Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contul 711 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

contul 711

1 reply to this topic

#1 andrudeea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 11 February 2012 - 08:52 PM

buna,va rog sa ma ajutati intr-o problema sau mai bine zis nelamurire.Eu sunt nou angajata ca contabila si am nimerit la firma ce are si productie,e vb de subansamble electronice.noi primim materiile prime de la o firma,asamblam componentele si vindem tot la firma respectiva.BUN....acum intrebarile:
1.la inregistrarea prod finit sunt inregistrarile normale sunt 345=711;la vanzare 711=345;411=701;411=4427,pot face o inregistrare mai directa,gen 345=7xx,apoi vanzarea sa fie 345=411 ?adica acel 7xx sa nu fie 711,ce as putea folosi fiind vb de generatoare,amplificatoare,chestii de genul?mentionez ca vindem fara tva,si vindem produsul la un pret pe care il stab clientul=val din contabilitate, iar pentru asta mai vine o intrebare:
2.e ok sa punem valoarea din stoc la obtinere prod finit la ce val dorim?adica,cump mat prime pt 30 gen la pret total 10000ron.o sa vindem acele gen cu pret total 60000ron ,care va fi de fapt si val de intrare a produselor finite in gestiune dupa productia lor.
sper ca m-am exprimat bine ca sa obtin un rasp.va rog tare mult sa-mi explicati pentru ca v-am zis,sunt noua ca si contabila si am nimerit exact in perioada in care facem productie.intreb asta pentru ca noi lucram pe un soft intern,nu programe din comert care fac inregistrarile automat prin cuvinte,ci introduc fiecare inregistrare de conturi manual,deci treb sa o fac f bine



#2 Tzica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:

Postat 12 February 2012 - 12:07 PM

1.Nu, nu putem face NC 4111 = 711. Nu ne lasa cap VII Functiunea Conturilor din omfp 3055. Conturile 4111 si 711 nu se afla in corespondenta;
2.Desi contul 711 e un pic mai ciudatel ca sa zic asa, are totusi talcul lui.Nu putem pune chiar orice pret dorim noi, nu prea ne lasa normativele ..adica:
Evaluare (active in general) = art.149 alin 1 (anexa la omfp 3055) sau IAS 2 (cea mai mica valoare dintre Cost si ValoareaNeta de realizare)
Costul Stocurilor = art.157 alin 1 si art.160 (anexa la omfp 3055)
Diferente Pret/Cost = art.160 alin.3 (anexa la omfp 3055)
"Bonus" = art.166 (anexa la omfp 3055)
Cost Achizitie = art.51 alin.1 si alin.2 (anexa la omfp 3055)
Cost Productie= art.52 (in intregime;anexa la omfp 3055) sau/si cap. 2.2 din omfp 1826 /2003
Cost/Pretprestabilit/Standard = art.160 alin.2 (anexa la omfp 3055)
Deci>
Daca in cazul comertului cu amanuntul (global valoric la pret de vanzare) inregistrarile sunt fara echivoc, se respecta inregistrarea diferentei intre costul de achizitie si pretul de vanzare prin contul 378 (se respecta prevederea din alin 3 art.160, sau alin.8 al aceluiasi articol) in cazul productiei se pare ca folosirea contului 348 ridica oarece probleme.Problema este dificultatea de a calcula corect si la timp Costul de productie (nu putem calcula Costul de productie pana nu se colecteaza toate cheltuielile, urmand ca in urma calculatiei sa facem NC 348 = 711 (minus sau plus).Motiv pentru care majoritatea (inclusiv eu) evidentiem productia la costul materiilor prime consumate.In acest caz suntem"acoperiti" de definitia "....la cel mai mic cost...".Daca am tine evidenta la pret de vanzare, normele ne obliga sa facem NC 348=711(urmat de NC 711=348 in momentul vanzarii), pretul de vanzare fiind un caz particular al Pretului Prestabilit/Standard (desi din moment ce am mai multe preturi de vanzare...nu prea mai este Standard!!).Pretul/Costul standard poate fi o medie ponderata a costurilor unei perioade precedente (un an de zile, exercitiul financiar anterior) pret/cost pe care il folosesc pe tot parcursul anului curent (permanenta metodelor;decizie administrator/manager).
Pe scurt...e destul de ok, sa inregistram 345 = 711 la costul materiilor prime consumate.Ne prevalam de art.149 (mai sus mentionat) si dovedim cu documentul justificativ intitulat Bon de Consum.Totodata, la fiecare predare vom face acel Bon de predare/primire (inspectorii AF il cunosc sub denumirea de Raport de productie).

Aceasta postare a fost editata de Tzica: 12 February 2012 - 12:07 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL