Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
descarcare gestiune pfa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


descarcare gestiune pfa

descarcare gestiune pfa
10 replies to this topic

#1 tix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:

Postat 16 January 2012 - 08:51 AM

Va rog ajutati-ma cu niste raspunsuri in cazul unei intreprinderi individuale purtatoare de TVA (contabilitate in partida simpla deci) care are activitate de productie:

1. venitul facturat si neincasat intra in baza de impunere a venitului net?
2.materialele consumate in activitatea de productie daca nu au fost platite furnizorului scad din baza de impunere pe masura consumului lor?
3. materilale achizitionate daca ar fi platite integral ele scad baza de impunere pe masura consumului sau pe masura platii lor? (ex. am luat materiale de 1000 fara tva, le-am platit integral, am cosumat 10 lei si am facut si incasat o factura de vanzare de produs finit de 15 lei, cum se calculeaza impozitul?)
4.subventiile primite pt achizitie de imobilizare sunt venituri neimpozabile?

Multumesc anticipat!



#2 Tzica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:

Postat 16 January 2012 - 10:39 AM

1 , 2, > Nu;
3. 10 minus 1 000;
Baza legala art. 52 din omfp 1040/2004, ordin ce reglementeaza contabilitatea in Partida Simpla.Deci, in PS in vederea calcularii impozitului pe venit se iau in considerare (conteaza) numai incasarile si platile (plus minus elemente in genul Cheltuieli cu amortizarea).Facturile emise si neincasate, se au in vedere in scopul evidentei TVA (depasire sau nu a plafonului);
4. Nu sunt sigur dar de regula, in cazul PFA/I.I. subventiile sunt considerate venituri impozabile.




#3 tix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:

Postat 16 January 2012 - 01:54 PM

Vezi postareaTzica, la 16 January 2012 - 10:39 AM, a spus:

1 , 2, > Nu;
.............

Multumesc pentru opinie



#4 Tzica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:

Postat 16 January 2012 - 02:12 PM

Imi cer scuze ...acum am observat doresc sa reformulez punctul 4. astfel :
"de regula, in cazul PFA/I.I. subventiile sunt considerate venituri neimpozabile". Argumente "transparente" gasim in CF la art.42.



#5 tix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:

Postat 16 January 2012 - 02:24 PM

Vezi postareaTzica, la 16 January 2012 - 02:12 PM, a spus:

"de regula, in cazul PFA/I.I. subventiile sunt considerate venituri neimpozabile". Argumente "transparente" gasim in CF la art.42.
din cat tot am "sapat" asa il consider si eu, venit neimpozabil, chiar dc in Ordinul 1040 nu zice nimic de notiunea de venit neimpozabil; mi-s familare subventiile la soc comerciale, dar zic la PFA sa nu aibe alta forma de impozitare . Multumesc din nou



#6 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 16 January 2012 - 02:36 PM

Daca sunt subventii pentru imobilizari (corporale sau necorporale) trebuie sa le treci pe venituri concomitent cu amortizarea imobilizarii respective. Nu poti inregistra pe cheltuieli deductibile 100% din amortizarea unei imobilizari care nu te-a costat decat 30%, iar restul de 70% a fost finantata din subventii. Chiar daca e vorba de PFA.

Referitor la stocurile de materiale aprovizionate, platite si neconsumate: la stabilirea venitului net ar trebui sa tii cont, pe baza inventarului, de soldul materialelor in stoc, platite si neconsumate. Fie ca le adaugi la venituri, fie le scazi din cheltuieli.



#7 Tzica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:

Postat 16 January 2012 - 02:38 PM

Impozabilitatea (venit, TVA etc...) este "reglementata" de Codul Fiscal.De acord, si Imobilizarile, la PFA/II, se supun art.24 din CF..



#8 ambra85

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:suceava

Postat 18 January 2012 - 08:34 PM

Va rog tare mult sa ma ajutati cu niste documente justificative pentru comertul cu amanauntul al hainelor second hand pentru un PFA. De fapt am nevoie de NIR si proces verbal de scadere pret. Eu achizitionez marfa la Kg si o vand la bucata. Cum se inregistraza NIrul in Registrul jurnal daca ulterior se reduce pretul de vanzare?



#9 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 January 2012 - 09:06 PM

De ce nu intrebati acest lucru in topicul despre contabilitatea PFA ?
Aici se cer si se ofera modele de tipizate in diferite formate ( xls, pdf , doc ) al Tipizatelor comune pe economie si diverselor tipizate in functie de specificul activitatii.



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 January 2012 - 10:14 PM

mutat !

ms frumos, Florin :smile:



#11 Tzica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:

Postat 19 January 2012 - 09:56 AM

ambra85>
Nu se modifica NIR-ul.Avem doua solutii:
1.Proces Verbal modificare pret vanzare cu amanuntul, in care notam articolul , Pretul Vechi si Pretul Nou;
2.Ca sa nu mai facem PV, putem evidentia Discountul pe documentul de vanzare, Bonul Fiscal.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL