Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
model raspuns obiectiuni expertiza contabila judiciara - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


model raspuns obiectiuni expertiza contabila judiciara


3 replies to this topic

#1 bocsoladislau

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 12 November 2011 - 10:15 PM

ma poate ajuta cineva cu un model de raspuns la obiectiuni la o expertiza contabila judiciara?

multumes frumos



#2 Mares Stefan

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 526 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 13 November 2011 - 11:32 AM

Răspunsul expertului contabil judiciar la obiecţiunile părţilor , se formulează după acelaşi model, respectiv cele trei capitole consacrate ale expertizei: cap.I.Întroducere, cap.II. Descrierea analizei întreprinse, şi cap.III.Concluzii. În faza de obiecţiuni nu mai este cazul să aveţi "consideraţii personale", că doar tot răspunsul dvs. constituie în această fază nu atât o opinie , cât mai ales doar o consideraţie personală!
În întroducere lămuriţi cine sunteţi şi în ce bază bază răspundeţi la obiecţiunile aflate, formulate de părţi.
În capitolul II. indicaţi fiecare obiecţiune în parte şi consideraţiile dvs. referitoare la aceste obiecţiuni.
Fie că le consideraţi întemeiate şi oferiţi lămuririle solicitatea, sau efectuaţi chiar analize, cercetări suplimentare şi după caz vă reconsideraţi sau nu concluziilem opiniile iniţial exprimate.
În capitolul final de concluzii, sintetizaţi opinia dvs. despre obiecţiunile exprimate fie că le acceptaţi şi vă conformaţi pentru a oferi satisfacţie părţilor care au obiectat, fie că nu le acceptaţi şi vă susţineţi, argumentat opinia iniţială, şi dovediţi argumentat şi pe just temei netemeinicia obiecţiunilor în cauză.
Ceea ce este deosebit de important constă în faptul că acest RĂSPUNS LA OBIECŢIUNILE FORMULATE trebuie să stea mărturie competenţei şi capacităţii dvs. de a vă exprima o opinie calificată manifestând explicit ori implicit echidistanţa aşteptată, scontată din partea dvs. cu ocazia efectuării expertizei.
Respectiv chiar şi a capacităţii dvs. de a vă reconsidera pe just temei opinia iniţială, în cazul în care din obiecţiuni aţi aflat că iniţial aţi fost indus în eroare şi/sau nu vi s-au pus la dispoziţie toate documentele necesare efectuării expertizei. Sau , chiar că nu aţi avut în vedere chiar toate şi întocmai, ad literam, prevederile legale în vigoare
la data faptelor analizate.

Aceasta postare a fost editata de Mares Stefan: 13 November 2011 - 11:37 AM




#3 contabmmir

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 29 August 2012 - 11:29 AM

buna ziua,

am depus un raport de expertiza contabila si partile au solicitat obiectiuni si completari.
intrebarile mele sunt :
1. nu s-a depus nici un avans.... completarile si obiectiunile nu se platesc ?
2. se intocmeste un alt rap de expertiza sau doar o completare la raport--ca si o nota cu raspunsuri ?
unde prevede standardul 35 reglem acestor completari respectiv obiectiuni ?

va rog un raspuns urgent !

multumesc



#4 mariana07

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:

Postat 30 August 2012 - 06:57 AM

incearca sa pui intrebarile si pe forumul ceccar-ului, sunt mai multi experti contabili cu experienta acolo care poate stiu raspunsurile
http://evid.ceccaro.ro/forum/






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL