Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Contributii pentru conventii civile - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Contributii pentru conventii civile


5 replies to this topic

#1 AncaBarlici

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 January 2012 - 01:45 PM

As vrea sa aflu cum se procedeaza la conventii civile, cum/unde se declara CAS si CASS, datorate de angajat si retinute pentru el. Impozitul pe conventii civile, 16%, se declara in D100, la (616), dar cele 2 de mai sus, unde si cum? Multumesc mult!



#2 artenie

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 27 January 2012 - 10:56 PM

Se declara in 112, unde poti sa declari si impozitul




#3 isis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 26 October 2012 - 10:00 AM

Ce forma de contract poate incheia un Srl organizator nunti cu ospatarii care lucreaza numai cateva sambete pe an?



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 October 2012 - 11:27 AM

postand la acest topic ai aratat ca deja stii raspunsul corect (in mare masura) si ca doar ai mici indoieli ! :biggrin:

aceasta activitate (cu caracter sporadic) a ospatarilor consider ca se incadreaza, fara pbl., in prestari servicii cf. codului civil.



#5 isis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 07 November 2012 - 08:45 AM

Dar nu este o activitate dependenta? Ospatarii si bucatarul se subordoneaza directorului si folosesc baza materiala a societatii..



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 November 2012 - 08:26 PM

Norme metodologice:
ART. 7.
1. O activitate poate fi reconsiderată, potrivit criteriilor prevăzute la art. 7 alin. (1) pct. 2.1 din Codul fiscal, ca activitate dependentă, în cazul în care raportul juridic în baza căruia se desfășoară activitatea nu reflectă conţinutul economic al acestuia.

in acest caz, parerea mea este ca raportul juridic (conventie civila) reflecta continutul economic al prestatiei.
dincolo de asta, e chiar cretinism sa te oblige "organu' " sa le faci oamenilor CIM pe cate o zi ... pt fiecare dintre cele cateva sambate lucrate intr-un an. :wacko: eu nu cred ca legea, in spiritul ei, are o asemenea abordare.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL