Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Art.128, Alin.4, Lit. b din Legea 571/2003 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Art.128, Alin.4, Lit. b din Legea 571/2003

571/2003 cod fiscal tva contract comodat
3 replies to this topic

#1 andreea_verra

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 February 2012 - 06:00 PM

Buna ziua.
Am cautat in forum o discutie cu acest subiect, dar nu am gasit. Sper sa nu ma fi inselat.
Sunt intereseata sa aflu cum intelegeti voi art. 128 ali. 4 lit.b din codul fiscal:
livrarea de bunuri este o operațiune cuprinsă în sfera de aplicare a taxei, si
” (4) Sunt asimilate livrărilor de bunuri efectuate cu plată următoarele operațiuni: b) preluarea de către o persoană impozabilă a bunurilor mobile achiziționate sau produse de către aceasta pentru a fi puse la dispoziție altor persoane în mod gratuit, dacă taxa aferentă bunurilor respective sau părților lor componente a fost dedusă total sau parțial;”
Am un contract de comodat si ma intereseaza daca societatea mea datoreaza TVA pentru bunurile prevazute in contractul de comodat. Este considerata aceasta ”instrainare”, o livrare de bunuri cuprinsa in sfera de aplicare a taxei?

VA multumesc frumos!
O zi buna!



#2 Tzica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:

Postat 05 February 2012 - 03:37 PM

Despre ce bunuri vorbim ? Cine primeste ...si cine da in comodat? Gasim niste exemple in NM referitoare la ajustarea TVA (adica daca am dedus TVA la achizitionare si "dam" prin contract de comodat, cedentul trebuie sa faca ajustare TVA)

(simpla parere)




#3 andreea_verra

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Gender:Female

Postat 06 February 2012 - 12:04 PM

E vorba despre o firma producatoare de bauturi racoritoare care ofera in comodat vitrine frigorifice distribuitorilor (diversi comercianti).
Iti multumesc foarte frumos pentru raspuns!



#4 Tzica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:

Postat 06 February 2012 - 01:33 PM

Articolul respectiv, trebuie relationat si cu articolele referitoare la deducere.

http://chat.mfinante...0042%202009.pdf






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL