Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
decl. 394 / topic 2012 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


decl. 394 / topic 2012


43 replies to this topic

#1 qflov

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 05 January 2012 - 07:06 PM

Vreau sa depun rectificativa pentru Declaratia 394. Nu mai am declaratia initiala. Trebuie sa refac toata declaratia sau numai furnizorii unde trebuie sa fac rectificarea?



#2 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 06 January 2012 - 11:51 PM

Vezi postareaqflov, la 05 January 2012 - 07:06 PM, a spus:

Vreau sa depun rectificativa pentru Declaratia 394. Nu mai am declaratia initiala. Trebuie sa refac toata declaratia sau numai furnizorii unde trebuie sa fac rectificarea?

Depui D.394 corecta, asa cum ar fi trebuit sa o depui initial, adica cu toti furnizorii si clientii (daca este cazul); noua declaratie o va inlocui pe cea veche.

Dana




#3 Pisik

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 11 January 2012 - 05:58 PM

Buna, am si eu o nelamurire in legatura cu declaratia 394, sunt total in ceata..din cate am inteles declaratia 394 trebuie depusa doar de platitorii de tva, eu am intrebat la finante si mi-au spus ca trebuie sa o depun si eu, saga mi-o listeaza, dar eu nu sunt platitoare de TVA..... Ma poate lamuri cineva daca trebuie sa o depun sau nu?



#4 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 13 January 2012 - 09:30 PM

cf. OMFP nr. 702/ 14.05.2007 Declaratia se completeaza si se depune semestrial de catre:
- persoanele impozabile inregistrate in scopuri de TVA in Romania conform art.153 din Legea nr.571/2003 privind Codul Fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare

Vezi postareaPisik, la 11 January 2012 - 05:58 PM, a spus:

Buna, am si eu o nelamurire in legatura cu declaratia 394, sunt total in ceata..din cate am inteles declaratia 394 trebuie depusa doar de platitorii de tva, eu am intrebat la finante si mi-au spus ca trebuie sa o depun si eu, saga mi-o listeaza, dar eu nu sunt platitoare de TVA..... Ma poate lamuri cineva daca trebuie sa o depun sau nu?




#5 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 13 January 2012 - 10:33 PM

392 poate ar trebui sa depui...nu 394



#6 Pisik

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 13 January 2012 - 10:38 PM

mda asa ma gandeam si eu. mersi frumos ca m-ati lamurit



#7 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 January 2012 - 02:53 PM

Vezi postareaPisik, la 13 January 2012 - 10:38 PM, a spus:

mda asa ma gandeam si eu. mersi frumos ca m-ati lamurit

Vezi postareaPisik, la 13 January 2012 - 10:38 PM, a spus:

mda asa ma gandeam si eu. mersi frumos ca m-ati lamurit


Daca in semestrul II din 2011 firma platitoare de TVA nu a inregistrat nici livrari nici achizitii de la firme platitoare de TVA, practic nu a avut nicio activitate, NU trebuie depusa declaratia 394 sem II 2011, ci depun doar 100, 300, 094, 392A si declaratia privind prorata, este corect? Ma intereseaza in mod special D394. Multumesc



#8 corneliuss

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Gender:Male

Postat 23 January 2012 - 08:22 AM

Factura pentru tichete de masa contine valoarea nominala a tichetelor (care nu poarta TVA) si un comision (la care se aplica TVA).

de ex: - valoarea nominala 90 lei
- comision 1 leu si TVA 0,24 lei.

Intrebarea mea este: in D 394 se trece la baza impozitare 1 leu sau 91 lei? Programul meu pune automat 91 lei.

Multumesc!



#9 ela30

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 23 January 2012 - 02:24 PM

in d394 se inregistreaza doar comisionul, deci baza de impozitare 1 leu.



#10 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 January 2012 - 02:28 PM

Hehei, esti boier daca platesti doar 1% valoarea imprimatelor (sper ca de ele e vorba, ca la mine nu mai apare comision cam de multisor). Si daca baza de impozitare este cea la care se calculeaza TVA 24% , nu vad de ce iti pune automat programul tau altceva :|
Da' la factura de energie electrica cum iti trece programul tau taxa radioTV?
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#11 mariamarin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 01 February 2012 - 01:52 PM

Sumele din randul L din D394 trebuie sa fie egale cu sumele din randul 17.1 din D300 ?
Sumele din randul A din D394 trebuie sa fie egale cu sumele din randul 27.1 din D300 ?
Ma refer la declaratiile pentru ianuarie 2012.



#12 primaria

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 06 February 2012 - 01:16 PM

Daca am cules un operator cu un cod fiscal si la denumire furnizor am gresit denumirea acestuia nu se mai poate reveni sa faci o corectie la denumirea furnizorului respectiv
Ex ipotetic CUI 20347580 SC MASA
daca trebuia sa scriu MASCA nu mai pot corecta
Ce trebuie facut ?



#13 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 February 2012 - 05:30 PM

Ups :blush: !
Si eu am observat acum cand trebuie sa fac declaratia pentru 2012 ca am gresit codul fiscal la un furnizor in declaratia semestrului 2 de anul trecut (era o singura factura si am inversat la viteza niste cifre) . Ce e de facut? Depun alta declaratie ? Exista rectificativa?
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#14 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 14 February 2012 - 10:44 PM

Se depune alta declaratie, care o va inlocui pe cea veche.

Dana




#15 hlli

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 15 February 2012 - 11:13 AM

In cazul in care am emis factura cu taxare inversa, in declaratia 394 se trec baza si tva sau doar baza?



#16 madalinamb

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 16 February 2012 - 10:13 AM

Stie cineva daca un ONG neplatitor de TVA, cu cifra de afaceri mai mare de 35000 euro, trebuie sa depuna o declaratie informativa de livrari/achizitii si care anume?



#17 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 16 February 2012 - 03:08 PM

Am o factura la decembrie, primita prea tarziu in ianuarie, si inclusa la jurnalul pe ianuarie, dar cu data efectiva in decembrie.
Ce pot face, depun rectificativa la decl 394 din semestrul 2 /2011?
Daca depun rectificativa, nu mai corespunde tva-ul din ianuarie cu achizitiile din 394 pe ianuarie...
Multumesc



#18 cristina1969

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 February 2012 - 08:42 PM

Ba da corespunde, deoarece tva-ul aferent facturii din decembrie il vei trece in D300 din ianuarie la rubrica regularizari.



#19 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 17 February 2012 - 09:38 AM

Multumesc pentru raspuns, asa voi face..
Are vreo importanta daca depun online 394 pe ianuarie si dupa aceea, la ghiseu, rectificativa la sem 2?
Conteaza ordinea depunerii?



#20 magda2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 17 February 2012 - 09:42 AM

Nu are nicio importanta ordinea in care le depui.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL