Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
decl. 392 / topic 2012 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


decl. 392 / topic 2012


13 replies to this topic

#1 dragosdana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 136 Postari:

Postat 24 January 2012 - 02:43 PM

Pana in luna aprilie anul trecut am fost neplatitor de tva din mai sunt platitor, ce declaratie trebuie sa depun B pana in aprilie , A dupa sau doar A pt intregul an? De fapt pt intregul an depasesc 35000 de euro?



#2 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 24 January 2012 - 06:55 PM

depui A, dar tu stii ce cifra de afaceri ai...daca ai trecut la TVA, inseamna ca ai sarit de 35.000 euro si nu mai depui deloc...




#3 dragosdana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 136 Postari:

Postat 24 January 2012 - 07:29 PM

Poate ! Dar nu depun nici pe perioada in care eram neplatitor? 392B?

Si mai am un caz: pt ianuarie 2011 eram platitor, din februarie sunt neplatitor aici depun 392B pe perioada febr-decembrie 2011 si 392A pe ianuarie? Mi se pare tare complicat!



#4 cristina1969

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 January 2012 - 08:10 PM

Nu te raportezi la perioadele cand ai fost sau nu ai fost platitor de TVA,
Te raportezi la situatia existenta la 31.12.2011 :
- platitor TVA si CA<=35.000euro depui 392 A
- neplatitor TVA si CA<=35.000 euro depui 392B



#5 dragosdana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 136 Postari:

Postat 25 January 2012 - 09:34 AM

Dar, pt 392A, trebuie inregistrate si facturile din perioada in care nu am fost platitor? Sau pt 392B si facturile din perioada in care am fost platitor?



#6 dragosdana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 136 Postari:

Postat 05 February 2012 - 12:59 PM

Am intrebat si la metodologie si mi s-a spus ca daca am avut 2 perioade, una in care eram neplatitor si una in care sunt platitor, sau invers, trebuie sa depun declaratii pentru fiecare caz, adica si 392 A si 392 B.



#7 elit

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 09 February 2012 - 07:37 PM

pfa neplatitor de tva ,
activitati in ferme mixte,
intocmeste Registrul Inventar si RJIP,
a incasat fonduri APIA
are -venituri din vanzarea productiei de cereale (factura) ,
-cheltuieli cu combustibil, seminte, azot,erbicid (factura)
Avand in vedere ca nu intocmeste jurnal vanzari/cumparari doar RJIP, trebuie sa intocmeasca 392B?
Multumesc.



#8 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 09 February 2012 - 08:58 PM

Vezi postareaelit, la 09 February 2012 - 07:37 PM, a spus:

pfa neplatitor de tva ,
are -venituri din vanzarea productiei de cereale (factura) ,
-cheltuieli cu combustibil, seminte, azot,erbicid (factura)
Avand in vedere ca nu intocmeste jurnal vanzari/cumparari doar RJIP, trebuie sa intocmeasca 392B?
Trebuie sa intocmesti si sa depui D392B
Declaratia 392B – Declaratia informativa privind livrarile de bunuri si prestarile de servicii efectuate in anul precedent se depune de catre persoanele impozabile neinregistrate in scopuri de TVA conform art.153, a caror cifra de afaceri realizata la finele anului calendaristic, excluzand veniturile din vanzarea de bilete de transport international rutier de persoane, este inferioara sumei de 35.000 de euro



#9 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 February 2012 - 11:38 AM

Pentru un cabinet medical individual, neplatitor de TVA, cum se trec in declaratia 392B facturi provenite de la un furnizor platitor de TVA, factura de chirie fara TVA, respectiv factura pentru utilitati, cu TVA? Este vorba de acelasi furnizor.
Factura de chirie se inregistreaza la rubrica "achizitii de la neplatitori de TVA" , pentru ca nu are TVA?
In caz contrar, adica daca trec la "achizitii de la platitori de TVA", cand voi calcula TVA`ul, baza nu va corespunde.
Multumesc



#10 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 12 February 2012 - 02:47 PM

cabinetele medicale individuale nu depun decl 392 deoarece nu sunt impozabile de tva nici daca depasesc plfonul de 35.000 eur , societatile de asistenta medicala nu platesc tva
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#11 shov25

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 24 February 2012 - 08:19 AM

Buna,

As avea nevoie de o informatie. Sunt PFA neplatitoare de TVA. La cheltuieli am urmatoarele:
  • factura internet+curent,
  • comisioane la banca,
  • contributia la sanatate.
Nu am achizitionat nimic altceva. Nu inteleg ce anume trebuie sa trec la partea cu "achizitii de la persoane inregistrate in scopuri de TVA" sau la partea de "achizitii de la persoane neinregistrate in scopuri de TVA". In cazul in care trebuie trecute facturile la persoane inregistrate in scopuri de TVa de unde iau valoarea TVA-ului?

Va multumesc!



#12 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 24 February 2012 - 10:08 AM

Trebuie sa vezi daca furnizorii tai sunt sau nu persoane inregistrate in scopuri de TVA. Banuiesc ca furnizorul de internet si cel de curent sunt platitori de TVA. Asa incat facturile lor trebuie trecute la randul corespunzator. Valoarea TVA o iei din facturile lor.



#13 shov25

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 24 February 2012 - 10:27 AM

Multumesc!

Comisionul de la banca se trece in vreo rubrica de la punctul V?



#14 RobertR

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 15 March 2012 - 03:06 AM

Buna ziua,

Am emis o factura in urmatorul mod: vanzari de bunuri 1000 lei, reducere financiara 5%, penalizari pentru neplati anterioare care nu au fost efectuate la timp 100 lei.
Am urmatoarele inregistrari:

411 = 707 1000 lei
411 = 4427 240 lei
667 = 411 50 lei
4427 = 411 12 lei
411 =7581 100 lei

In declaratia 392A la rubrica "Livrari de bunuri si prestari de servicii" iau in considerare si reducerile financiare?
Mai concret pentru cazul de mai sus avem:
D392: "Cifra de afaceri": 1000 lei
D392: "Livrari de bunuri si prestari de servicii": La valoare avem 1000-50=950 lei iar la TVA avem 240-12=228 lei
Aici mai luam in considerare penalizarile?

Este corect?

In modul de completare al declarartiei 392A se specifica:
Rândul 1 – Coloana “Valoare” se completează cu baza de impozitare înscrisă în “Jurnalul pentru vânzări”, pentru livrările de bunuri și prestările de servicii efectuate către persoanele înregistrate în scopuri de TVA.
Rândul 1 – Coloana “TVA” se completează cu valoarea TVA înscrisă în “Jurnalul pentru vânzări”, pentru livrările de bunuri, prestările de servicii efectuate către persoanele înregistrate în scopuri de TVA.

Luand in considerare specificatiile de mai sus si coroborand cu faptul ca reducerile financiare se regasesc(sunt incluse) in juranlul pentru vanzari, eu consider ca este corect si de asemenea consider ca penalizarile nu mai trebuiesc luate in considerare pentru ca nu constituie in fapt o livrare de bunuri.

Daca ma insel, va rog sa ma corectati!
Va multumesc!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL