 285 de probleme din care nici una rezolvata, iar rezolvarile care circula pe net nu sunt neaparat corecte.
La doctrina si expertiza, Codul Etic si legislatia referitoare la organizarea Ceccarului.
La fiscalitate Codul fiscal si Codeul de procedura fiscala sunt baza. E mult si e stufos, daca mai iei si Normele de aplicare in calcul, dar credeti-ma ca va va folosi dupa aia in meseria pe care vreti sa o practicati. Cine lucreaza deja cu impozit pe profit, tva, impozit pe salar, stie despre ce e vorba.
Iar la contabilitate, eu zic ca depinde de nivelul fiecaruia de studiu pana la momentul de fata. In carte sunt probleme diverse (479), din care 399 deja rezolvate, dar nu toate sunt corecte. Se trateaza probleme precum: ias-urile, contabilitatea de gestiune, consolidare, inregistrari contabile la toate clasele contabile.
Tratati serios pe toate, pentru ca trebuie luate toate materiile la examen, dar cel mai mult timp de studiu va fi alocat cu siguranta la contabilitate si fiscalitate.
Si inca ceva: nu mai postati degeaba mesaje de genul "vreau si eu sa imi trimiteti...". E chiar deranjant sa tot deschizi topicul sa vezi ce se mai discuta, si cand colo, majoritatea scriu doar ca vor sa li se trimita pe mail de-a gata.
sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi



#20 Madalina-Andra

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 19 February 2012 - 01:27 PM

Multumim pentru raspuns! Imi sunt chiar de folos informatiile de mai sus.

Mai am o intrebare pentru cei trecuti deja prin ”foc”: credeti ca am sanse la acest examen in conditiile in care nu am lucrat in contabilitate? Mai bine spus, experienta isi spune cuvantul la examen sau este suficienta pregatirea teoretica?

Multumesc!






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL