Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
depunere decl. ONLINE / topic 2012 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


depunere decl. ONLINE / topic 2012


29 replies to this topic

#21 Vitezistu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 74 Postari:

Postat 18 March 2012 - 11:16 AM

Declaratia 200 de poate depune si online pe e-guvernare.ro

Comunicatul ANAF:

"Atenție, pentru declarația 200, începând cu raportările pentru anul 2011, se schimbă atat softul de raportare (numai PDF cu XML atasat,) cât și modalitatea de depunere.
Pentru a îmbunătății serviciul depunere a declarațiilor fiscale prin metode electronice, de la distanță și pentru a preveni blocajele în perioadele de vârf, de la 15 martie 2012, pentru perioadele de raportare începând cu anul 2011, declarația 200 se va putea depune prin Internet doar pe pagina de upload creată inițial pentru declarația 112, accesibilă prin portalul www.e-guvernare.ro folosind un certificat digital calificat.
Contribuabilii care nu au un certificat digital calificat pentru semnarea declarațiilor, completează D200 înscriind cu majuscule, citeț și corect, datele prevăzute de formular, în două exemplare, din care unul rămâne la contribuabil.

Declarația se depune direct la registratura organului fiscal sau la oficiul poștal, prin scrisoare recomandată.
Pentru perioadele de raportare anterioare anului 2011, declarația 200 va putea fi depusa doar la ghișeu, pe suport hârtie.
Noile versiuni ale programelor de asistenta (Soft A si Soft J) pentru declarația 200 va putea fi descărcata de pe portalul ANAF, secțiunea Declarații electronice – Persoane fizice - Descărcare formulare, unde se vor regăsi si prevederile legale, precum și instructiuni / documentație de ajutor."

-> http://static.anaf.r...eclaraia200.htm



#22 v-alin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:

Postat 21 March 2012 - 09:45 AM

Va rog daca vreti sa-mi spuneti si mie cum sa creez un cont la anaf deoarece as vrea sa am acces la dosarul fiscal al firmei.Ca sa ma loghez imi cere ID si parola si eu nu stiu unde se creaza contul. Am repetat intrebarea deoarece, mai sus am postat gresit. Va multumesc, succes la lucru!




#23 forbidden

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 March 2012 - 10:07 AM

Pt a putea vizualiza dosarul fiscal, trebuie sa detineti un certificat calificat(cel cu care semnati declaratiile pt depunerea online).



#24 v-alin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:

Postat 21 March 2012 - 12:16 PM

Detin un certificat fiscal



#25 v-alin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:

Postat 21 March 2012 - 12:39 PM

Nu stiu cum sa ajung la acest dosar fiscal. Poate stie cineva care sunt pasii pentru a-l viziona. Multumesc!



#26 forbidden

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 March 2012 - 12:58 PM

Pe site-ul ANAF, in prtea dreapta sus apare butonul de logare. Dupa apasarea acestui buton va fi necesara prezentarea certificatului, acest lucru se face prin apasarea butonului Prezentare certificat, selectati certificatul, introduceti parola si apoi veti fi redirectionat catre "pagina privata" a siteului unde aveti sectiunea destinata dosarului fiscal. Sper sa va fie de folos.

O zi buna.



#27 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 05 September 2012 - 07:02 PM

OG 16/2012 pentru modificarea si completarea OG 92/2003 privind Codul de procedura fiscala, publicat in MO 618/28.08.2012

Art. 86 (3^1) Data depunerii declaratiei prin mijloace electronice de transmitere la distanta pe portalul e-Romania este data inregistrarii acesteia pe portal, astfel cum rezulta din mesajul electronic transmis de sistemul de tranzactionare a informatiilor, cu conditia validarii continutului declaratiei. In cazul in care declaratia nu este validata, data depunerii declaratiei este data validarii astfel cum rezulta din mesajul electronic.

(3^3) Prin exceptie de la prevederile alin. (3^1), in situatia in care declaratia fiscala a fost depusa pana la termenul legal, iar din mesajul electronic transmis de sistemul de tranzactionare a informatiile rezulta ca aceasta nu a fost validata ca urmare a detectarii unor erori si completarea declaratiei, data depunerii declaratiei este data din mesajul transmis initial in cazul in care contribuabilul depune o declaratie valida pana in ultima zi lucratoare a aceleiasi luni.



#28 rafaela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:cluj-napoca
  • Interests:despre contabilitate

Postat 24 September 2012 - 12:16 PM

Buna ziua,
daca o firma nu detine inca semnatura digitala si trebuie sa depuna declaratia 100 cu 0 ( de exemplu)
se poate depune la ghiseu? Cei de la administratie i-au spus sa o aduca la ghiseu, dar care formular, tot cel care se depune on-line?

Va multumesc



#29 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 September 2012 - 02:06 PM

nu exista formulare diferite ale aceleiasi declaratii, in fct de locul de depunere. :biggrin2:

singura diferenta va fi ca ea se va semna olograf (de mana) in loc de electronic.



#30 rafaela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:cluj-napoca
  • Interests:despre contabilitate

Postat 25 September 2012 - 02:29 PM

Multumesc mult.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL