Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Calcul Profit la Profesie Liberala - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Calcul Profit la Profesie Liberala


4 replies to this topic

#1 imobile.pitesti

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 29 February 2012 - 01:41 PM

Bine v-am gasit!
De anul trecut (2011) activez ca si expert evaluator de proprietati imobiliare. Am dat facturile de incasare si ce chitante si facturi de achizitie mai aveam eu catre un contabil, insa nu sunt sigur 100% de ce a iesit...am dat mail si la Finante, dar inca n-am primit raspunsul...as vrea o parere si din parte Dvs. Mai jos mailul transmis:

Buna ziua!
Am rugamintea de a imi transmite o opinie avizata (deoarece am citi pe net opinii pro si contra, iar de la 3 contabili am primit 3 opiniii diferite...) referitor la calcularea cheltuielilor aferente anului 2011. Activitatea este de Evaluari Imobiliare, inregistrat la Dvs ca si Profesie Liberala.
Intrebarile mele sunt:
1. specificul activitatii ma obliga la deplasari frecvente, la adresa fiecarui imobil ce trebuie evaluat. Se deconteaza combustibilul? daca da, ce acte doveditoare am nevoie? sunt de ajuns bonurile de benzina sau trebuie si Fise de parcurs? specific faptul ca auto folosit este inregistrat pe numele sotiei si am contract de comodat pe el. De asemenea, in cadrul familiei mai exista un auto inregistrat pe numele meu, deci pt deplasari personale avem alternativa. In principiu, din calculele mele, benzina se situeaza in jurul valorii de 19-20% din CA inregistrata pe 2011.
2. In luna dec 2011 am avut obligatia de a efectua revizia anuala pt a nu pierde garantia emisa de producatorul auto care face obiectul contractului de comodat. Aceasta o prind integral sau partial in contabilitate?
3. Contractul CASCO face obiectul cheltuielilor deductibile?
4. am achizitionat de pe Internet un HDD extern si un Telefon, platite cu cardul de credit emis pe numele meu, ca si persoana fizica, nu firma. Factura este emisa pe firma. Tinand cont ca venitul global se inregistreaza in baza CNP-ului, pe care CNP este emis si cardul, mai trebuiesc ceva acte intre persoana fizica si firma ca sa fie totul in regula dpdv al contabilitatii ? De mentionat ca cele 2 dispozitive sunt luate in rate, in felul urmator: factura pentru fiecare a fost platita INTEGRAL la transmiterea echipamentului, iar eu platesc bancii inapoi banii in 12 rate. Deci de pe cardul personal banii au plecat INTEGRAL in ziua emiterii facturii. Cum prind in contabilitate? Sumele totale de pe facturi, sau doar ratele platite lunar catre banca?

VA ROG DIN SUFLET! nu-mi dati link-uri, sau "trimiteri" la art x din Codul Y...asta am gasit si pe net. Raspundeti-mi clar la fiecare dintre solicitarile de mai sus astfel incat sa pot sa dorm linistit ca activitatea pe care o desfasor si cotizatiile sunt platite corect si in termenii specificati de legile in vigoare.

Multumesc foarte frumos pentru timpul acordat!



#2 Tzica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:

Postat 29 February 2012 - 09:39 PM

imho,
1.Nu este deductibil ( bine..e discutabil, altfel de anul asta putem deduce 50%);
2 si 3 Nu sunt deductibile.Poate daca era vorba de o defectiune aparuta in cursul exploatarii...
4.Aici e mai incurcata.Eu as face o copie dupa extrasul de cont care dovedeste plata, si as inregistra ca si plata prin casa strict suma de pe factura.Nu de alta dar dobanzile aferente sumelor de pe cardul personal nu le putem imputa pfa-ului.Nu ar fi rau sa separam platile aferente PFA de platile personale.Puneti-va in locul unui inspector AF, care daca vede plati prin banca..poate sa presupuna ca sunt si incasari...adica simte un iz de...evaziune ! in fine...e o discutie lunga.

(Predoiu...fost Ialomiteanu) :rolleyes:

PS. presupun ca asta ar fi a patra desi eu nu sunt contabil.Putem trimite la mai multe AF-uri la Asistenta Contribuabili ....rezultate nebanuite !!




#3 imobile.pitesti

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 01 March 2012 - 01:41 PM

eu sunt inregistrat ca si Profesie Liberala, Nu PFA...la fel si conta care mi-a "prelucrat" dosarul...si a zis ca se deduce la profesiile liberale si benzina...

in privinta cardurilor, nu platesc dobanda, sunt rate fara dobanda...ideea e ca pe extrasul de card apare: HDD extern, 299.90 ron, 12 rate...Telefon Samsung, 1290 ron, 12 rate

o alta dilema, incepand cu acum 15 min (dupa citirea a sute de randuri din Codul Fiscal:...care e diferenta intre impozitul pe profit si cel pe venit ?...ca cica profesiile liberale platesc impozit pe venit...adica aplic 16% la Cifra de afaceri, fara a mai calcula cheltuieli ????



#4 Tzica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:

Postat 01 March 2012 - 09:16 PM

Premisa:
1.„În materie fiscală, dispoziţiile prezentului cod prevalează asupra oricăror prevederi din alte acte normative, în caz de conflict între acestea aplicându-se dispoziţiile Codului fiscal.” (Cod Fiscal art.1 alin.3);
2. Tot in acelasi CF citim cam tot ce tine de Impozitul pe venit, selectiv art. 46 – 48.Faptul ca nu suntem PFA ci Profesii Liberale nu inseamna ca nu trebuie sa tinem o contabilitate dupa regulile omfp 1040/2004 ( Partida Simpla).

Comentarii:
1.Combustibili. art.48 lit.l indice1: Se deconteaza doar “transportul de personal la si de la locul de munca, precum si combustibilul consumat de autoutilitare (tractoare, ambulante etc… celelalte exceptii…si de anul acesta vom avea deductibilitate 50%). Si, zic eu ca (virgula) chiar si in cazul unei profesii liberale nu pot fi propriul meu angajat sau ma rog un PFA/I.I. nu poate fi propriul sau angajat.Desi nu are rost sa mai aduc vorba de documente justificative, promit sa ma las o zi de fumat si de baut cafea daca se gaseste in Nomenclatorul documentelor(omfp 1040) documentul Foaie de Parcurs, sau la frat’su mai mare omfp 3512.Hai doua zile daca e vorba de documentul FAZ prevazut in Ordin 14 din 27 septembrie 1982;
2+3.Functionare/Intretinere.Fiind vorba de un contract de comodat , pe timp limitat (art.2146 CodCivil) , folosinta .gratuita…zic eu ca Rovigneta, casco, reviziile ITP, impozit sunt treaba proprietarului.Avem incidenta doar cu politia in cel mai bun caz pentru lipsa celor mentionate anterior.D.p.d.v. fiscal masina poate sa mearga si fara respectivele Rovigneta,Casco, ITP…e de inteles o schimbare de placute de frana, un electromotor ars , piese care se pot defecta pe parcursul exploatarii..etc…;( da’ poate sunt eu prea…fiscalizat)
4.Plata card.Pai eu inteleg asa, ca o persoana fizica a platit in numele unei persoane inregistrate ca obtine venituri din Profesii Liberale (similar PFA/I.I.) un furnizor, fapt dovedit cu virarea banilor (total factura) de pe cardul Persoanei Fizice (“Deci de pe cardul personal banii au plecat INTEGRAL in ziua emiterii facturii”)..Respectiva Persoana Fizica “aduce” dovada platii extrasul de cont cu data operatiunii.Persoana Liberala va emite o Dispozitie de Plata cu suma de pe extras, pentru a se achita de datoria catre Persoana Fizica.Ca Persoana Fizica a facut un credit de 12 rate (cu dobanda sau nu) nu are nici o relevanta…Persoana Liberala e “interesata” sa isi vada furnizorul achitat.

5.Impozit pe profit.Citim articolele din Titlul respectiv.Selectiv as sugera, doar pentru comparatie art.19.
6.Impozit pe venit.Sa zicem numai art.48 din CF.

Despre 5 si 6.Indiferent ca vorbim de IP sau IV tot de 16% vorbim tot de (aceleasi in mare!) Cheltuieli deductibile/nedeductibile sau Venituri impozabile.Diferenta (una din ele) apare la inregistrarea Veniturilor/cheltuielilor.In cazul IP venitul se recunoaste la data generarii (nu la data incasarii) idem si cheltuiala.La IV Venitul /Cheltuiala se recunoaste la data incasarii/platii.Concret la venituri de 1000 si Ch de 800, si incasari 300 plati 50 , un platitor IP va calcula 1000 – 800 =200 la care aplica 16%, un IV va calcula 300 – 50 = 250 la care va aplica 16%.

(sper sa ma lasti sa ma bucur in continuare de micile mele placeri...cafeaua si tzigarea :rolleyes: )



#5 sorinela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 26 March 2012 - 09:31 AM

Buna ziua!

Va cer si eu parerea in privinta achizitionarii unui autoturism pe numele meu si trecerea acestuia pe un birou de eecutor judecatoresc, al sotului meu.

Sotul meu intentioneaza sa cumpere autoturismul mentionat pe numele meu, pentru a putea beneficia de o reducere in felul acesta, si apoi sa il treaca pe cabinet printr-un contract de vanzare-cumparare. In ce priveste acest contract, este suficient doar un contract formal de vanzare-cumparare sau este nevoie cumva de notar? Eu cred ca nu.

Ma intreaba daca este avantajos pentru el sa il treaca pe cabinet, intrucat el acum l-a infiintat si o sa fie nevoie de creditare din partea lui pentru aceasta achizitie. Eu zic ca da deoarece cheltuiala cu amortizarea lui lunara o poate deduce integral. La fel si cheltuielile de intretinere si reparatii. Combustibilul, asigurarile, ITP-ul, cu toate ca mi s-ar parea normal sa poata fi si ele deduse, nu o sa le pot deduce. Daca ma insel, va rog sa ma corectati.

Ca si concluzie, ma insel sau nu ca este in favoarea lui sa treaca masina achizitionata pe cabinet decat sa o lase pe numele meu, folosindu-se de ea atat in scopul desfasurarii activitatii cabinetului cat si personal?

Va multumesc anticipat!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL