Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impozitul pe nerezidenti - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Impozitul pe nerezidenti

nerezidenti impozit
1 reply to this topic

#1 ZambetDFm

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 28 January 2012 - 07:04 PM

Buna seara,

Am si eu o nelamurire cu privire la calcularea impozitului pe nerezidenti. Multumesc anticipat pt orice raspuns!
Daca am de achitat o factura de 50.000 Euro catre o societate din U.E pentru prestari servicii. Cum retin exact impozitul?
Daca achit 10.000 euro prima transa tb sa platesc si sa declar care stat impozitul si sa il si retin?
Adica 10.000/84*100=11904.76 => 11904.76*16/100=1905 euro
Ce facem in acest caz declaram catre stat in declaratia 100 1905 euro si achitam catre furnizor 10.000 euro? sau platim si declaram catre stat 1905 euro si catre furnizor diferenta (10000-1905).
In Codul Fiscal specifica "se retine impozitul de catre platitor". Eu as aplica varianta 2. Dar furnizorul nu vrea oare intreaga suma?
Si tot aici.... daca compensam valoare printr-un proces verbal se mai calculeaza impozitul?

Nu stiu cum se aplica corect si teoria nu ma ajuta deloc (sau poate nu stiu eu unde sa citesc). Ma poate ajuta cineva???

o seara buna tuturor!



#2 luna_plina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 February 2012 - 05:10 PM

Vezi postareaZambetDFm, la 28 January 2012 - 07:04 PM, a spus:

Buna seara,

Am si eu o nelamurire cu privire la calcularea impozitului pe nerezidenti. Multumesc anticipat pt orice raspuns!
Daca am de achitat o factura de 50.000 Euro catre o societate din U.E pentru prestari servicii. Cum retin exact impozitul?
Daca achit 10.000 euro prima transa tb sa platesc si sa declar care stat impozitul si sa il si retin?
Adica 10.000/84*100=11904.76 => 11904.76*16/100=1905 euro
Ce facem in acest caz declaram catre stat in declaratia 100 1905 euro si achitam catre furnizor 10.000 euro? sau platim si declaram catre stat 1905 euro si catre furnizor diferenta (10000-1905).
In Codul Fiscal specifica "se retine impozitul de catre platitor". Eu as aplica varianta 2. Dar furnizorul nu vrea oare intreaga suma?
Si tot aici.... daca compensam valoare printr-un proces verbal se mai calculeaza impozitul?

Nu stiu cum se aplica corect si teoria nu ma ajuta deloc (sau poate nu stiu eu unde sa citesc). Ma poate ajuta cineva???

o seara buna tuturor!
Nu am foarte multa experienta pe partea asta, dar incerc sa te ajut.
Furnizorul nu prea are incotro, o fi vrand el toata suma, dar e constient ca - atat la el in tara, cat si in Romania - orice venit se impoziteaza...
Daca Romania a incheiat o conventie de evitare a dublei impuneri cu tara in care isi are domiciliul fiscal furnizorul, se aplica prevederile acelei conventii. In acest caz, furnizorul trebuie sa trimita clientului un certificat de rezidenta fiscala din tara unde isi are domiciliul fiscal, acesta din urma declara respectivul contract la ANAF si - dupa caz - nu retine impozit sau retine o cota de impozit mai mica (ex. aleatoriu 3%).
In legatura cu modul de calcul al impozitului, din cate stiu eu se aplica cota de impozitare la venitul brut, adica 16% * 10.000 = 1.600.







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL