Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
decl. 112 / topic 2012 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


decl. 112 / topic 2012

declaratia 112
46 replies to this topic

#1 michi dtru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 276 Postari:

Postat 17 January 2012 - 06:07 PM

Stiti cumva daca a aparut o varianta noua a D112 pentru cei care depun trimestrial?

Mai sunt cateva zile pana pe 25 ianuarie.

Multumesc anticipat si va doresc tuturor o seara frumoasa in continuare.
mdtru



#2 mariana_flo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:bucuresti, sector 3
  • Interests:vreau sa fiu la curent cu noutatile in domeniu

Postat 18 January 2012 - 12:55 AM

Vezi postarealucian3010, la 26 December 2011 - 12:43 PM, a spus:

Cunoasteti vreo noua precizare cu privire la modul de completare al salariatilor care au CIM suspendat deoarece se afla in concediu de crestere copil pana la 2 ani? Va multumesc frumos.

Angajatul in CIC il treci in sectiunea C din D112. La rubrica "tip asigurat" selectezi din lista pozitia 5- "persoane care beneficiaza de cic..etc"




#3 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 18 January 2012 - 01:30 AM

Vezi postareamichi dtru, la 17 January 2012 - 06:07 PM, a spus:

Stiti cumva daca a aparut o varianta noua a D112 pentru cei care depun trimestrial?
nu exista decl noua, depui toate cele trei decl (oct nov si dec) acum, pana pe 25 pe formularul anaf/decl electronice/d112 .



#4 michi dtru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 276 Postari:

Postat 18 January 2012 - 01:54 PM

Multumesc frumos, Mihaela_cva.
mdtru



#5 anita.t

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 20 January 2012 - 01:49 PM

daca am optat pentru declaratie lunara pana la 31 oct.2011 (nr. mediu angajati<3), trebuie sa mai depun si pentru 2012 o alta cerere daca vreau sa depun lunar?



#6 d-ra cucu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:

Postat 24 January 2012 - 07:46 AM

Pentru calculul numarului mediu de salariati , ne uitam in declaratiile 112 din 2012 la numarul de asigurati . Daca o persoana a fost in concediu fara plata toata luna il numaram totusi pentru ca are contractul de munca doar suspendat . Mai precis nu calculam acest numar mediu ca numarul mediu clasic in care se tine cont ca salariatul nu a muncit toate zilele lucratoare , nu-i asa ?



#7 kid_sim

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 06 February 2012 - 04:54 PM

Buna ziua!

Am o eroare "campul ore lucrate efectiv in luna eronat; total zile lucrate nu poate fi mai mare decat numarul de zile lucratoare".

Nu reusesc sa inteleg... luna ianuarie are 21 zile lucratoare, angajatul norma intreaga, deci 21 zile lucrate si 168 ore lucrate.

Ce parere aveti???



#8 kid_sim

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 09 February 2012 - 03:49 PM

am rezolvat.

acum, am alta situatie: o firma cu angajati care au decizii de incetare cim pe 1.02.2012 (ultima zi lucrata 31.01.2012). Generez declaratia si da eroare cum ca ziua incetarii nu este in luna de raportare (respectiv ianuarie). cum este corect? trec ziua incetarii 31.01.2012 sau fac declaratie si pt luna februarie si suspend toate orele lucrate, dar sa apara data incetarii cf decizie 1.02.2012?


multumesc anticipat!



#9 bolba

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 10 February 2012 - 12:44 AM

tima zi de lucru egală cu data încetare CIM.

Ultima zi de lucru egală cu data încetare CIM.



#10 enya71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:

Postat 11 February 2012 - 04:22 PM

Buna ziua,

Am depus o declaratie 112 din ianuarie 2011 fara sa selectez impozitul pe salarii. Chiar daca celelalte contributii sunt trecute in declaratie fiscul considera declaratia nedepusa. Daca trimit o delaratie online rectificativa unde trec si impozitul pe salariu i-mi valideaza aceasta declaratie? Mi-e clar ca daca ma duc la ghiseul ANAF e cu amenda. As vrea cumva sa trec pe langa.... A mai incercat cineva asa ceva?
Multumesc!



#11 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 13 February 2012 - 06:26 PM

Conform ultimelor modificari a Codului Fiscal la membrii consiliului de administratie se calculeaza Contributia la Fondul national unic de asigurari de sanatate pt concedii si indemnizatii (0,85%) FNUASS si nu se mai retine Contributia la Fondul de accidente si boli profesionale FAAMBP (coef in functie de CAEN).
In varianta simplista un angajat apare cu tipul de angajat 1 iar membrii in CA cu tip 4.
FNUASS se calculeaza inmultind b_brutsalarii cu 0,85%. Problema este ca b_brutsalarii este suma bruturilor angajatilor de tip 1. Deci este omis brutul celor din CA.
FAAMBP se calculeaza din aceasi baza de calcul cu CAS. Pentru CA se plateste CAS si atunci DU112 va calcula FAAMBP si pentru membrii CA.
Stiti cum se rezolva cele doua probleme ?



#12 danniela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 14 February 2012 - 01:34 PM

buna ziua,va rog sa-mi spune-ti si mie unde pot verifica daca ANAF mi-a modificat vectorul fiscal din lunar in trimestrial,am auzit ca fac ei modificarea automat daca indeplinesti conditiile si ca sa treci inapoi trebuie sa depui 010 din nou.



#13 cory1980

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 22 February 2012 - 10:15 PM

Vezi postareaenya71, la 11 February 2012 - 04:22 PM, a spus:

Buna ziua,

Am depus o declaratie 112 din ianuarie 2011 fara sa selectez impozitul pe salarii. Chiar daca celelalte contributii sunt trecute in declaratie fiscul considera declaratia nedepusa. Daca trimit o delaratie online rectificativa unde trec si impozitul pe salariu i-mi valideaza aceasta declaratie? Mi-e clar ca daca ma duc la ghiseul ANAF e cu amenda. As vrea cumva sa trec pe langa.... A mai incercat cineva asa ceva?
Multumesc!

rectificativa presupune sa existe o declaratie initiala, deja depusa..eu cred ca trebuie depusa o declaratie initiala. binenteles, online!



#14 cory1980

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 22 February 2012 - 10:23 PM

Vezi postareadanniela, la 14 February 2012 - 01:34 PM, a spus:

buna ziua,va rog sa-mi spune-ti si mie unde pot verifica daca ANAF mi-a modificat vectorul fiscal din lunar in trimestrial,am auzit ca fac ei modificarea automat daca indeplinesti conditiile si ca sa treci inapoi trebuie sa depui 010 din nou.

da, modificarea se realizeaza automat. iar pentru a-si exercita optiunea de a ramane lunar, trebuia ca societatea sa depuna 010 pana pe 31.01.2012. oricum, daca in vector apare "trimestrial", se pot depune lunar declaratiile 112, fara problema. ele sunt prelucrate si validate, chiar si fara miscari ale angajatilor in luna respectiva.
vectorul poate fi verificat la ghiseu, sau se poate intra pe anaf in spatiul privat al societatii



#15 ledzepp

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 28 February 2012 - 12:58 PM

Vezi postareamariana_flo, la 18 January 2012 - 12:55 AM, a spus:

Vezi postarealucian3010, la 26 December 2011 - 12:43 PM, a spus:

Cunoasteti vreo noua precizare cu privire la modul de completare al salariatilor care au CIM suspendat deoarece se afla in concediu de crestere copil pana la 2 ani? Va multumesc frumos.

Angajatul in CIC il treci in sectiunea C din D112. La rubrica "tip asigurat" selectezi din lista pozitia 5- "persoane care beneficiaza de cic..etc"
! in sectiunea C , tip asig: 5-Persoane care beneficiază de indemnizaţie de creştere a copilului între 2-3 ani (declarate de Agenţia Naţională pentru Prestaţii Sociale)



#16 bilcop

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 29 February 2012 - 05:21 PM

Somajul tehnic apare undeva distinct in D112 ? (nu ma refer la somajul tehnic beneficiar de scutire cf. OUG 4/2010 care apare in sectiunea B , punctul B.1. desi OUG 4/2010 nu mai este in vigoare )



#17 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 01 March 2012 - 10:31 AM

Vezi postareabilcop, la 29 February 2012 - 05:21 PM, a spus:

Somajul tehnic apare undeva distinct in D112 ? (nu ma refer la somajul tehnic beneficiar de scutire cf. OUG 4/2010 care apare in sectiunea B , punctul B.1. desi OUG 4/2010 nu mai este in vigoare )
Somajul tehnic "clasic", adica 75% din salar cu toate contributiile platite normal, se trateaza in D112 ca venit normal din salarii.



#18 mmanuela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 March 2012 - 09:37 AM

Va solicit ajutorul in urmatoarea situatie:
avem un angajat care in luna Martie 2012 are 22 zile preaviz + o suma reprezentand plati compensatorii cf. CCM. In declaratia 112 daca alegem in sectiune A tip contract 5-Persoane care beneficiaza de plati compensatorii acordate cf. CCM, atunci aplicatia nu ii retine somaj angajat si angajator pentru toata suma adica si zilele de preaviz si platile compensatorii. Conform OU 125/27.12.2011 art. 296-16 c1nu se datoreaza somaj angajat si angajator dar trebuie retinut pentru timpul lucrat. ce pot face in acest caz? cume se intocmeste declaratia?
Totodata cum intocmesc declaratia 112 astfel incat sa nu se calculeze contributie pentru concedii si indemnizatii de asigurari sociale de sanatate -0.85 pentru veniturile reprezentand plati compensatorii suportate de angajatori cf.CCM OU 125/27.12.2011 art. 296-16 e2.


Va multumesc anticipat de ajutor



#19 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 March 2012 - 02:19 PM

dragilor,

o rectificativa la luna 12. 2011 o fac pe programul valabil atunci, da ?
pt ca programul nou nu ma lasa sa schimb anul ( :angry2: ), desi recomandarea din intructiuni e sa folosim var. cea mai noua ...



#20 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 March 2012 - 03:17 PM

nu stie nimeni ?? e urgent, oameni buni !!

...................

edit : lasati ... c-a trecut ...

stiti vb aia cu "ce poti face astazi nu lasa pe maine - lasa pe poimaine ca poate nu mai e nevoie" ??
eheeii ... tot singurica m-am descurcat ... daca n-a fost nimeni prin preajma !

ms oricum :smile:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 22 March 2012 - 03:24 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL