Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Situatii financiare anuale la 31.12.2011 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Situatii financiare anuale la 31.12.2011

bilant 2011 note contabile bilant 2011
82 replies to this topic

#1 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 24 January 2012 - 09:35 PM

Ordinul MFP nr. 52/16.01.2012 privind principalele aspecte legate de intocmirea si depunerea situatiilor financiare anuale si a raportarilor anuale la unitatile teritoriale ale Ministerului Finantelor Publice, Publicat in MO 46/19.01.2011

II. Cerinte privind intocmirea si depunerea situatiilor financiare anuale incheiate la 31 decembrie
A. Pentru entitatile al caror exercitiu financiar coincide cu anul calendaristic, cu exceptia celor prevazute la art. 4 din ordin
2.16. Potrivit art. 185 din Legea nr. 31/1990 privind societatile comerciale, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, consiliul de administratie, respectiv directoratul este obligat sa depuna la unitatile teritoriale ale Ministerului Finantelor Publice, in format hartie si in format electronic sau numai in forma electronica pe portalul www.e-guvernare.ro, avand atasata o semnatura electronica extinsa, situatiile financiare anuale, raportul lor, raportul cenzorilor ori raportul auditorilor financiari, dupa caz.
Depunerea situatiilor financiare anuale si a documentelor cerute de lege, in format hartie si in format electronic, se efectueaza la registratura unitatilor teritoriale ale Ministerului Finantelor Publice sau la oficiile postale, prin scrisori cu valoare declarata, potrivit prevederilor Hotararii Guvernului nr. 627/1995 privind imbunatatirea disciplinei depunerii bilanturilor contabile si a altor documente cu caracter financiar-contabil si fiscal, de catre agentii economici si alti contribuabili.
De asemenea, la depunerea situatiilor financiare anuale se vor avea in vedere si prevederile Hotararii Guvernului nr. 1.085/2003 pentru aplicarea unor prevederi ale Legii nr.161/2003 privind unele masuri pentru asigurarea transparentei in exercitarea demnitatilor publice, a functiilor publice si in mediul de afaceri, prevenirea si sanctionarea coruptiei, referitoare la implementarea Sistemului Electronic National, cu modificarile si completarile ulterioare.
B. Pentru entitatile care au optat pentru aplicarea sistemului simplificat de contabilitate
2.31. Potrivit art. 185 din Legea nr. 31/1990, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, consiliul de administratie, respectiv directoratul este obligat sa depuna la unitatile teritoriale ale Ministerului Finantelor Publice, in format hartie si in format electronic sau numai in forma electronica pe portalul www.e-guvernare.ro, avand atasata o semnatura electronica extinsa, situatiile financiare anuale, raportul lor, raportul cenzorilor ori raportul auditorilor financiari, dupa caz.
Depunerea situatiilor financiare anuale si a documentelor cerute de lege, in format hartie si in format electronic, se efectueaza la registratura unitatilor teritoriale ale Ministerului Finantelor Publice sau la oficiile postale, prin scrisori cu valoare declarata, potrivit prevederilor Hotararii Guvernului nr. 627/1995.
De asemenea, la depunerea situatiilor financiare anuale se vor avea in vedere si prevederile Hotararii Guvernului nr. 1.085/2003, cu modificarile si completarile ulterioare.

VI. Formatul electronic al situatiilor financiare anuale si al situatiilor financiare anuale simplificate
6.3. Formatul electronic al situatiilor financiare anuale si al situatiilor financiare anuale simplificate, generat prin programele de asistenta, consta intr-un fisier PDF avand atasat un fisier .xml si un fisier cu extensia .zip. Fisierul cu extensia .zip va contine documentele cerute de lege scanate alb-negru, lizibil si cu o rezolutie care sa permita incadrarea in limita a 10 MB a fisierului PDF la care este atasat fisierul .zip.

http://www.monitorul...nitor--339.html



#2 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 26 January 2012 - 04:43 PM

Au aparut situatiile financiare anuale in format electronic, PDF-ul inteligent care se poate semna electronic:
"Situatii financiare anuale la 31 decembrie 2011 si situatii financiare anuale simplificate la 31 decembrie 2011 întocmite de cãtre entitãtile al cãror exercitiu financiar coincide cu anul calendaristic, prevãzute la art. 3 si art. 4 din Ordinul ministrului finantelor publice nr. 52/16.01.2012 privind principalele aspecte legate de întocmirea si depunerea situatiilor financiare anuale si a raportãrilor anuale la unitãtile teritoriale ale Ministerului Finantelor Publice. Potrivit art. 185 din Legea nr. 31/1990 privind societãtile comerciale, republicatã, cu modificãrile si completãrile ulterioare, consiliul de administratie, respectiv directoratul, este obligat sã depunã la unitãtile teritoriale ale Ministerului Finantelor Publice, în format hârtie si în format electronic sau numai în formã electronicã, având atasatã o semnãturã electronicã extinsã, situatiile financiare anuale, raportul lor, raportul cenzorilor sau raportul auditorilor financiari, dupã caz."
http://www.anaf.ro/p...U2RkkwMTAwUzI!/




#3 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 26 January 2012 - 08:46 PM

Multumim, Lexiroxi! :smile:

Dana




#4 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 30 January 2012 - 05:58 PM

Legat de intocmirea unui bilant simplificat cum iti exerciti optiunea ? Numai prin intocmirea bilantului simplificat sau trebuie depusa o alta hartie in acest sens?
Am inteles ca pentru a intocmi bilant simplificat trebuie ca la 31.12.2010 sa indeplinesti cumulativ criteriile :
- CA < 35000EUR * 4.2848 = 149968
- Active < 35000EUR * 4.2849 = 149968
Deci se iau in calcul datele din bilantul depus la 31.12.2010 si cursul BNR tot la 31.12.2010.
Am inteles bine?
De asemenea pot depune bilant simplificat si firmele infintate in 2011. Asa este ?



#5 ISAURA

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 05 February 2012 - 09:02 PM

are cineva informatii despre primirea situatiilor financiare la 2011 la AFP de sector ?
se pot depune la vreun sector? la sectorul 6, in data de 2 februarie am creat panica la ghiseu cind am dus bilantul 2011 :laugh: nici functionarii de la IT nu stiau ca cei din minister postasera pe site formularele de bilant 2011 :wacko:



#6 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 February 2012 - 09:01 AM

....si eu care tocmai vroiam sa intreb daca a depus cineva bilantul la administratie ?!! :rolleyes:
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#7 ennya

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 08 February 2012 - 10:21 AM

am o firma declarata in conservare ... acum se termina si acest regim si vreau sa o radiez ... ma poate ajuta cineva cu informatii in acest sens ? firma nu a avut venituri niciodata ... anul trecut pe vremea asta am depus declaratia 101 si apoi bilant pe 2010 ...nu stiu cum sa procedez acum ...



#8 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 08 February 2012 - 12:53 PM

pot depune situatiile financiare daca nu am semnatura electronica extinsa pe site e-guvernare ?
am doar semnatura electronica pentru depunerea declaratiilor 112-100-300- etc ...



#9 Pisik

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 08 February 2012 - 08:54 PM

Vezi postareaETIC, la 30 January 2012 - 05:58 PM, a spus:

Legat de intocmirea unui bilant simplificat cum iti exerciti optiunea ? Numai prin intocmirea bilantului simplificat sau trebuie depusa o alta hartie in acest sens?
Am inteles ca pentru a intocmi bilant simplificat trebuie ca la 31.12.2010 sa indeplinesti cumulativ criteriile :
- CA < 35000EUR * 4.2848 = 149968
- Active < 35000EUR * 4.2849 = 149968
Deci se iau in calcul datele din bilantul depus la 31.12.2010 si cursul BNR tot la 31.12.2010.
Am inteles bine?
De asemenea pot depune bilant simplificat si firmele infintate in 2011. Asa este ?

In legatura cu acest lucru, am o nelamurire : am incercat sa scot bilantul firmei mele dar in momentul cand ii dau in saga generare bilant imi spune ca : Cifra de afaceri este mai mica de 149968 RON, deci nu trebuie sa depun bilantul... Este adevarat acest lucru ? In cazul in care nu trebuie sa il depun exista ceva declaratie care trebuie sa o fac in locul lui? Momentan am facut 100 si 392A (sunt neplatitor de tva si am avut CA de 2700 lei - activitatea a inceput aproape de sfarsitul anului trecut...).



#10 bolba

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 09 February 2012 - 02:15 AM

Citat
In legatura cu acest lucru, am o nelamurire : am incercat sa scot bilantul firmei mele dar in momentul cand ii dau in saga generare bilant imi spune ca : Cifra de afaceri este mai mica de 149968 RON, deci nu trebuie sa depun bilantul... Este adevarat acest lucru ? In cazul in care nu trebuie sa il depun exista ceva declaratie care trebuie sa o fac in locul lui? Momentan am facut 100 si 392A (sunt neplatitor de tva si am avut CA de 2700 lei - activitatea a inceput aproape de sfarsitul anului trecut...).

La Saga C prin versiunea 3.0.392 din 07.02.2012
1. S-au actualizat formularele PDF pentru Declaratiile 101, 390 si Bilant.
Actualizati-va programul cu ultima versiune si sigur nu mai aveti probleme.

In saga se poate face bilantul chiar daca n-ai nicio CA nu CA de 149968 lei (Ron).
Daca aveti venituri realizate ,trebuie sa faceti si sa depuneti la finante bilant nu declaratie.
Intrati pe forum Saga ,exista topic deschis,,Bilant 31.12.2011",unde gasiti multe solutii date la problemele puse.
Numai bine.



#11 dragosdana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 136 Postari:

Postat 09 February 2012 - 02:12 PM

Cum se depune bilantul pentru 2011? A incercat cineva? Pe cd sau discheta?



#12 mariamarin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 09 February 2012 - 02:16 PM

Am depus azi pe CD.



#13 Pisik

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 09 February 2012 - 04:07 PM

Am inteles, multumesc frumos, acum caut si descarc ultima varianta.



#14 ela_ioana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 10 February 2012 - 03:09 PM

Buna ziua! Am o neclaritate. Am inteles, de la Finante BAcau, ca la cei care au CA mai mica de 35.000 euro nu se mai intocmesc note explicative.Asa este? Am cautat si nu am gasit nimic. Va multumesc!



#15 Vitezistu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:

Postat 10 February 2012 - 04:33 PM

Vezi postareacosmin0304, la 08 February 2012 - 12:53 PM, a spus:

pot depune situatiile financiare daca nu am semnatura electronica extinsa pe site e-guvernare ? am doar semnatura electronica pentru depunerea declaratiilor 112-100-300- etc ...

Este aceeasi semnatura electronica cu care depui declaratiile 112, 100, 300, etc, ii mai poti spune si certificat digital calificat.
Poti depune cu incredere situatiile financiare pe siteul e-guvernare.



#16 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 13 February 2012 - 12:48 PM

multumesc
acum alta intrebare : conteaza ce extensie au documentele scanate ? pot fi pdf sau jpeg sau alta extensie care imi place mie :) ??



#17 dragosdana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 136 Postari:

Postat 15 February 2012 - 05:59 PM

Deci trebuie sa achizitionam scanere!



#18 dragosdana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 136 Postari:

Postat 16 February 2012 - 11:30 AM

Am intrebat azi la Finate si mi s-a spus ca daca le trimitem pe mail nu avem nevoie de niciun scaner, e suficienta semnatura digitala a contabilului! Asa sa fie oare?



#19 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 February 2012 - 11:36 AM

Curios ce spune Dragosdana!!!

Eu am vorbit la finante cu persoana care s-a ocupat de realizarea programului (sau cel putin..asa s-a prezentat). Din cate mi s-a spus, am inteles ca situatiile care se vor transmite online ar trebui sa cuprinda in acel atasament (pe langa note explicative, declaratii, rapoarte, etc)....si formularul de bilant scanat, care are semnatura administratorului si stampila societatii. Am intrebat expres de acest lucru, pt ca mie nu mi se parea normal ca un bilant sa fie transmis la ANAF doar cu semnatura electronica a contabilului.

Poate ne mai lamurim pe parcurs!
elenacca



#20 dragosdana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 136 Postari:

Postat 17 February 2012 - 02:53 PM

Poate nu e corecta informatia primita!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL