Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Conturi de cheltuieli nedeductibile - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Conturi de cheltuieli nedeductibile

3 replies to this topic

#1 Iris_Clara

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 28 January 2012 - 03:02 PM

Dragilor si dragelor,am o dilema relativ banala. Dilema mea este: daca scrie undeva despre obligativitatea inregistrarii in conturi separate a cheltuielilor nedeductibile si evident aparitia lor in balanta analitica . Este evident ca o astfel de evidentiere este mult mai facila calcului de impozit pe profit. pun aceasta intrebare ,deoarece am o firma care inregistreaza totul la comun in contabilitate,tinand totusi separat o situatie a cheltuielilor nedeductibile si am nevoie de un argument bazat pe legislatie, insa nu am gasit nicaieri ( 3055, cod fiscal)vreo referire la acest aspect?
multumesc!



#2 Tzica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:

Postat 28 January 2012 - 07:37 PM

imho, singurul loc unde citim despre "inregistrare" ch nedeductibile il gasim in actele normative referitoare la calculul impozitului pe profit.As zice ca deductibilitatea si/sau nedeductibilitatea cheltuielilor tine de fiscalitate.De exemplu, la functiunea contului 691 nu gasim nimic despre deductibilitate doar despre functiunea sa economica.Despre nedeductibilitatea lui aflam din...codul fiscal!Doar in registrul fiscal suntem obligati (intr-un fel) sa evidentiem cheltuiellile nedeductibile.D.p.d.v. contabil, la inregistrarea in conturi, trebuie doar sa avem grija la continutul economic (primul paragraf din Cap VII al omfp 3055).Pe de alta parte nimeni, si nimic nu ne impiedica sa deschidem cate un analitic in care sa evidentiem cheltuielile nedeductibile.Dar..apar semne de intrebare, pentru ca anumite cheltuieli sunt deductibile limitat de exemplu, ch cu protocol, sau ch cu combustibilul.




#3 Iris_Clara

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 29 January 2012 - 09:37 PM

Multumesc pentru raspuns!



#4 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 31 January 2012 - 11:49 PM

ai in 658, analiticele 6581, 6582 etc; eu fac 623 protocol; poti face analitic la fiecare cont de ex la benzina :6022 pt 50% si 6022neded pt 505






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL