Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Gestiune comert cu amanuntul in pret de achizitie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Gestiune comert cu amanuntul in pret de achizitie

9 replies to this topic

#1 Mada M

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 16 February 2012 - 04:48 PM

Buna ziua!
Problema pe care o supun discutiei se refera la gestiunea magazinelor de desfacere (comert cu amanuntul), mai concret la modul in care societatea poate tine contabilitatea acestor marfuri. In cazul folosirii metodei global-valorice este evident ca pretul de gestiune este pretul de vanzare cu amanuntul. Insa in cazul utilizarii metodei cantitativ-valorice (fapt posibil de implementarea unui soft de cod de bare) gestiunea poate fi tinuta in pret de achizitie (adica identic cu cea de la comertul cu ridicata)?
In opinia mea legislatia nu este foarte concreta pe acest subiect!
Mi-as dori tare mult sa cunosc opiniilor celor experimentati si ce probleme au aparut la controale!
Multumesc anticipat pentru disponibilitate!



#2 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 01 March 2012 - 04:26 PM

Categoric DA, se poate tine gestiune cu ridicata. Metoda global-valorica este o optiune, nu obligatorie.

Bea



#3 Tzica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:

Postat 01 March 2012 - 09:28 PM

mde...si pretul de pe raft ?!?! ce va reprezenta ?? daca pe parte fiscala o mai dregem ce ne facem cu OG 99 sau ...Legea 12 /1990 (publicata si raspublicata).Una din ele sigur incadreaza la raspundere contraventionala , citez din memorie " omisiunea intocmirii si afisarii preturilor si tarifelor".Si daca tot am rezolvat d.p.d.v. si fiscal si comercial...cum o rezolvam d.p.d.v ...contabil ?? adica fise de magazie in conditiile unui rulaj ...maricel...etc...un adevarat cosmar logistic .. :blink2: :rolleyes:



#4 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 March 2012 - 11:30 AM

Nu stiu exact dar Hipermarket-urile nu isi tin evindenta stocurilor cantitativ-valoric ?

Vanzarile se inregistreaza foarte usor in gestiune si contabilitate cu ajutorul cititorului de cod de bare.

Pretul de pe raft se poate schimba si de mai multe ori pe zi (in NIR nu ar trebui sa figureze un pret de vanzare).

Metoda global-valorica se poate aplica cu succes doar cand procentul de adaos comercial este (aproape) identic pentru toate marfurile din gestiunea respectiva.
Altfel, se poate ajunge la anormalitati privind adaosul si costul marfurilor vandute.

Apropo de asta, cate firme de comert cu amanuntul stiti ca intocmesc Raportul zilnic de gestiune ?
Cele cu care colaborez nu vor sa auda de asa ceva ("Nir-urile si registrul de casa sunt suficiente").

Aceasta postare a fost editata de dannad001: 04 March 2012 - 11:32 AM




#5 Tzica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:

Postat 04 March 2012 - 02:23 PM

1."Cele cu care colaborez nu vor sa auda de asa ceva" ...mde...exista in acest forum un topic dedicat..afirmatiilor facute de manageri.Sunt de parere ca L82 omfp 3055, omfp 3512 (si multe altele) sunt cele ce ne ghideaza profesia/meseria.In caz de ..."felicitari" de la legiutor..."contabilul e de vina".si ma opresc aici;
2."Pretul de pe raft se poate schimba si de mai multe ori pe zi (in NIR nu ar trebui sa figureze un pret de vanzare)".
Io zic sa ne uitam in anexa la 3512 referitor la rubricile pe care trebuie sa la contina un NIR;
3."Metoda global-valorica se poate aplica cu succes doar cand procentul de adaos comercial este (aproape) identic pentru toate marfurile din gestiunea respectiva.Altfel, se poate ajunge la anormalitati privind adaosul si costul marfurilor vandute."
imho, o afirmatie nefondata.Tocmai pentru ca e vorba de adaosuri diferite formula care contine celebrul / infamul K, dupa caz, este solutia cea mai la indemana.Fireste ca daca schimbam adaosul se impune un PV de schimbare pret, acest mic amanunt , de actualizare a preturilor de vanzare (pentru tot stocul articolului respectiv!) , intr-adevar duce la anomalii, si nu faptul ca am 100 de articole cu 100 de adaosuri diferite.De acord ca raportul de gestiune nu e reglementat concret (e doar amintit!) dar ne ajuta sa stim stocul valoric, adica indeplineste cerinta global valoricului, daca dorim sa stim si componenta cantitativa...nu ramane decat clasica metoda a inventarului.
4.Despre Hypermarket-uri, nu sunt in masura sa comentez.Doar..sa raman la parerea ca e vorba de un cosmar logistic, pentru care trebuie sa avem resursele necesare, atata tot.

Aceasta postare a fost editata de Tzica: 04 March 2012 - 02:24 PM




#6 Mada M

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 28 March 2012 - 01:59 PM

Multumesc frumos pentru raspunsuri! E o chestiune delicata chiar si pentru organele abilitate...am incercat sa aflu si pareri de la serviciul de metodologie al administratiei financiare...dar neconcludent.
Teoretic folosind metoda cantitativ valorica pot sa tin gestiunea si in pret de achizitie, insa asa cum s-a pus in discutie este vorba despre reflectarea adaosului comercial si a tva-ului neexigibil (ct.378+4428), care in acest caz nu vor mai avea sold (eventual rulaj doar pentru vanzari cu intrare+iesire). Logistic softul va contine toate documentele obligatorii in cazul utilizarii metodei cantitativ-valorice (NIR, fise de magazie pe fiecare produs, raport de stocuri la pret de vanzare, raport vanzari zilnic etc), INSA marea problema se pune la modul in care ai comercializat produsul (adica pretul de vanzare practicat). Aici cred ca poate fi problema....pt ca fiind vorba de comert cu amanuntul pretul nu poate fi negociat si daca gestiunea e la pret de achizitie oricand poti fi contestat ca ai incalcat prevederile privind comercializarea produselor.
Aici daca ma poate ajuta cineva cu o parere mi-ar fi de mare folos!!!
Multumesc!



#7 Crissty_conta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Gender:Female

Postat 02 February 2013 - 09:12 AM

Buna ziua!
Puteti sa ma ajutati cu o mica problema....Tin contabilitatea la un restaurant, si acum am schimbat programul de gestiune, si nustiu cum e mai corect de tinut valoarea stocului la produsele din bar, la pret de achizitie sau la pretul de vanzare? Stiind ca contabilitatea financiara nu prea permite sa se tina aceste stocuri ca materie prima, doar la stocul din bucatarie...
Va multumesc mult!O zi placuta!



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 February 2013 - 11:48 AM

vezi si aici : http://www.conta.ro/...bar-restaurant/

:smile:



#9 BiancaMi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 26 February 2013 - 09:32 PM

Buna seara,
Imi cer scuze daca deranjez dar ma confrunt cu o problema! Am deschis un pfa, magazin second-hand, achizitionez marfa la kg,iar printr-un proces verbal de constatare o transform in bucati. Intrebarea este : La NIR trebuie trecut neaparat pretul de achizitie,sau pot sarii peste aceasta rubrica?
Va multumesc



#10 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 February 2013 - 03:05 PM

Pretul de achizitie este obligatoriu pe NIR, iar in situatia ta va trebui sa faci transformarea unitatii de masura (adica din kg in bucati si din pret/kg in pret/bucata)

Adica:
ai o bluza care are 0.300 kg, atunci calculezi pretul de achizitie:
pretul/bucata = 0.300 * pretul/kg

Pretul de achizitie trebuie corect calculat pentru ca la el te raportezi atunci cand stabilesti pretul de vanzare (si tot fata de el se verifica daca nu vinzi sub pret)






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL