Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cine trebuie sa castige razboiul dintre Arafat si Basescu - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Cine trebuie sa castige razboiul dintre Arafat si Basescu


25 replies to this topic

#21 gigi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Male

Postat 16 January 2012 - 07:11 AM

Vezi postareaTzica, la 15 January 2012 - 09:49 PM, a spus:

ehhmmm...din moment ce am fost desconspirat... o sa-mi permit doar o mica remarca despre evenimente.
...
Nu am auzit de vreo tara in care un cetatean de o alta origine sa aiba atata suport.

asta e...

la modul cum a "reformat" romania in ultimii ani (pana i-a dat forma turtita, unicat in europa), si un eschimos fata 'n fata cu basescu, ar avea suportul romanilor.



#22 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 January 2012 - 12:34 PM

gigi,
aici discutam idei - nu ne atacam la nivel personal pt ideile pe care le avem, asa ca las-o balta cu atacul personal la Tzica sau la oricine altcineva care isi exprima opiniile pe acest forum !

esti avertizat ! :sad:




#23 Tzica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:

Postat 16 January 2012 - 01:21 PM

Sunt destul de "elefant" (ca si grosime a pielii) ca sa nu stric pixelii pe ...discutii neproductive.Am mai citit in alt topic despre sistemul de pensionare.Desi despre factorul politic mai facem referire, nu inseamna neaparat ca discutam politica.Ma asteptam sa citesc pareri/explicatii despre ce inseamna sistemul de contributivitate, care dupa parerea mea este construit pe principiul "de la fiecare cate o suma, fiecaruia dupa nevoi", adica in cazul sanatatii daca eu intr-un an de zile nu apelez la salvare (apropo nu exista numai Smurd !) la finele anului o sa mi se returneze suma adunata (eventual si actualizata !).Suma administrata de stat (functionari ai statului), pe baza unei legislatii luate cu multi ani in urma.Probleme in sistemul asigurarilor de stat, au inceput sa para si in Franta (nu numai...dar despre francezi am citit)..si urmeaza sa aplice si ei cam aceleasi masuri care se aplica in Romania.Diferenta consta in faptul ca ei au de unde sa o faca treptat, fara rapturi asa mari.Ma asteptam sa citesc despre veniturile , formarea de capital la nivel de tara.De exemplu polonezii sunt constienti (a se vedea interviul dat de presedinta Autoritatii de gestionare a fondurilor UE) ca pentru fiecare EUR atras prin fonduri, in Polonia raman 10 eurocenti, pe cand in Romania pentru fiecare EUR atras, nu numai ca nu ramane nimic dar se mai dau si cel putin 2 eur.Deci, o reforma a institutiilor statului este fara doar si poate necesara.Plec de la premisa ca avem oarece studii economice si intelegem ce inseamna a cheltui mai mult decat incasezi.De asemenea sper ca intelegem ce inseamna acel fenomen de inertie, d.p.d.v. economic.Sa citesc despre cum se pot crea locuri de munca prin HG-uri si OUG-uri (sau stabilirea cursului valutar) despre relatia productivitatea muncii>marire salariu etc.......Faptul ca eu am alimentat un cazan de aburi peste limita admisa (in timpul schimbului meu) si explozia se intampla in timpul schimbului doi...nu ma exonereaza de raspundere.
(nu cred ca e nevoie de avertismente...suntem oameni maturi)



#24 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 January 2012 - 01:45 PM

e datoria mea de moderator sa avertizez abaterile de la regulamentul forumului
atacul la persoana (user, in general) este una dintre abaterile care nu-s tolerate aici (fiind o forma de violenta), indiferent de grosimea "pielii" celui vizat de atac.

lectia responsabilitatii e una dintre cele mai grele de invatat in ultimele 2 decenii si multe s-ar schimba in bine daca am intelege toti aceasta fraza " Faptul ca eu am alimentat un cazan de aburi peste limita admisa (in timpul schimbului meu) si explozia se intampla in timpul schimbului doi...nu ma exonereaza de raspundere." O gramada de greseli si ticalosii trebuie reparate intr-un timp relativ scurt si, mai ales, intr-o atmosfera de boicot sustinut - cand greu e sa repari si in conditii de armonie toate cate-s defecte, daramite atunci cand permanent esti sabotat ca sa nu cumva sa capitalizezi vreo reusita si sa-ti atragi simpatia populatiei.


numai bine. :smile:



#25 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 16 January 2012 - 06:07 PM

marele economist si acad. Anghel Rugina, prof. univ. de anvergura mondiala spunea:
„Pentru noi, important este sa ne facem viata frumoasa in jurul nostru. Sa lasam gandurile mari, la scara internationala, ca acolo jocurile sunt facute si echilibrele nu trebuiesc rupte! Nu avem nici informatiile, nici competenta, nici resursele si nici mijloacele necesare sa actionam la un nivel atat de inalt. Putem in schimb sa ne comportam civilizat, sa ne educam bine copiii, sa ne conservam si sa ne protejam mediul in care traim, sa ne respectam si sa ne ajutam, pe scurt: sa ne traim viata linistiti..."

Nu facem acest lucru, ci ne lasam antrenati in fuga dupa bani si-i lasam pe altii sa ne creasca copiii si asa au disparut cei 7 ani de acasa, ne-am umplut de gunoaie, suntem mereu stresati, ne injuram unii pe altii, de ajutor nici ca mai e vorba din moment ce nici nu ne mai cunostem vecinii. De, lectia responsabilitatii o invatam pe pielea noastra.

Aceasta postare a fost editata de Lexiroxi: 16 January 2012 - 06:10 PM




#26 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 January 2012 - 03:54 PM

"Razboiul" dintre doctorul Arafat si presedintele Basescu s-a terminat si NOI TOTI am castigat ! :biggrin2:






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL