Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impozit Cabinet Medical Indivdual - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Impozit Cabinet Medical Indivdual


5 replies to this topic

#1 drcri

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 25 January 2012 - 07:19 PM

Buna seara,
spatiul (cabinetul) in care imi desfasor activitatea a fost cumparat "pe numele" cabinetului medical, deci a fost bagat in contabilitate.
Acum vreau sa-l vand. Din totalul sumei cu care s-a cumparat spatiul s-a amortizat aproximativ jumatate.
Acum, cand vreau sa vand spatiul (apartamentul), la ce suma trebuie sa platesc impozit? La toata suma la care se vinde apartamentul?
Sau doar la suma care a apucat sa fie amortizata?
In codul fiscala am gasit urmatorul paragraf:
cheltuiala deductibila este valoarea ramasa neamortizata a bunurilor si drepturilor amortizabile instrainate, determinata prin deducerea din pretul de cumparare a amortizarii incluse pe costuri in cursul exploatarii si limitata la nivelul venitului realizat din instrainare
Imi puteti explica va rog frumos ce ar trebui sa inteleg din acest paragraf?
Multumesc anticipat



#2 Tzica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:

Postat 25 January 2012 - 08:05 PM

Tradusa in limbaj aritmetic ar suna asa:
Cumparat = 2 000
Amortizat = 1 000 (diferenta de amortizat ramasa 1 000)
Speculatii:
Vanzare 1 = 1 100 (diferenta ramasa de 1 000 e integral deductibila )
Vanzare 2 = 1 000 (idem vanzare 1)
Vanzare 3 = 900 (1 000 - 900 = 100, 100 o sa fie ch nedeductibila)
(simpla parere)




#3 drcri

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 26 January 2012 - 01:54 PM

Tzica, multumesc frumos pt raspuns, dar nu am prea inteles!
Concret: am cumparat apartamentul cu 85000 de euro.
s-au amortizat pana acum 35000 de euro
vreau sa-l vand cu 80000 de euro.
La ce suma platesc impozit? La ce suma platesc impozit?
multumesc anticipat pt raspunsuri



#4 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 27 January 2012 - 07:10 AM

la 30.000 euro
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#5 Tzica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:

Postat 27 January 2012 - 03:39 PM

De acord cu S.M. Desi dvs, veti inregistra vanzarea la valoarea...de vanzare, explicatia e urmatoarea:
52. Venitul net sau pierderea fiscală se calculează astfel: din totalul sumelor încasate, evidenţiate în col. 5, respectiv 6, din Registrul-jurnal de încasări şi plăţi, se scad cheltuielile cu amortizarea fiscală a bunurilor şi drepturilor, evidenţiate în Fişa pentru operaţiuni diverse, şi totalul sumelor plătite, evidenţiate în col. 7, respectiv 8, din Registrul-jurnal de încasări şi plăţi, şi se adună sumele plătite pentru cumpărarea bunurilor amortizabile şi totalul cheltuielilor nedeductibile, care se preia din centralizatorul cheltuielilor nedeductibile, acest centralizator întocmindu-se cu ajutorul unui document cumulativ...blablabla..(omfp 1040/2004).
Adica dvs veti inregistra vanzarea (emitere factura) la valoarea de vanzare adica 80 000 u.m.
Amortizare cumulata = 35 000
Valoare Ramasa = 85 000 minus 35 000 = 50 000
Vanzare = 80 000.
Calcul in vederea stabilirii impozitului pe venit (strict pentru aceasta operatiune):
(regula generala) Venituri minus Cheltuieli = 80 000 minus 50 000 = 30 000.



#6 drcri

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 30 January 2012 - 03:13 PM

multumesc frumos pt rasp






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL