Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Problema contabilitate 3 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Problema contabilitate 3


14 replies to this topic

#1 Niku89

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 17 January 2012 - 03:18 PM

O societate comerciala inregistreaza la 01.01.N urmatoarele solduri :
[VEZI POZA ATASATA]

CERINTE:
In cursul lunii ianuarie au avut loc urmatoarele operatii economico-financiare:
1.In data de 5 ianuarie se vand marfuri in valoare de 5.000 lei, TVA de 24% inclus, la pret cu amanuntul prin magazinul propriu.
2. In data de 6 ianuarie se depune la banca suma de 3.000 lei cu foaie de varsamant.
3.Se inregistreaza, conform extrasului de cont depunerea de numerar.
4.In data de 7 ianuarie se acorda un avans in suma de 1.000 lei unui furnizor in vederea achizitionarii unui calculator, conform extrasului de cont.
5. In data de 9 ianuarie se achizitioneaza si se receptioneaza calculatorul cu valoare totala de 2.000 lei, TVA 24 % inclus, conform facturii.
6. Se deconteaza avansul acordat furnizorului si se achita diferenta, conform ordinului de plata si extrasului de cont.
7. In data de 16 ianuarie , conform extrasului de cont, se incaseaza de la client suma de 4.000 lei.
8.In data de 16 ianuarie se achita obligatiile fata de furnizori, in suma de 3.500 lei.
9. In data de 20 ianuarie, societatea comerciala se aprovizioneaza cu marfuri la pret de cumparare de 2.000 lei plus TVA 24% conform facturii.
10. Se face receptia marfurilor, adaosul comercial stabilit fiind de 15%, receptia facandu-se la pret cu amanuntul.
11. In data de 25 ianuarie casierul unitatii ridica de la banca, cu foaie de numerar, suma de 2.500 lei.
12. La sfarsitul lunii se descarca gestiunea.
13.Regularizarea conturilor de TVA.
14.Se inchid conturile de venituri si cheltuieli.
15. Calculul si inregistrarea impozitului pe profit.
Dupa efectuarea tuturor operatiunilor economice, determinati soldurile finale intocmind balanta de verificare la sfarsitul lunii ianuarie anul N.

Multumesc anticipat!

Fisiere atasate





#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 January 2012 - 04:35 PM

@Niku89 : zi-ne cum ai rezolvat-o si-ti spunem noi daca e bine !

mai, dragi colegi, nu ajutati cu nimic pe nimeni daca le dati rezolvarile de-a gata, lasati-i sa studieze materia, sa gandeasca solutii fiindca doar asa vor deveni buni in aceasta meserie.
ii putem corecta, ulterior, daca au greseli in rezolvarea problemei, asta da !

spor la lucru ! :smile:




#3 Tzica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:

Postat 18 January 2012 - 04:52 PM

tztztz...nu inteleg cifrele la :
Sold Furnizori (401)
Sold Diferente marfuri (378)
Sold Tva neexigibil (4428)



#4 Niku89

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 20 January 2012 - 05:42 AM

Pentru doamna/domnisoara Otilia Alupei: vreti sa va atasez toate problemele pe care le rezolv eu? Aici le pun doar pe cele pe care nu le inteleg. Va grabiti sa judecati persoane pe care nu le cunoasteti.



#5 manolachimariana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 20 January 2012 - 12:35 PM

intrebare : ai rezolvat problema ?
poti sa imi trimiti si mie ?
multumesc anticipat .



#6 Niku89

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 21 January 2012 - 08:31 PM

Vezi postareamanolachimariana, la 20 January 2012 - 12:35 PM, a spus:

intrebare : ai rezolvat problema ?
poti sa imi trimiti si mie ?
multumesc anticipat .

Lasa-mi o adresa de mail si iti trimit problema asa cum am rezolvat-o eu.



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2012 - 03:59 PM

Vezi postareaNiku89, la 20 January 2012 - 05:42 AM, a spus:

Pentru doamna/domnisoara Otilia Alupei: vreti sa va atasez toate problemele pe care le rezolv eu? Aici le pun doar pe cele pe care nu le inteleg. Va grabiti sa judecati persoane pe care nu le cunoasteti.
nu ti-am cerut sa pui aici TOATE problemele pe care le rezolvi tu, ci doar rezolvarea TA la cele pe care le postezi - doar astfel ne dovedesti ca esti un student serios si ca te-ai straduit sa le solutionezi si singur, cat de cat.
este necesar sa faci asta daca vrei ajutor de aici fiindca pe acest forum nu se dau rezolvarile mura-n gura tocmai pt a-i determina pe cei ce pasesc in aceasta meserie sa studieze cat mai mult si sa-si formeze o gandire economica.

esti malitios in afirmatii la adresa mea si nu-i nici corect, nici regulamentar ! :angry2: poti fi sigur ca nu-ti voi tolera un asemenea comportament.
te rog sa citesti regulamentul acestui forum si sa-l respecti, in caz contrar nu vei mai putea activa aici.

si inca ceva : daca nu din alte considerente, macar fair-play-ul elementar te obliga sa dai public pe forum rezolvarile pe care le-ai gasit problemelor puse in discutie chiar de catre tine, NU sa le trimiti in particular pe mail fiindca aici lucram la vedere.
deci, asa cum ti s-au oferit PUBLIC raspunsuri - tot astfel va trebui sa dai solutiile pe care le ai de dat, spre beneficiul tuturor userilor interesati si a bazei de date de pe acest portal.
daca nu renunti la modul privat de lucru, pe care vad ca tocmai l-ai abordat, iti voi suspenda dreptul de a posta fiindca nu-ti voi permite sa folosesti forumul in acest fel.

@manolachimariana: este incorect si egoist sa ceri solutia in particular ! :angry2: te avertizez ca iti vei pierde dreptul de a posta daca vei continua sa activezi pe forum in acest mod.



#8 Niku89

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 22 January 2012 - 04:21 PM

Si ca sa vin in intampinarea ideii doamnei/domnisoarei Otilia Alupei, postez aici rezolvarea problemei "pentru transparenta":

Rezolvarea in attachment

Fisiere atasate





#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2012 - 04:27 PM

multumesc pt intelegerea ideii de transparenta ! :smile:



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2012 - 04:33 PM

ma uit pe rezolvare si :

1. inreg. gresita a vanzarii de marfa fiindca in enuntul pbl. tva-ul este inclus, deci face parte din cei 5000 lei, nu-i in plus.
in acest caz :
4111= % ............5000
707 ............4032.26
4427............ 967.74

2. operatiunea de virament in banca se presupune ca este din caserie, da ? in acest caz intervine o pbl. fiindca soldul initial al caseriei nu permite o asemenea operatiune fiind = cu 1000, deci nu avem de unde sa transferam in cont 3000 lei decat daca incasam cei 5000 lei marfa vanduta cu amanuntul. deci ca trebui sa inreg. si 5311 = 4111 ..... 5000 si apoi transferul in contul bancar.
pe urma, ordinea inreg. este 581=5311 si 5121=581 (cu un singur 1, nu 5811)

3. "4.In data de 7 ianuarie se acorda un avans in suma de 1.000 lei unui furnizor in vederea achizitionarii unui calculator, conform extrasului de cont."
deci n-are factura de avans ! asadar, doar plata prin cont o inreg. 4091 = 5121...... 1000

4. inreg achizitiei calculatorului este corecta ca si conturi, dar nu si suma totala de 1000 lei fiindca totalul de inreg. la achizitie % = 401 .... 2000 (tu ai doar 1000 acolo, desi 1612.9 + 387.1 nu fac 1000 ci 2000).
nici compensarea cu 4091 (fz debitori pt stocuri) nu este ok, ea trebuie sa fie pur si simplu 401=4091 ... 1000 restul de 1000 prin banca 401=5121 ...1000 - este inreg. bine.
asa iti dau soldurile corecte la 401 si 409, cel putin pana aici.

5. coeficientul K este bine calculat, dar sumele din descarcarea de gestiune sunt alterate din cauza datelor la care le-ai aplicat (eroarea din inreg. de la vanzare marfa)

6. inchiderea de cont 707 se face tot prin ct. 121 (ca si 607) si nu prin 232 cum apare in lucrare

7. cota de 16 % este corecta, nu si valoarea impozitului, asta din cauza sumelor la care s-a aplicat si care se vor modifica dupa corectiile necesare.

.......................................................
oricum, te-ai descurcat destul de bine fata de altii care-s pe nicaieri ...



#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2012 - 09:15 PM

@manolachimariana : ai fost avertizata de catre un moderator, dar ai ales sa ignori avertismentul ! prin urmare, ai pierdut dreptul de a mai posta pe acest forum, cel putin pt o vreme.



#12 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2012 - 09:58 PM

Niku89 :
- ai o lucrare cu inreg. asa cum le vad eu, pastrandu-le pe cele corecte de la tine
- ai si o balanta, dar numai in 2 siruri de egalitati, adica total sume si solduri (in loc de cele 4 obisnuite : solduri initiale, rulaje curente, total sume si solduri), deh ... lipsa de timp necesara ... dar, daca vrei, desfa-o in 4 singurel !

daca ai neclaritati, intreaba(-ne) ! :smile:

hhmmm .... mi-am adus aminte cu nostalgie de anii in care tineam conta de mana ... si cred ca mai am formulare de atunci, facute in word si excel; ti le pot oferi, daca-ti sunt necesare la lucrari, doar sa-mi spui (si sa le mai gasesc :biggrin2: )

Fisiere atasate





#13 Niku89

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 22 January 2012 - 10:37 PM

Multumesc pentru precizarile foarte utile, de altfel.
In legatura cu balanta, am incercat si asta dar deocamdata nu prea imi iese...mai am de lucrat.



#14 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 January 2012 - 08:59 PM

de ce, dragule :smile: , nu-ti iese balanta ?? ca doar e gata facuta ...

pont : utilizeaza excel-ul si, plecand de la total sume, desfa aceste 2 coloane in inca 4, adica sa devina 6 - adica sa ai in balanta cu totul 4 siruri de egalitati in loc de 2 cate sunt acum (cu activ si pasiv), bagand soldurile initiale in primele 2 coloane (A/P) si rulajele curente in urmatoarele 2 coloane (tot A/P) prin diferenta intre total sume (care sunt deja in balanta data de mine) si soldurile initiale (care sunt si ele in enuntul problemei, ca date de plecare).

oricum, daca pui soldurile initiale in balanta (A/P), apoi deschizi 'T"-uri (tot cu A-stanga si P - dreapta) pt fiecare cont pe care il ai in rezolvare si scrii acolo CU ATENTIE toate sumele asa cum apar in foaia cu inreg. pe care ti-am dat-o respectand strict asezarea lor in activ si pasiv, o sa obtii rulajele curente ale lunii, care, adunate cu soldurile initiale, dau total sume = ceea ce este deja cuprins in balanta de la mine.
ia fisierul meu si adauga-i in fata inca 4 coloane = acele 2 siruri de egalitati (activ/pasiv), scapi mai repede asa.

alt pont : daca dif. intre activ si pasiv este divizibila cu 2, verifica suma obtinuta prin impartire fiindca s-ar putea s-o fi trecut din activ in pasiv sau invers, astfel diferenta intre activ si pasiv se dubleaza si daca treci suma unde este corect sa fie iti dispare toata dif. dublata.

inca un pont : este posibil sa fi trecut gresit o cifra care este multiplu de 3, astfel diferenta ta va fi de genul 9, 18, 27 ...



#15 Niku89

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 24 January 2012 - 01:02 AM

Multumesc pentru ponturi. O sa incerc...






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL