Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
MF sub limita valorica !? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


MF sub limita valorica !?


15 replies to this topic

#1 al_led

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 12 December 2011 - 06:14 PM

Am un utilaj care are o valoare mai mica de 1.800 de lei si il voi folosi aprox 5 ani.\


Am voie sa il consider mijloc fix si sa-l amortizez pe 5 ani. Amortizarea se considera 100% nedeductibila?



#2 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 13 December 2011 - 10:21 PM

nu este nedeductibila cheltuiala, dar amenda s-ar putea sa iei-le lg.ctb, lg15 etc.
Mai bine faci lunar 603=471 (dupa ce la achizitie ai inreg 303=401, 471=303, deschizi 803




#3 elena2010new

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 07 February 2012 - 06:33 PM

Buna seara

Am o mare rugaminte la dvs.
Am inteles ca mijloacele fixe cu valoare sub 1800 Ron se amortizeaza in maxim 5 ani.
Si unde lucrez eu am situatia unor mijloace fixe sub aceasta valoare ,care ar trebui casate si care sunt mai vechi de 5 ani.
Dar as avea nevoie sa stiu unde anume e prevazut in legislatie aceasta valoare limita.
In legea 82 nu e prevazut in clar aceasta limita,este cumva un ordin de ministru ?
Va rog mult sa ma ajutati cu aceasta informatie .

Multumesc anticipat



#4 Tzica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:

Postat 07 February 2012 - 09:27 PM

1.Definitie conform Cod Fiscal art.7 :
- 16. mijloc fix - orice imobilizare corporală, care este deţinută pentru a fi utilizată în producţia sau livrarea de bunuri sau în prestarea de servicii, pentru a fi închiriată terţilor sau în scopuri administrative, dacă are o durată normală de utilizare mai mare de un an şi o valoare mai mare decât limita stabilită prin hotărâre a Guvernului;
- despre definitie imobilizare corporala mai citim art. 92 omfp 3055 si in art.24 alin.1 din CF;
2. Despre durata, avem Catalogul privind clasificarea si duratele normale de functionare a mijloacelor fixe, (HG 2139/2004 modificat prin HG 1496/2008);
3. Despre "limita de valoare stabilita prin HG" e in vigoare HG 105/2007, adica 1 800 ron.

Pe scurt un mijloc fix (imobilizare corporala) este recunoscut prin indeplinirea celor doua conditii Durata> 1an si valoare > 1 800. (Nu mai aducem vorba si de aducerea de beneficii).Faptul ca in timp se depreciaza (prin amortizare sau...etc..) si ajunge la o valoare contabila sub 1 800 nu inseamna ca obligatoriu trebuie casat.A se vedea art 114 din omfp 3055 (in general cap 8.2.3. din omfp 3055) precum si art. 24 din CF.



#5 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 April 2013 - 04:17 PM

Buna ziua, am urmatoarea problema: am preluat o firma care la 31.12.2012 are in balanta contul 212 Constructii, valoarea de intrare este mai mica de 1800 lei, este vorba de un spatiu comercial care este inchiriat. Amortizarea se face liniar iar spatiul nu este amortizat integral. Nu s`a facut reevaluare deoarece nu vrea patronul. Va rog sa imi spuneti cum sa procedez intrucat valoarea de intrare este mai mica de 1.800 lei, nu mi se pare normal sa trec constructia la obiecte de inventar, dar nu stiu cum e corect. Multumesc.



#6 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 04 April 2013 - 09:20 PM

Din cate stiu eu, HG 105/2007 care stabileste ca valoare minima de intrare in patrimoniu a mijl.fixe, valoarea de 1800 lei, nu este abrogata. Prevederile Ordinului 3055/2009 trebuie coroborate cu preved. HG 105/2007 si in concluzie nu este mijloc fix. Presupun ca valoarea de intrare a spatului < 1800 lei, are o justificare legala, nu?

Dana




#7 alinaade79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:

Postat 25 October 2013 - 03:40 PM

Buna. Am doua intrebari pt dvs:
1.Este gresita incadrarea ca mijloc fix a unei masini de frezat universala cu valoare de 2000 lei?Este clar ca durata de folosinta e mai mare de 1 an.
2.Programul de investitii a fost votat la inceputul anului la institutiile publice. Ce se intampla cu dotarile cuprinse in buget, care la vremea respectiva aveau valoare de mijloc fix, neachizitionate inca?(ex, calculatoare prinse cu val de 1800 lei)Trebuie rectificat bugetul si mutaTE PE OBIECTE DE INVENTAR?
Multumesc anticipat.



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 October 2013 - 02:27 PM

da, este gresita incadrarea ca mijloc fix fiindca trebuie indeplinite ambele conditii de incadrare in aceasta categorie.

cf. L.15/1994, art. 3 : Sunt considerate mijloace fixe obiectul sau complexul de obiecte ce se utilizează ca atare şi îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii:
a) are o valoare de intrare mai mare decât limita stabilită prin hotărâre a Guvernului. Această valoare poate fi actualizată anual, în funcţie de indicele de inflaţie;
b) are o durată normală de utilizare mai mare de un an.
Pentru obiectele care sunt folosite în loturi, seturi sau care formează un singur corp, la încadrarea lor ca mijloace fixe se are în vedere valoarea întregului corp, lot sau set.

cf. cod fiscal, art. 24, (2) :
(2) Mijlocul fix amortizabil este orice imobilizare corporală care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii:
a) este deţinut şi utilizat în producţia, livrarea de bunuri sau în prestarea de servicii, pentru a fi închiriat terţilor sau în scopuri administrative;
b) are o valoare fiscală mai mare decât limita stabilită prin hotărâre a Guvernului, la data intrării în patrimoniul contribuabilului;
c) are o durată normală de utilizare mai mare de un an.



#9 cristicros

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 03 January 2014 - 11:27 AM

Am si eu doua probleme.
1.societatea la care lucrez a achizitionat utilaje (gater, masina universala de tamplarie) la LICITATIE la sume mai mici de 2500 lei. Unde le incadrez? la obiecte de inventar?
2.un utilaj a fost achizitionat cu 525 lei (cu tva), conform Proces Verbal de la licitatie, dar factura a fost emisa la pret de 500 lei(fara tva) cu cat a fost evaluat initial utilajul la licitatie.Deci total factura este 620, dar noi am platit 525 lei, cum inregistrez diferenta pe care eu nu o voi mai plati?
Sunt noua in domeniu.Rog ajutor.

Aceasta postare a fost editata de cristicros: 03 January 2014 - 11:33 AM




#10 cristicros

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 06 May 2014 - 12:32 PM

Nu stie nimeni cum incadrez mijlocele fixe cumparate la licitatie sub valoarea de 2500 lei?



#11 bogdanv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:

Postat 06 May 2014 - 12:57 PM

Aceste bunuri nu sunt mijloace fixe pt.ca nu au o valoare peste limita stabilita de lege. Le incadrezi la obiecte de inventar.



#12 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 May 2014 - 01:07 PM

la analiza incadrarii ca mijl. fix sau ca obiect de inventar, trebuie sa avem in vedere HG 276/2013, Ord. 3055/2009 si L. 15/1994.

HG 276/2013 ne da val. de intrare a mijl. fixe ca fiind 2.500 lei

art. 92 din Ord. 3055/2009 zice ca imobilizarile corporale reprezinta active care:
a) sunt detinute de o entitate pentru a fi utilizate in productia de bunuri sau prestarea de servicii, pentru a fi inchiriate tertilor sau pentru a fi folosite in scopuri administrative;
b) sunt utilizate pe parcursul unei perioade mai mari de un an.

Legea nr. 15/1994 ne spune, la art. 3 (2), ca mijloacele fixe sunt acele active corporale aferente capitalului imobilizat definite ca fiind obiectul sau complexul de obiecte care se utilizeaza ca atare si indeplineste cumulativ urmatoarele conditii:
a) are o valoare de intrare mai mare decat limita stabilita prin hotarare a Guvernului. Aceasta valoare poate fi actualizata anual, in functie de indicele de inflatie;
b) are o durata normala de utilizare mai mare de un an.

prin urmare, utilajele NU indeplinesc cumulativ cele 2 conditii pt a fi incadrate la mijl. fixe (val. + durata de fol.), deci eu zic ca trebuie incadrate ca ob. de inventar.

cat priveste dif. intre val. facturata (620 lei) si cea datorata cf. licitatiei si platita (525 lei), suma de 95 lei este un venit.



#13 val_17

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 29 July 2014 - 12:35 PM

La un service auto am achizitionat un dulap scule echipat complet la valoarea de 2497.77 lei fara TVA. Eu l-am incadrat la obiecte de inventar, este corect?



#14 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 July 2014 - 02:04 PM

dupa cum am scris si in postul precedent, Legea nr. 15/1994 ne spune, la art. 3 (2), ca mijloacele fixe sunt acele active corporale aferente capitalului imobilizat definite ca fiind obiectul sau complexul de obiecte care se utilizeaza ca atare si indeplineste cumulativ urmatoarele conditii:
a) are o valoare de intrare mai mare decat limita stabilita prin hotarare a Guvernului. Aceasta valoare poate fi actualizata anual, in functie de indicele de inflatie (actualmente e 2.500 ron);
b) are o durata normala de utilizare mai mare de un an.

prin urmare, daca NU sunt indeplinite cumulativ cele 2 conditii pt incadrarea la mijl. fix (val. + durata de fol.), eu zic ca trebui incadrat ca ob. de inventar - deci ai procedat corect. :smile:



#15 val_17

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 30 July 2014 - 11:11 AM

Multumesc pentru raspuns!
O zi buna va doresc!



#16 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 July 2014 - 03:54 PM

cu drag ! :smile:

numai bine !






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL