Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
II angajare zilieri ; II decontare combustibil - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


II angajare zilieri ; II decontare combustibil

ii zilieri
3 replies to this topic

#1 eveniment select

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 01 March 2012 - 04:30 PM

Buna ziua,

As dori sa stiu cum se explica faptul ca II poate angaja cu CIM, dar nu poate angaja zilieri; poate este o interpretare gresita a legii, sau o lacuna legislativa;
Referitor la combustibil (avand o II cu activitate de organizare evenimente, targuri etc cod CAEN 8230), activitatea de baza consta in transportul decorului pt nunta sau orice alt eveniment (de ex) iar combustibilul am inteles ca nu se deconteaza!! Sa fie oare posibil asa ceva??!Trebuie sa fie o scapare a legii...nu se poate altfel.
Cu multumiri,



#2 Tzica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:

Postat 01 March 2012 - 09:41 PM

1.Nu , nu este o interpretare gresita a legii. In OUG 44/2008 ce reglementeaza accesul la viata economica a PFA,I.I, I.F, citim la art.24 (sectiune dedicata I.I.) ca "poate angaja terte persoane cu contract individual de munca..s.a.m.d.";
2.Daca activitatea dvs, este activitate de transport de bunuri, combustibilul este deductibil.Presupun ca nu transportati decorurile cu..sa zicem masina mica.Desi nu e prevazut strict in omfp 1040/2004 avem indicatii in art.48 alin.7 lit.l indice 1. (e vorba de prevederea introdusa de .."infama" OUG 34 daca imi aduc eu bine aminte).




#3 eveniment select

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 02 March 2012 - 05:18 PM

Vezi postareaTzica, la 01 March 2012 - 09:41 PM, a spus:

1.Nu , nu este o interpretare gresita a legii. In OUG 44/2008 ce reglementeaza accesul la viata economica a PFA,I.I, I.F, citim la art.24 (sectiune dedicata I.I.) ca "poate angaja terte persoane cu contract individual de munca..s.a.m.d.";
2.Daca activitatea dvs, este activitate de transport de bunuri, combustibilul este deductibil.Presupun ca nu transportati decorurile cu..sa zicem masina mica.Desi nu e prevazut strict in omfp 1040/2004 avem indicatii in art.48 alin.7 lit.l indice 1. (e vorba de prevederea introdusa de .."infama" OUG 34 daca imi aduc eu bine aminte).

Multumesc pt raspuns, dar eu ma refeream la faptul ca in aceasta activitate sezoniera as avea nevoie doar de zilieri (iar acestia nu se pot angaja la II ), iar cu privire la transport, cel mai mult transport cu autoturism tip jeep...nu e nevoie de auto mai mare.
Cu multumiri.



#4 eveniment select

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 02 March 2012 - 05:41 PM

Am uitat sa precizez ca eu nu sunt platitor de tva






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL