Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Tva aferent vanzarilor de bijuterii cu schimb de aur - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Tva aferent vanzarilor de bijuterii cu schimb de aur

tva aferent vanzarilor de bij
1 reply to this topic

#1 asorina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 12 January 2012 - 05:41 PM

Am urmatoarea situatie: un magazin de bijuterii care vinde bijuterii din aur, preia la schimb aur, incaseaza doar diferenta de pret care este manopera ( presupun ca preiau la schimb acelasi gramaj cu cel pe care il vand). Din punctul de vedere al TVA este corect? Eu incasez doar manopera , am doar TVA aferent manoperei. Nu trebuie sa incasez pretul de vanzare integral ( fara deducerea aurului primit la schimb) - situatie in care baza pentru TVA ar fi cu totul alta? Ma intereseaza daca este legal sa incasez doar diferenta de pret ( care e manopera)



#2 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2012 - 09:17 PM

Normal asa ar fi. Sa facturezi doar manopera. La care aplici TVA. Din cate stiu eu, de regula..... dintr-un anumit gramaj de aur se confenctioneaza piese finale care au un gramaj mai mic. Pt ca sunt pierderi la topire, la finisare, etc. Daca retin bine (am avut cazuri similare acum cativa ani), exista un formular special pentru asa ceva. In el se trecea materialul primit (denumire, gramaj, calitate, etc) si se trecea si produsele rezultate(denumire, gramaj, calitate-carate, etc). In final se factureaza doar manopera aferenta prelucrarii.

elenacca






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL