Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Decl. 300 / topic 2012 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Decl. 300 / topic 2012


40 replies to this topic

#1 emaharangus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 February 2012 - 09:54 AM

in cazul in care primesc facturi cu TVA de la furnizori, dar de pe care nu deduc TVA-ul va rog sa-mi spuneti cum le trec la randul 27.1 "Achizitii de bunuri si servicii taxabile in interiorul tarii pentur careau fost primite facturi de la persoane " din decontul de TVA.

Pana anul trecut treceam baza impreuna la tva la "Achizitii de bunuri si servicii scutite ", insa mi se pare ca de anul acesta din cate am citit in instructiuni vor sa vada la randul 27.1 toate facturile cu TVA primite.

Voi cum faceti in aceste situatii, faceti autofactura?

multumesc



#2 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 21 February 2012 - 12:31 PM

Vezi postareaemaharangus, la 21 February 2012 - 09:54 AM, a spus:

in cazul in care primesc facturi cu TVA de la furnizori, dar de pe care nu deduc TVA-ul va rog sa-mi spuneti cum le trec la randul 27.1 "Achizitii de bunuri si servicii taxabile in interiorul tarii pentur careau fost primite facturi de la persoane " din decontul de TVA.

Pana anul trecut treceam baza impreuna la tva la "Achizitii de bunuri si servicii scutite ", insa mi se pare ca de anul acesta din cate am citit in instructiuni vor sa vada la randul 27.1 toate facturile cu TVA primite.

Voi cum faceti in aceste situatii, faceti autofactura?

multumesc

ai gresit in anii precedenti daca ai trecut cum ai spus in decontul de tva achizitiile la care nu ai drept de deducere. sunt curios in 394 ce ai declarat.
inregistrarea de genul
212 (sau alt cont) = 401
4426
o faci la orice factura pe care este evidentiat tva (bineinteles atat firma dumneavoastra cat si furnizorul sa fie inregistrati in scop de tva ) indiferent daca ai drept de deducere 100%, partial sau deloc. (asta e partea de contabilitate si de inregistrare a documentelor contabile )
fiscalitatea vine si spune daca ai voie sa deduci tva sau nu si faci inregistrari de genul 212 = 4426 sau 635 = 4426
iar in decont (ma refer la cel vechi valabil la 12.2011) ai tva deductibil rd 21 si tva de dedus rd 26




#3 emaharangus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 February 2012 - 02:41 PM

Multumesc pentru raspuns.

Nu inteleg ceva din ceea ce imi spuneti.

In jurnalul de cumparari trec toate facturile indiferent daca imi deduc TVA sau nu si in acelasi timp colectez tva-ul pe care nu il deduc sau cum fac ca sa puste ceea ce am in contabilitate cu jurnalele?



#4 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 21 February 2012 - 06:23 PM

Exact. In Jurnalul de cumparari, in Decontul de TVA si in Decl. 394 se trec toate facturile asa cum au fost primite de la furnizori, indiferent daca se deduce TVA sau nu.



#5 anita.t

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 22 February 2012 - 10:43 AM

Buna ziua,
am omis sa completez randurile 17.1 si 27.1 din decontul pe ianuarie, ce pot face pentru a corecta



#6 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 22 February 2012 - 02:04 PM

Vezi postareaanita.t, la 22 February 2012 - 10:43 AM, a spus:

Buna ziua,
am omis sa completez randurile 17.1 si 27.1 din decontul pe ianuarie, ce pot face pentru a corecta

Erorile materiale care pot fi corectate sunt strict delimitate prin procedura aprobata in baza O.M.E.F. nr. 179/2007, fara a exista posibilitatea extinderii acestora prin analogie cu alte tipuri de erori.
Aceste erori se pot clasifica in:
- erori de transcriere in decont, rezultate din:
- preluarea eronata a sumelor din jurnalul de vanzari si jurnalul de cumparari;
- inversarea unor cifre in decontul depus initial;
- preluarea eronata a soldului de plata sau a sumei de rambursat din decontul perioadei fiscale anterioare:
- inregistrarea in decont a diferentelor suplimentare de plata a TVA, constatate de organele de inspectie fiscala si preluate in decizia de impunere ca titlu de creanta;
- inscrierea in decontul de TVA a sumelor solicitate la rambursare in perioada anterioara;
- omisiuni de bifare a casetei pentru solicitarea TVA de rambursat din perioada fiscala de raportare.

http://infotva.manag...e-tva-2170.html



#7 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 22 February 2012 - 02:34 PM

Incerc sa validez declaratia 300 si primesc urmatorul mesaj (prin duk integrator):

F: validari globale
eroare structura: namespace ('mfp:anaf:dgti:d300:declaratie:v2') lipsa sau incorect la sectiunea declaratie300. Valoarea corecta este xmlns='mfp:anaf:dgti:d300:declaratie:v1'

Are cineva idee ce problema este?
m-am uitat pe fisierul lor de pe site, cu erori, dar nu am gasit aceasta fraza pe nicaieri...

Multumesc mult!



#8 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 23 February 2012 - 08:20 AM

Vezi postareaHANDA76, la 22 February 2012 - 02:34 PM, a spus:

Incerc sa validez declaratia 300 si primesc urmatorul mesaj (prin duk integrator):

F: validari globale
eroare structura: namespace ('mfp:anaf:dgti:d300:declaratie:v2') lipsa sau incorect la sectiunea declaratie300. Valoarea corecta este xmlns='mfp:anaf:dgti:d300:declaratie:v1'

Are cineva idee ce problema este?
m-am uitat pe fisierul lor de pe site, cu erori, dar nu am gasit aceasta fraza pe nicaieri...

Multumesc mult!
nu bate versiunea de declaratie 300 utilizata pentru generarea fisierului xml cu versiunea utilizata in duk integrator



#9 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 23 February 2012 - 09:29 AM

Multumesc mult, de raspuns, de voie de nevoie m-am prins si singura pana la urma...schimba astia versiunile ca pe ciorapi...facusem decl acum vreo 3 zile...si iar a trebuit sa o schimb...

O zi cu spor!



#10 Silvia5

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 29 February 2012 - 08:34 AM

buna ziua,
am si eu o problema
in decont la r 27.1si 17.1 se trec sumele din declaratia 394
facturile cu taxare inversa (cele de cherestea facturate cu taxare inversa ) unde se trec acum in decont?



#11 Silvia5

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 29 February 2012 - 08:42 AM

buna ziua, am si eu o nelamurire :
in decont la rindul 27.1si 17.1 se trec sumele din decl.394 ,am inteles bine ?
facturile cu taxare inversa unde se trec acum in decont ?



#12 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 29 February 2012 - 10:29 AM

Vezi postareaSilvia5, la 29 February 2012 - 08:42 AM, a spus:

buna ziua, am si eu o nelamurire :
in decont la rindul 27.1si 17.1 se trec sumele din decl.394 ,am inteles bine ?
facturile cu taxare inversa unde se trec acum in decont ?
in decont de tva :
rd. 13 pentru livrări,
rd. 12 şi 25 pentru achiziţii

faza tare e in cazul livrarilor cu taxare inversa vanzatorul nu evidentiaza tva-ul dar in declaratia 394 trebuie sa-l calculeze
6. Coloana „Baza impozabilă” — se înscrie baza de impozitare, exclusiv TVA, aferentă livrărilor/achizițiilor pentru
care se aplica taxarea inversă, din care se detaliază baza de impozitare pentru cereale și plante tehnice
7. Coloana „Taxa pe valoarea adăugată” — se înscrie suma TVA aferentă livrărilor/achizițiilor pentru care se aplica taxarea
inversă din care se detaliază baza de impozitare pentru cereale și plante tehnice



#13 Silvia5

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 01 March 2012 - 08:37 AM

multumesc Cosmin pentru raspunsul la problema cu taxare inversa
la r 27.1 si 17.1 am pus bine adica sumele din decl 394



#14 ionutro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 06 March 2012 - 02:45 PM

Buna,

Daca fac o prestare de servicii catre o firma neinregistrata in scopuri de tva in Franta fac factura cu tva.
Aceasta factura o declar in declaratia 300 la randul 9 Livrări de bunuri și prestări de servicii taxabile cu cota 24%?

Fiind B2C, locul prestarii este considerat Romania, se plateste tva in Romania.
Acum, cu noua declaratie 394, trebuie sa declar factura si in 394? sau e strict pentru clientii si furnizorii interni? Daca nu trebuie declarata, randul 9 din 300 nu bate cu declaratia 394. E vreo problema?



#15 ionutro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 07 March 2012 - 12:41 PM

Am descalcit-o. Randul 9 nici nu trebuie sa corespunda cu declaratia 394 ci randul 17.1 (livrari de bunuri si servicii taxabile pe teritoriul Romaniei ptr care au fost emise facturi catre persoane înregistrate în scopuri de TVA în România)



#16 alexflorin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 03 April 2012 - 06:07 PM

buna ziua,
sunt noua pe forum si am o problema cu decontul de tva , in sensul ca nu am bifat DA la randul referitor la taxarea invarsa la cereale cf art 160.
mentionez ca in declaratia 394 am completat si declarat corect taxarea inversa.
Este o eroare grava? Ce risc?
Este o greseala care ar putea trece neobservata de cei de la finante, tinand cont ca nu am gresit de ex o valoare care influenteaza tva-ul?
Va rog ajutati-ma ca sincer nu stiu ce sa fac!
multumesc!



#17 alexflorin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 10 April 2012 - 09:40 AM

va rog un raspuns......multumesc



#18 andur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:moldova

Postat 19 April 2012 - 10:01 AM

Buna dimineata,
Vreau sa va prezint o spetza de activitate fisc:
Am primit o instiintare de la administratia fiscala ca nu am depus D 300 ptr sept 2004 si D 100 - sanatate in martie 2006. Ma someaza sa le depun cu sume !!!!!!!!!!
Ma intreb : cum de nu au vazut asta pana acum ? firma a scos cazier fiscal de "n" ori pana acum !
Daca depun cu sume, chiar daca, dupa parerea mea, situatia este prescrisa, nu-mi calculeaza nebunii astia dobanzi si penalitati pe 8 ani ?
Daca nu depun iau amenda ? Care ar fi ? sau iau amenda si ma obliga sa si depun ?
Dupa parerea voastra, care ar fi solutia optima ?

Astept urgent pareri !
Multumesc mult .



#19 andur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:moldova

Postat 19 April 2012 - 05:03 PM

Dati-mi un sfat, va roooooooooooooog!



#20 Adrian David

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Male

Postat 26 April 2012 - 10:22 PM

intrebare
1. sunt platitor TVA cu depunere trimestriala, fara angajati, fara achizitii intracomunitare, din anumite motive trebuie sa depun decontul TVA lunar macar pt 3 luni, ce formular/e trebuie s adepun maine ca sa fiu luat in evidenta cu depunere lunara? pls e urgent!
2. pentru a reveni la forma cu depunere trimestriala procedez ca si la pct 1?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL