Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
decl. mediu / topic 2012 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


decl. mediu / topic 2012


19 replies to this topic

#1 gfctitti

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 11 January 2012 - 11:44 AM

am si eu o intrebare daca ma puteti ajuta:

anul trecut am facut in luna august un contract cu o firma care recicleaza deseuri ( ambalaje) ; eu pana in luna august am complectat declaratia pt fond mediu si mi s-a calculat cat trebuie sa platesc. Ce mai declar in continuare ? ceea ce declar si pentru firma cu care am facut cotract? , daca trec in declaratia initiala in continuare deseurile pe lunile aug- dec. apare o suma de plata mai mare ca cea din august desi in declaratie specific ca deseurile sunt "valorificate prin alte metode" ; cred ca gresesc la complectare , daca stie cineva va rog sa-mi spuneti sau eventual cu cine pot lua leg. sa ma lamureasca
va multumesc



#2 Medaviana Ionescu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 16 January 2012 - 04:15 PM

Buna ziua!

Cine ma poate indruma si pe mine? :smile: Am completat evidenta gestiunii deseurilor din anexa 1, hot 856/2002 pentru 3 tipuri de deseuri: hartie, plastic (ambele de la ambalaje) si deseuri menajere. Am contract cu o firma care imi colecteaza toate aceste deseuri. In Evidenta gestiunii la capitolul 3 (cu operatiunea de valorificare) ce operatiune treceti dintre cele specificate in lege daca si hartia si plasticul sunt reciclate?...adica mi s-a spus ca se folosesc pentru a se produce din nou hartie si plastic din ele.
Asta ar fi o intrebare. Si a doua: in hot 856/2002 scrie ca aceasta evidenta este obligatoriu de tinut si ca se transmite autoritatilor competente la cererea acestora. Cu toate astea in legea 211/2011 privind regimul deseurilor nu mai completeaza cu "la cererea acestora".
In autorizatia de mediu pe care ne-au emis-o in noiembrie 2011 scrie ca se transmite evidenta aceasta anual.
Banuiesc ca pentru anul 2011 as fi in termen sa o duc......dar ce fac cu ceilalti ani??? :unsure2:
Multumesc!




#3 magda2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 31 January 2012 - 02:21 PM

Se mai depune declaratia anuala la mediu,cu anexele pentru cantitatile estimate de ambalaje ?
Multumesc.



#4 magda2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 06 February 2012 - 05:04 PM

Nu ma ajuta nimeni cu anexele pentru mediu?
In ord scrie ceva si de un program de informare...
Cine depune sa-mi spuna si mie ce si cum tb depus



#5 marirobitu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 08 February 2012 - 12:09 AM

se depune si declaratia recapitulativa pentru anul expirat , pana la 25.02.dar la Agentia de mediu din str.Lacul Morii Nr.1, Sector 6 Anexa 1......7 in functie de situatia in care te afli.
Nu este program informatic cum scrie pe site-ul lor.(este o precizare veche) au un telefon la care se raspunde f.greu 0214306677 . Eu am vorbit anul acesta.Deci informatia este actuala.



#6 magda2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 08 February 2012 - 09:25 AM

Vezi postareamarirobitu, la 08 February 2012 - 12:09 AM, a spus:

se depune si declaratia recapitulativa pentru anul expirat , pana la 25.02.dar la Agentia de mediu din str.Lacul Morii Nr.1, Sector 6 Anexa 1......7 in functie de situatia in care te afli.
Nu este program informatic cum scrie pe site-ul lor.(este o precizare veche) au un telefon la care se raspunde f.greu 0214306677 . Eu am vorbit anul acesta.Deci informatia este actuala.




#7 magda2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 08 February 2012 - 09:30 AM

Multumesc mult.
Inteleg ca anexele se depun in str. Lacul Morii,nu in Splaiul Independentei.
Ne plimba prin tot Bucurestiul...sapte institutii cu aceleasi atributii...



#8 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 08 February 2012 - 06:01 PM

Vezi postareamagda2000, la 08 February 2012 - 09:25 AM, a spus:

Vezi postareamarirobitu, la 08 February 2012 - 12:09 AM, a spus:

se depune si declaratia recapitulativa pentru anul expirat , pana la 25.02.dar la Agentia de mediu din str.Lacul Morii Nr.1, Sector 6 Anexa 1......7 in functie de situatia in care te afli.
Nu este program informatic cum scrie pe site-ul lor.(este o precizare veche) au un telefon la care se raspunde f.greu 0214306677 . Eu am vorbit anul acesta.Deci informatia este actuala.

programul informatic se gaseste la adresa
http://www.afm.ro/ve..._declaratie.php
AFM - Declaraţii v.1.6 - citit instructiunile de pe pagina pentru introducerea codului de utilizare a programului



#9 magda2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 09 February 2012 - 09:23 AM

Vezi postareacosmin0304, la 08 February 2012 - 06:01 PM, a spus:

Vezi postareamagda2000, la 08 February 2012 - 09:25 AM, a spus:

Vezi postareamarirobitu, la 08 February 2012 - 12:09 AM, a spus:

se depune si declaratia recapitulativa pentru anul expirat , pana la 25.02.dar la Agentia de mediu din str.Lacul Morii Nr.1, Sector 6 Anexa 1......7 in functie de situatia in care te afli.
Nu este program informatic cum scrie pe site-ul lor.(este o precizare veche) au un telefon la care se raspunde f.greu 0214306677 . Eu am vorbit anul acesta.Deci informatia este actuala.

programul informatic se gaseste la adresa
http://www.afm.ro/ve..._declaratie.php
AFM - Declaraţii v.1.6 - citit instructiunile de pe pagina pentru introducerea codului de utilizare a programului
Nu este vorba despre declaratia lunara.
Eu am intrebat despre anexele recapitulative pentru 2011 si anexa cu cantitatile estimate pe 2012.
Stie cineva daca se pot depune prin posta?



#10 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 09 February 2012 - 09:48 AM

Da, se trimit prin posta cu confirmare, eu asa am trimis anul trecut



#11 magda2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 24 February 2012 - 11:36 AM

Pentru Handa,

Stii ceva de programul de informare a consumatorilor privind sistemele de valorificare a deseurilor de ambalaje, daca se depune si cum tb sa arate?
Am citit ca pe langa anexele pe care le depun, 2 si 7, mai tb si programul asta.

Multumesc.



#12 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 24 February 2012 - 03:08 PM

Ordinul 927/2005, anexat.


Citez:
Operatorii economici autorizați pentru preluarea
responsabilității de realizare a obiectivelor anuale de
valorificare și reciclare a deșeurilor de ambalaje sunt obligați
să raporteze următoarele informații:
a)datele privind cantitățile de ambalaje pentru care au
preluat responsabilitatea, conform anexei nr. 4;
b)cantitățile de ambalaje pentru care se estimează preluarea
responsabilității pentru anul respectiv, conform anexei nr. 7;
c)programul de informare a consumatorilor privind sistemele
de valorificare a deșeurilor de ambalaje.

pana pe 25 februarie 2012, restul firmelor doar punctul a si b

si ordinul anexat

Fisiere atasate





#13 magda2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 24 February 2012 - 03:58 PM

Eu ma incadrez la art.4, adica imi tb si programul asta si nu stiam ce trebuie sa contina.
Am gasit ceva pe net, am scris cateva randuri despre cum ajut eu la colectarea deseurilor din ambalaje.
Sper sa fie de ajuns.
Multumesc.



#14 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 02 March 2012 - 10:38 AM

Buna ziua,

Declara cineva sacosele si pungile introduse pe piata?
Am inteles ca se tine o evidenta lunara si se plateste la trimestru ecotaxa, insa nu am gasit unde declar.
In declaratia lunara de ambalaje nu este evidentiat.
ma poate lamuri cineva?
Multumesc



#15 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 02 March 2012 - 10:51 AM

Scuze, acum am gasit topicul cu Ecotaxa, dar de lamurit, nu prea m-a lamurit,.....



#16 ela_d

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 21 March 2012 - 11:38 AM

Buna ziua, va rog sa ma ajutati si pe mine.
Firma unde lucrez face produse din carton (cutii, standuri, etc). Cartonul rezultat din productie este vandut la o firma(intermediar) care la randul ei le preda la un reciclator final. Deseurile menajere sunt ridicate pe baza de contract de catre o firma de salubritate.
In afara de ambalajele pe care le introduc pe piata, ce mai trebuie declarat la fondul de mediu. Din ce am reusit sa inteleg pana acum, deseurile de carton generate in procesul de productie nu se raporteaza .
Pana acum nu am declarat niciodata nimic la mediu, dar din feb am incheiat un contract de preluare de responsabilitate. Urmeaza sa trimit declaratia lunara la fondul de mediu dar nu stiu ce trebuie prinsa in ea, tinand cont de situatia data si nici la ce adresa trebuie trimisa (sunt din Buc) : in splaiul Independentei sau in Lacul Morii?
De asemenea tb sa trimit o instiintare asupra faptului ca am predat responsabilitatea firmei autorizate, aceasta instiintare unde trebuie trimisa?
Va rog, daca ma poate ajuta cineva, ca mai sunt 2 zile si eu n-am aflat inca unde trebuiesc trimise hartiile!
Multumesc.



#17 magda2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 21 March 2012 - 11:55 AM

Declaratiile lunare le trimiti prin posta in Splaiul Independentei sau le depui personal.



#18 ela_d

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 21 March 2012 - 12:09 PM

Vezi postareamagda2000, la 21 March 2012 - 11:55 AM, a spus:

Declaratiile lunare le trimiti prin posta in Splaiul Independentei sau le depui personal.

MULTUMESC...Si instiintarea ca am incheiat contractul de preluare de responsabilitate tot acolo o depun? sau in Lacul morii?



#19 magda2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 22 March 2012 - 09:50 AM

Vezi postareaela_d, la 21 March 2012 - 12:09 PM, a spus:

Vezi postareamagda2000, la 21 March 2012 - 11:55 AM, a spus:

Declaratiile lunare le trimiti prin posta in Splaiul Independentei sau le depui personal.

MULTUMESC...Si instiintarea ca am incheiat contractul de preluare de responsabilitate tot acolo o depun? sau in Lacul morii?
Instiintarea se depune tot in Splai, impreuna cu documentatia aferenta( contract de preluare si ce mai aveti).



#20 FLORINA85

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 06 June 2012 - 09:14 AM

Ma ajutati si pe mine va rog cu o problema privind deseurile de ambalaje metalice. Cand facturez deseuri de ambalaje metalice retin sau nu taxa de mediu 3%?
Multumesc






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL