Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
decl. 112 / topic 2012 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


decl. 112 / topic 2012

declaratia 112
46 replies to this topic

#21 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 22 March 2012 - 09:55 PM

la "Declaratii fiscale" sunt doua softuri D112 de descarcat, unul valabil din ianuarie 2012-v170 care nu te lasa la rectificativa sa modifici anul si softul cu versiune din 2011, care se poate folosi ptr. rectificative an anterior

Aceasta postare a fost editata de Lexiroxi: 22 March 2012 - 09:58 PM




#22 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 09 April 2012 - 08:55 AM

In cazul unei detasari cine declara in DU112 contributiile si impozitul angajatului detasat, firma unde este datasat sau firma unde are contractul de munca si care l-a detasat ?




#23 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 11 April 2012 - 02:37 PM

Declaratia 112 este intocmita de societatea care plateste impozitele si taxele pentru cei detasati



#24 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 12 April 2012 - 01:30 PM

Si eu am crezut ca este asa dar :


In HG50 din 2012 scrie :



125. Declaratiile privind calcularea si retinerea impozitului pentru fiecare beneficiar de venit pentru salariatii care au fost detasati la o alta unitate se completeaza de catre unitatea care a incheiat contractele de munca cu acestia.

126. În situatia in care plata venitului salarial se face de unitatea la care salariatii au fost detasati, platitorul de venituri din salarii care a detasat comunica platitorului la care acestia sunt detasati date referitoare la deducerea personala la care este indreptatit fiecare salariat.

Pe baza acestor date unitatea la care salariatii au fost detasati intocmeste statele de salarii, calculeaza impozitul si transmite lunar unitatii de la care au fost detasati informatiile solicitate prin ordinul ministrului finantelor publice, in scopul completarii declaratiei privind calcularea si retinerea impozitului pentru fiecare beneficiar de venit.“


Din ceea ce scrie sus eu am inteles ca cel putin impozitul pe care il plateste salariatul (calculat la firma unde a fost detasat) trebuie sa fie declarat de firma care l-a detasat. Din acesta rezulta ca firma care l-a detasat raporteaza acest impozit in Declaratia Unica.

Am vorbit cu cineva care lucra ca auditor financiar si el s-ar fi interesat la finante pentru un caz similar si i s-ar fi spus ca toate detale detasatului le transmite firma care l-a detasat (pe baza datelor primite de la firma unde este detasat).



#25 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 24 April 2012 - 06:39 PM

Pe toata perioada detasarii CIM-ul salariatulului se suspenda din initiativa angajatorului cedent- cf. art. 52 alin. (1) lit. e) din Codul muncii, iar suspendarea se declara in Revisal de catre acesta. Suspendarea are ca efect suspendarea prestarii muncii de catre salariat si a platii drepturilor salariale de catre angajatorul cedent - cf. art. 49 alin. (2) din Codul muncii iar drepturile salariale cuvenite salariatului detasat sunt acordate de catre angajatorul cesionar, pentru care salariatul presteaza activitatea- cf. art. 47 alin. (1) din Codul muncii, cei doi angajatori incheie o conventie in acest sens.
Codul muncii
ART. 47
(1) Drepturile cuvenite salariatului detasat se acorda de angajatorul la care s-a dispus detasarea.
ART. 49
(2) Suspendarea contractului individual de munca are ca efect suspendarea prestarii muncii de catre salariat si a platii drepturilor de natura salariala de catre angajator.
ART. 52
(1) Contractul individual de munca poate fi suspendat din initiativa angajatorului in urmatoarele situatii:
e) pe durata detasarii.



#26 doradea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 27 April 2012 - 01:48 PM

Am nevoie de ajutor!
Trebuie sa completez decl 112 pt urmatoarea situatie: anul trecut au fost incheiate conventii civile si au fost intocmite si statele de plata, dar plata acestora s-a realizat tocmai acum. Sumele sunt mari, depasesc limita a 5 castiguri medii, iar cas a fost limitata la 1062 lei, atat era in 2011. Cum procedez in cazul acesta?
multumesc.



#27 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 05 May 2012 - 06:07 AM

au fost si declarate sumele in 2011?



#28 Gheorghe Stanoiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 08 May 2012 - 08:31 AM

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu un rspuns in urmatoarea problema: in cazul angajarii unui cetatean bulgar care opteaza pentru aplicarea legislatiei romanesti, cum poate fi inregistrat in D112, avand in vedere ca, la angajare, nu a fost nevoie de carte de rezidenta in urma careia sa obtina un CNP emis de autoritatea de imigrare romana? Tot ce am este CNP-ul din pasaportul emis in Bulgaria.
Multumesc!



#29 ionutro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 15 May 2012 - 05:33 PM

Buna seara!

Am un salariu de 13000 lei. In declaratia 112 la contributia salariatului completeaza bine plafonul pentru CAS: 10585 dar la contributia angajatorului nu tine cont de plafonare. Ca urmare imi da eroare la calcul...V-ati mai confruntat cu asa ceva?

Multumesc!

Aceasta postare a fost editata de ionutro: 15 May 2012 - 05:40 PM




#30 ionutro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 16 May 2012 - 10:24 AM

ok, si raspunsul este mai jos, pentru cine intereseaza :)

Contributiile angajatilor:
  • Contributia la bugetul asigurarilor sociale de stat – 10,5%
  • Contributia la bugetul asigurarilor pentru somaj – 0,5%
  • Contributia la bugetul asigurarilor sociale de sanatate – 5,5%.

Pentru anul 2011, din totalul cotei de contributie individuala, cota aferenta fondurilor de pensii administrate privat a crescut la 3%, cu 0,5% mai mult fata de anul precedent.


Baza lunara de calcul a contributiilor de asigurari sociale individuale o reprezinta castigul brut realizat din activitati dependente, in tara si in strainatate, cu respectarea conventiilor juridice internationale la care Romania este parte;


Plafon : contributia individuala lunara de asigurari sociale (CAS) este plafonata la nivelul a de cinci ori castigul salarial mediu brut pe fiecare loc de realizare a venitului, Pentru anul 2011 castigul salarial mediu brut este 2.022 lei.

Contributiile angajatorilor:
  • Contributia la bugetul asigurarilor sociale de stat – 20,8%; 25,8%; 30,8% in functie de conditiile de munca
  • Contributia la bugetul asigurarilor sociale de sanatate – 5,2%
  • Contributia pentru concedii si indemnizatii – 0,85% (plafonata)
  • Contributia la fondul de garantare pentru plata creantelor salariale – 0,25%
  • Contributia la bugetul asigurarilor pentru somaj – 0,5%
  • Contributia de asigurare pentru accidente de munca si boli profesionale – 0,15% - 0.85%

Baza lunara de calcul reprezinta suma castigurilor brute realizate de persoanele fizice rezidente si nerezidente in baza unui contract de munca (sau a unui raport de serviciu sau statut special), precum si venituri asimilate salariilor (de exemplu, indemnizatiile administratorilor/ asociatului unic/ directorilor cu contract de mandat etc.)


Plafon: contributia de asigurari sociale (CAS) se plafoneaza la nivelul produsului dintre numarul asiguratilor si valoarea a de cinci ori castigul salarial mediu brut.



#31 luci8

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta

Postat 16 May 2012 - 05:30 PM

Ajutati-ma va rog sa completez D112 pentru o persoana in concediu care a intrat in concediu de crestere copil. Multumesc !



#32 radanick1

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 06 August 2012 - 01:51 PM

A incercat cineva completarea D112 cu CASS pentru drepturi de autor ??
Formularul nu a fost modificat si completarea CASS-ului nu e validata de aplicatie.
"baza contributie individuala sanatate - mod de calcul eronat (S83)!"

In curand se face 25 su nu putem face declaratia.
Incercati si voi poate greusesc eu, dar la sectiunea C la tip asigurat sunt in continuare categorii din OG58.



#33 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 August 2012 - 10:12 AM

In cazul unui cabinet medical individual cu salariati, pana acum trimiteam declaratia 112 pentru salariati. Pentru medicul titular plateam CAS la Casa de Pensii, incepand cu 1 iulie voi pati CAS la ANAF. Va rog, stie cineva:
1. care sunt conturile in care trebuie virata CAS pentru medic ?
2. In declaratia 112 trebuie competata vreo rubrica pentru medic, pentru ca am citit ca se va completa si pentru profesiile liberale.
Multumesc



#34 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 09 August 2012 - 05:21 PM

Din Craiova:
-Casa de Pensii a trimis adrese tuturor CMI-urilor anuntand contul de plata: ro35trez29122210312xxxxx (Craiova, repet) de utilizat incepand cu 01.07.2012
-Casa de Pensii va efectua borderouri de scadere pentru sumele primite in luna iulie, borderouri care le va prezenta ANAF, Trezorerie (pana azi nu le primisera)
-Casa de Pensii va preda (transfera) baza de date ANAF (pana azi nu primisera)
-la Casa de Sanatate situatia e si mai aberanta, ei nu au gata bazele de date (oare cand le-au avut?), nu le pot preda, le vor pastra, iar ANAF va incasa. ANAF/Trez nu a primit nimic si slabe sanse sa se primeasca. Casa de Sanatate refuza incasarile.



#35 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 13 August 2012 - 09:13 AM

avem versiune noua din 10.08.2012
au fost introduse (preluate din d100) :
1 . Impozit pe veniturile din drepturi de proprietate intelectuală
2. Impozit pe veniturile din activităţi desfăşurate în baza contractelor/convenţiilor civile încheiate potrivit Codului civil,
precum şi a contractelor de agent
3. Impozit pe veniturile din activitatea de expertiză contabilă şi tehnică, judiciară şi extrajudiciară
4. Impozit pe veniturile persoanelor fizice dintr-o asociere cu o persoană juridică contribuabil, potrivit titluluiIV^1 din Codul Fiscal, care nu generează o persoană juridică.
5. Impozit aferent veniturilor din activităţi agricole potrivit prevederilor art. 71 lit. d) din Codul Fiscal.



#36 teofilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 20 August 2012 - 08:51 AM

in cazul unui pensionar care presteaza servicii in baza unei conventii civile pentru care pana acum retineam 16% impozit acum ar trebui sa retin si cota la sanatate. In ultima varianta de declaratie 112 nu poti opera doar aceste doua contributii caci programul calculeaza automat si cas si nu ma lasa sa modific baza sau contributia. Stie cineva cum rezolvam problema sau asteptam un nou formular?



#37 valentina stoica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 20 August 2012 - 12:14 PM

Nu se completeaza nimic la campul 6 ''Venit brut realizat'' si se completeaza numai campul 11 ''Baza contributie individuala Sanatate''
Gasiti mai multe informatii accesand butonul ATENTIE, il gasiti indreapta sectiunii C.



#38 simona123

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 22 August 2012 - 04:57 PM

In situatia in care 112 se depune trimestrial si un angajat are CFP intr-o luna, depunerea D112 cu CFP ul se depune pana in 25 a lunii urmatoare sau trimestrial ?

Va multumesc



#39 CATA72

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 13 September 2012 - 10:30 AM

Vezi postareaDinu George, la 13 February 2012 - 06:26 PM, a spus:

Conform ultimelor modificari a Codului Fiscal la membrii consiliului de administratie se calculeaza Contributia la Fondul national unic de asigurari de sanatate pt concedii si indemnizatii (0,85%) FNUASS si nu se mai retine Contributia la Fondul de accidente si boli profesionale FAAMBP (coef in functie de CAEN).
In varianta simplista un angajat apare cu tipul de angajat 1 iar membrii in CA cu tip 4.
FNUASS se calculeaza inmultind b_brutsalarii cu 0,85%. Problema este ca b_brutsalarii este suma bruturilor angajatilor de tip 1. Deci este omis brutul celor din CA.
FAAMBP se calculeaza din aceasi baza de calcul cu CAS. Pentru CA se plateste CAS si atunci DU112 va calcula FAAMBP si pentru membrii CA.
Stiti cum se rezolva cele doua probleme ?

Am si eu aceeasi situatie. Daca ati rezolvat problema, va rog sa-mi spune-ti si mie cum. Multumesc.



#40 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 September 2012 - 01:53 PM

Nu este rezolvata inca (de jumatate de an astept modificarile)

Dar asta nu impiedica depunerea declaratiei, pentru ca apare doar avertizare, nu este eroare.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL