Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Casa de marcat noua + ceva probleme de data la casa veche ! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Casa de marcat noua + ceva probleme de data la casa veche !

3 replies to this topic

#1 Oprican Gabriel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 20 February 2012 - 10:58 AM

Buna ziua/seara!
La un punct de lucru al societatii am o casa de marcat care a inceput sa faca probleme. S-a resetat data, si apare setata pe anul 2015 acum. A fost si pe 2020 in urma cu cateva zile. Nu stiu de la ce. Ideea e ca deja am facut rapoarte cu aceste date, aproximativ 2 saptamani, initial nu mi-am dat seama.
Am decis achizitionarea altei case de marcat, pentru ca oricum cea veche este trecuta de timp si am inteles ca nici data nu se mai poate da inapoi.
Intrebarile mele:
1. Ce fac cu rapoartele facute cu aceste date...pot primi amenda din cauza asta, trebuie sa declar undeva ...?
2. Nu as dori sa cumpar casa de la firma din oras care se ocupa cu asa ceva, deoarece nu mi-au placut serviciile oferite, si are si un pret mare la aparat fata de preturile din Buc. Ma gandeam sa o cumpar din Buc, dar cum fac cu fiscalizarea? Am vorbit cu cei de la firma din Buc, au zis sa fac actele si daca inspectorul doreste sa fie de fata la fiscalizare atunci se deplaseaza ei pana la mine pentru fiscalizare. Daca nu o fiscalizez la Buc. Nelamurirea mea e daca este ok acesta procedura. Trebuie sa inchei obligatoriu si un contract de service cu ei ? Se poate intampla ceva astfel incat sa am nevoie de ei ? Altceva inafara de probleme tehnice legate de casa, ma refer la ceva legislativ prin care eu sa fiu legat pe urma de ei.
Am inteles undeva pe un forum mai vechi ca ar trebui sa aibe ceva aprobari pentru a face fiscalizari in alte judete decat cele de care apartin, asa este? Voi folosi casa de marcat la Radovanu, Jud Calarasi.
Sper ca m-am facut inteles.
Multumesc!



#2 Creiot

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 01 March 2012 - 07:44 PM

Faza cu resetarea anilor e din cauza memoriei fiscale (am patit-o si eu la 2 case - si mi-au spus de la service ca se ), trebuie s-o predai si sa pui alta pe casa daca mai vrei s-o folosesti in continuare, dar la cat costa operatiunea mai bine iti ieu o casa noua. Ce marca e casa ta de marcat ?
Cu rapoartele s-ar putea sa te pasca o amenda pentru ca in termen de 48 sau 72 de ore (nu mai stiu exact cum era) de la aparitia problemei trebuia sa contactezi unitatea de service cu care ai contract - eu mi-am luat acum 2 ani o amenda pe chestia asta din cauza unei probleme la rola martor (aveam o casa cu 2 role) si nu au anuntat angajatele si cand au venit in control cei de la garda financiara m-au taxat; poate in cazul tau daca predai memoria si nu apuca sa te prinda controlul o sa scapi si fara amenda dar mergi la service sau la Administratia Financiara la cei care raspund de casele de marcat si explica-le situatia si te indruma ei ce sa faci in continuare !

Cu fiscalizarea ai putea rezolva de la distanta, ca iti depui tu actele pentru atribuirea numarului de ordine si cand ti-l dau cei de la Finante, il trimiti scanat sau prin fax la Bucuresti, cei de la care iei casa ti-o pot fiscaliza si ti-o trimit prin curier cu tot cu acte si in cel mult 24 de ore ai casa. Dar cel mai bine ar fi daca ai gasi pe cineva in oras la tine sa-ti faca fiscalizarea ca apoi daca ai probleme e cam greu sa te ajute cei din Bucuresti.
Dar in Calarasi ce firme sunt cu casele de marcat ? si gur nu ai la cine sa apelezi acolo ? Mi-e greu sa cred ca e doar o firma acolo care se ocupa cu case de marcat ... tot la finante ai putea sa intrebi si de altii care te-ar putea ajuta in afara de aia de care zici ca nu-ti convine !




#3 Oprican Gabriel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 03 March 2012 - 02:59 AM

Am cumparat pana la urma alta casa, am predat memoria veche, acu vom vedea daca voi fi penalizat sau nu.
Acu am alta problema la o alta casa mai veche datecs ecr mp5000.. apare error 11, nu stiu ce sa-i fac.
Ce vroiam sa mai aflu, daca fac intrari multiple de bani in casa, este in regula? Adica ar trebui facuta o data procedura asta dimineata, pentru baniicare sunt in casa pentru rest, dar daca fac si in timpul zilei , este vreo problema in vreun fel ? Multumesc!



#4 Creiot

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 04 March 2012 - 05:55 PM

Am avut si eu o casa mp5000 (pe care am schimbat-o anul trecut ca a lasat-o placa de baza) dar nu stiu de la ce poate fi eroarea aia - suna cat mai repede la firma cu care ai contract de service si intreaba-i ce-i de facut dar cel mai bine ar fi sa te duci cu casa la ei !

N-ar trebui sa fie probleme cu intrarile multiple, important e sa ai inregistrati pe casa toti banii pe care-i ai in sertar si ... sa nu uiti sa-i contabilizezi si sa-i scoti seara inainte de raportul Z ca altfel ramai cu ei inregistrati in casa.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL