Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
asociatie non profit - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


asociatie non profit


2 replies to this topic

#1 jolinar

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 30 December 2011 - 10:21 PM

buna seara,

am de inregistrat o factura emisa de un ong catre alt ong prestare servicii.
in contabilitatea ong-urilor nu gasesc contul 4111.
stie cineva ce conturi se folosesc?

va multumesc



#2 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 05 January 2012 - 09:39 AM

Vezi postareajolinar, la 30 December 2011 - 10:21 PM, a spus:

buna seara,

am de inregistrat o factura emisa de un ong catre alt ong prestare servicii.
in contabilitatea ong-urilor nu gasesc contul 4111.
stie cineva ce conturi se folosesc?

va multumesc
Ong-ul care a prestat serviciul inregistreaza factura in contul de clienti 411. Acest serviciu e considerat activitate economica pentru respectivul ong. Daca doriti sa detaliati contul sintetic 411, faceti mai multe analitice 411.1, 411.2 care sa poarte numele distinct al fiecarui client. In acest caz atentie cum inchideti cand veti incasa acele facturi prin casa sau prin banca, sa inchideti fiecare cont analitic in parte.




#3 ATAPELEA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:craiova

Postat 11 May 2012 - 09:45 PM

INFORMATII DESPRE ASOCIATIA NON PROFIT
-asociatia nu are angajati
-nu are activitate economica
-cod caen 9499

SCOPUL ASOCIATIEI
-strangerea de fonduri pentru baietelul meu care are o problema de sanatate


ACTIVITATI DESFASURATE: VENITURI
1- a incasat bani dintr-o donatie facuta de o societate comerciala in baza unui contract;
Va rog sa imi spuneti si mie inregistrarea contabila.

2- am incasat bani de la administratia financiara deoarece am depus formularul 230;
Va rog sa imi spuneti si mie inregistrarea contabila.

3- am incasat bani de la persoane fizice care au depus bani in contul bancar;
3a-Va rog sa imi spuneti si mie inregistrarea contabila.
3b-Ce acte mai trebuie sa fac pentru aceste incasari.


ACTIVITATI DESFASURATE: CHELTUIELI
- bani au fost retrasi de mine (presedinte) si folositi pentru tratamentul baiatului (medicamente, aparatura cumparata din SUA, transport cu avionul in SUA, tratament la o clinica din SUA, etc….etc…). Vreau sa mentionez ca toate cheltuielile enumerate mai sus au fost facute pe „persoana fizica” deoarece era foarte complicat sa se faca pe asociatie (import aparatura, taxe vamale, etc.) foarte multa birocratie si hartogaraie. Marea parte a actelor (facturi, chitante, bonuri, etc.) cu care s-au cheltuit banii pe „persoana fizica” le am.
4-Va rog frumos sa imi spuneti si mie ce acte trebuie sa fac intre Asociatie si „persoana fizica” pentru banii retrasi din asociatie si cheltuiti
5- Va rog frumos sa imi spuneti si mie inregistrarea contabila.



DECLARATII DEPUSE IN 2011:
6-nu am depus nici un fel de declaratie TREBUIA DEPUSA VRE-O DECLARATIE ?

VA MULTUMESC ANTICIPAT PENTRU RASPUNSUL LA INTREBARILE 1,2,3a,3b,4,5,6, SI VA DORESC MULTA SANATATE SI NOROC.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL