Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Plata salariului in CM - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Plata salariului in CM

concediu medical salariu
2 replies to this topic

#1 cristina29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Gender:Female

Postat 15 November 2011 - 11:47 AM

Buna ziua!
Am si eu o nelamurire: daca o angajata este in concediu medical (cod boala 01), seful poate astepta recuperarea banilor de la cas, ca apoi sa-i dea salariul angajatei?
Am citit si codul muncii, si legea concediilor si indemnizatiilor, am dedus ca plata salariului se face conform CIM, la data specificata acolo (in CIM), si ca angajatorul isi recupereaza banii de la "sanatate".
Revin la intrebare, si imi cer scuze ca intreb, dar e prima data cand ma confrunt cu asa ceva, iar seful nu e lamurit. De aceea am apelat la acest forum. Cum se procedeaza corect?
Multumesc anticipat!
daca vrei un lucru bine facut... nu-l lasa pe maine si nu lasa pe altul sa-l faca in locul tau!



#2 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 15 November 2011 - 12:39 PM

Vezi postareacristina29, la 15 November 2011 - 11:47 AM, a spus:

Buna ziua!
Am si eu o nelamurire: daca o angajata este in concediu medical (cod boala 01), seful poate astepta recuperarea banilor de la cas, ca apoi sa-i dea salariul angajatei?
Multumesc anticipat!

Nu poate astepta recuperarea banilor de la sanatate.

Dana




#3 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 15 November 2011 - 09:32 PM

certificatul de concediu medical are valoare de ordin de plata. pentru patron, nu si pentru stat






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL