Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PFA si concediu pentru cresterea copilului - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


PFA si concediu pentru cresterea copilului


6 replies to this topic

#1 sophia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 10 January 2012 - 03:38 PM

Buna ziua,

Incepand cu luna iulie a acestui an voi intra in concediu maternal.
Pana atunci vreau sa incep derularea unui proiect de atragere a fondurilor prin masura 141 "Sprijinirea fermelor agricole de semisubzistente". Pentru a accesa aceste fonduri sunt obligata sa-mi deschid PFA/IF/SRL. Avand in vedere ca aceste fonduri le voi primi doar cand sunt in concediu maternal, iar pentru a primi indemnizatia de crestere a copilului nu trebuie sa mai am alta sursa de venit, exista vreo posibilitate legala care sa-mi permita accesarea acestor fonduri? Fondurile nerambursabile sunt considerate sursa de venit?


Va multumesc.



#2 alexptr

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 07 May 2013 - 10:39 AM

Buna ziua,

As avea nevoie de cateva informatii privind calculul indemnizatie de crestere a copilului.

Un PFA a fost deschis in 1.06.2012 si va intra in concediu de crestere a copilului in decembrie 2013.
Care venituri se iau in calcul pentru indemnizatia de crestere a copilului:
1. venitul estimat la inceputul lui 2013, pentru care se plateste impozit in 2013
sau
2. venitul efectiv realizat pe ultimele 12 luni pana in decembrie 2013?

Daca venitul efectiv pe 2013 este mai mic decat venitul estimat, cum se recupereaza impozitul care a fost platit in plus, tinand cont de faptul ca PFA isi inceteaza activitatea la inceputul concediului de crestere a copilului?

Multumesc.




#3 Elena_B

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 09 May 2013 - 11:56 PM

Activitatea PFA se va suspenda la Registrul comertului, apoi documenrtele se duc si la Finante (cu data intrarii in concediu, dupa ce trec cele cel putin 42 de zile).

In dosarul pe care il veti duce la DAC (Directia ...) veti avea si adeverinte de venit de la Finante pe anii 2012, 2013.

Ei fac o medie lunara astfel: de ex pt 2013 (chiar daca este deocamdata estimat) sa pp suma de 12.000 lei

(12.000/12)*x luni, x luni fiind nr de luni pana la nasterea copilului, inclusiv.
daca s-a nascut in octombrie avem (12000/12)*10 = 10.000 lei pt 2013 la care se mai adauga 2 luni din 2012 dupa acelasi calcul (pt 2012 veti avea deja realizat). Daca media lunara e aceeasi rezulta 1000 lei/luna, adica indemnizatia va fi 1000*85%=850 lei.


Ulterior, in timp ce sunteti in concediu va trebui sa duceti o adeverinta noua de la finante cu venitul realizat pt 2013. Daca exista diferente fata de estimat, ei vor recalcula. Daca estimat=realizat nu se modifica nimic, doar ca duceti oricum adeverinta.


Impozitul se recupereaza in anul reinceperii activitatii, dupa ce inceteaza suspendarea.



#4 alexptr

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 13 May 2013 - 03:52 PM

Multumesc pentru raspuns! Atunci cand, in timpul concediului, duc adeverinta de la Finante si daca venitul realizat pe 2013 se va dovedi ca este mai mic decat venitul estimat, recalcularea va insemna o scadere a indemnizatiei, bazata pe venitul efectiv realizat? In acest caz, daca intre timp am primit o indemnizatie mai mare, bazata pe venitul estimat, va trebui sa rambursez o parte din bani? Multumesc.



#5 Elena_B

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 17 May 2013 - 01:19 PM

Da, recalculeaza in minus, dar cel mai bine sunati si intrebati ca sa stiti inainte de asta. La mine a coincis suma si a ramas la fel.



#6 iarina2005

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 26 May 2013 - 10:41 AM

Buna ziua,
As vrea sa va rog sa ma ajutati cu un raspuns sau sa-mi faceti o redirectionare pe unde s-a mai discutat ( am cautat, dar din pacate eu nu am gasit).
Daca o persoana are PFA la venit real, cu un realizat de 108.000 ron pe anul 2012 si un estimat tot de 108.000 ron pe anul 2013, intra in mai 2013 in concediu prenatal. As vrea sa va rog sa-mi spuneti cum se calculeaza concediul de ingrijire copil.
Din ce am citit aici PFA-ul trebuie suspendat la cel putin 42 de zile dupa nasterea copilului, dar nu stiu cum se calculeaza concediul, mai ales ca pe luna are peste 8.400 ron, suma maxima plafonata dupa legislatia in vigoare.
108.000/12=9.000 ron 9.000*85%=7.650 ron sau 8.400*85%=7.140 ron
Va multumesc si astept un raspuns din partea dvs.



#7 dchivu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 09 June 2013 - 10:49 AM

AM SI EU O INTREBARE AM UN PFA DIN 1 IUNIE 2013 IAR IN DECEMBRIE TREBUIE SA NASC. CUM SE CALCULEAZA INDEMNIZATIA PT CRESTEREA COPILULUI?






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL