Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Ajutorul de incalire trecut in chitanta - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Ajutorul de incalire trecut in chitanta

  • Nu puteti replica pe acest topic
No replies to this topic

#1 Felichir

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:

Postat 20 December 2011 - 05:02 PM

Cum ar trebui inscris acest ajutor in chitanta? la ce rubrica?
Pe chitanta trebuie sa apara totalul cheltuielilor - ajutorul = total incasat ?

In norme scrie:

Art. 42. - (1) Asociaţiile de proprietari vor evidenţia cheltuielile cu energia termică pentru încălzire şi apa caldă menajeră, separat pentru fiecare apartament, pe un borderou special care va fi afişat împreună cu lista pentru defalcarea celorlalte cheltuieli de întreţinere.
(2) În borderoul prevăzut la alin. (1) se vor înscrie obligaţiile de plată a energiei termice consumate pentru încălzire şi prepararea apei calde menajere pe fiecare apartament, aşa cum rezultă din defalcarea facturii primite de la furnizorul de energie termică, şi separat cuantumul ajutorului social aprobat în conformitate cu Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 107/2006 pentru modificarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 5/2003 privind acordarea de ajutoare pentru încălzirea locuinţei precum şi a unor facilităţi populaţiei pentru plata energiei termice.
(3) La primirea borderoului cuprinzand ajutoarele de caldura pe beneficiari se vor menţiona pe chitante aceste sume, beneficiarii urmand sa achite diferenta dintre cota de intretinere afisata pe lista de plata si ajutorul social.

Dar pe liste eu am inclus o rubrica separata cu ajutorul anterior totalului de plata. Astfel ca la total de plata cheltuieli curente apare restul de plata diminuat cu ajutorul(aproximativ asa este si in modelul de liste in O1969/2007) iar pe chitanta am aceasta suma care este restul de incasat.

Daca aveam 2 liste una de chletuieli si una cu ajutoare treceam pe chitanta si ajutorul pt. ca am o singura lista e corect sa am doar restul de plata pe chitanta?

Aceasta postare a fost editata de Felichir: 20 December 2011 - 05:12 PM



  • Nu puteti replica pe acest topic




Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL