Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Protectia datelor personale intra intr-o noua era - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Protectia datelor personale intra intr-o noua era

protectia datelor personale
2 replies to this topic

#1 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 27 January 2012 - 10:07 PM

Protectia datelor personale intra intr-o noua era. Mai buna sau mai rea?
http://www.hotnews.r...sau-mai-rea.htm
„1. Comisia Europeana a anuntat noile propuneri de reglementare europeana in domeniu, care includ un Regulament (deci un instrument juridic european cu aplicare directa, nu mai trebuie transpus in legislatia nationala) si o directiva in domeniul protectiei datelor si zona de combatere a infractiunilor. Procesul legislativ european este unul de durata (probabil dupa 2-3 ani vor intra in vigoare), dar e bine sa punctam de pe acum citeva noutati interesante, desi principiile de baza raman la fel:
............................................
- Apar noi drepturi ale persoanelor fizice - cum ar fi „dreptul de a fi uitat” sau „dreptul la portabilitatea datelor”
„2. Tot maine intra in vigoare si Decizia Dataprotection.ro cu privire la colectarea CNP si alte date asemenea - Decizie nr. 132 din 20/12/2011 privind condiţiile prelucrării codului numeric personal şi a altor date cu caracter personal având o funcţie de identificare de aplicabilitate generală
http://www.legi-inte...cp-1322011.html

Apar noi drepturi ale persoanelor fizice - cum ar fi „dreptul de a fi uitat” sau „dreptul la portabilitatea datelor”
http://economie.hotn...ulile.htm?cfsyn

Aceasta postare a fost editata de Lexiroxi: 27 January 2012 - 10:12 PM




#2 Cornelia Gheorghe

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 03 October 2015 - 03:55 PM

Imi place cum anuntul dv atrage atentia asupra ce se poate face cu un CNP , ma refer la lucruri ilegale. Noi dam cnp-ul crezand ca e necesar, ma refer la cei care raspund rugamintii de a furniza un cnp fara sa stie ce riscuri presupune acest lucru.

E adevarat ca folosindu-ne de cnp putem verifica pana si corectitudinea angajatorului in plata CAS, CASS...

Am vazut la TV cum un reporter cu camera ascunsa convingea oameni pe strada chipurile ca are nevoie de CNPul acestora pentru o colecta , un teledon, ceva. Oamenii dadeau in mare majoritate. E si vina lor ca se incred in oricine cere cnp-ul insa nu putem sa ne legam la ochi cu cazurile astea ca furnizand CNPul vom fi abuzati... fraudati, etc.

Eu ma intreb altceva - fara a fi vina noastra sau a celui care ne cere CNP-ul. Pe internet circula actualizari a celebrei baze de date a politiei Bucuresti, am gasit si descarcat de curand actualizarea pe 2009 parca. Ziarele scriau de atunci de scurgerile de informatii personale care circula pe internet.

Insa un lucru nu-mi este clar. Am lucrat cu multe evidente de date personale inclusiv cu cele vechi, pe hartie.
Jurnalul National vorbea in 2009 despre baza de date a Politiei cum circula la liber pe net si datele personale a multor oameni sunt la vedere. Insa programul - l-am descarcat si eu - nu imi arata a program (sa zicem oficial) de evidenta a populatiei, e mai mult o incropeala care sa ajute la vizualizarea bazei de date. E mai mult un mijloc de acces la continut, decat sa cred ca ce a gasit pe net e chiar programul politiei.




#3 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 13 October 2015 - 02:20 PM

Te referi probabil la confidentialitatea datelor cu caracter personal
„Obligatia de confidentialitate nu se extinde asupra situatiilor in care datele sunt aduse la cunostinta unei persoane in calitatea acesteia de persoană fizica, nu de angajat al unui operator sau al unei persoane imputernicite de catre operator. In acest caz, articolul 16 din Directiva privind protectia datelor nu se aplica, intrucat uti­lizarea datelor cu caracter personal de catre persoane fizice este, de fapt, excep­tata integral de la aplicabilitatea directivei, unde o astfel de utilizare se incadreaza in limitele asa-numitei derogari privind activitatile domestice156. Derogarea privind activitatile domestice reprezinta utilizarea datelor cu caracter personal „de catre o persoana fizica in cursul unei activitati exclusiv personale sau domestice”157. Avand in vedere hotararea CJUE in cauza Bodil Lindqvist158, aceasta derogare trebuie inter­pretata, totusi, in sens restrans, in special in ceea ce priveste dezvaluirea datelor. Mai precis, derogarea privind activitatile domestice nu se va extinde la dezvaluirea date­lor cu caracter personal catre un numar nelimitat de destinatari prin internet (pentru mai multe detalii cu privire la cauza, va rugam sa consultati sectiunile 2.1.2, 2.2, 2.3.1 si 6.1). „
- cf. pct. 4.2.2 Confidentialitate din Manualul de legislatie europeana privind protectia datelor

http://www.dataprote...datelor&lang=ro






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL