Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Redirectionare din impozit venit PFA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Redirectionare din impozit venit PFA

6 replies to this topic

#1 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 12 March 2012 - 08:28 PM

Din impozitul pe venit al unei PFA la norma de venit se poate redirectiona 2% catre un ONG, biserica, etc?



#2 Tzica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:

Postat 12 March 2012 - 09:19 PM

imho, nu nu se poate.Daca interpretez eu bine formularul D 230, e vorba de beneficiarii de salarii sau asimilate (la asimilate intrand indemnizatii de administrator sau mai stiu eu ce).Dar poate ma insel, sa mai asteptam si alte pareri.
(as zice ca daca ar fi posibil pentru PFA, ar trebui sa fie posibil si pentru platitorii de impozit pe profit sa poata sa decida asupra sumei de 2% din impozitul platit...da'...lol...cred ca BASS ar trece pe excedent !!!)




#3 mariana07

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:

Postat 13 March 2012 - 08:45 AM

Art. 84, alin. 2 din Codul fiscal prevede ca si contribuabilii care obtin venituri din activitati independente pot opta pentru directionarea a 2% din impozitul datorat pe venitul net anual impozabil catre asociatii nonprofit, unitati de cult, burse private.



#4 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 13 March 2012 - 08:53 AM

De acord, dar eu ma refer strict la PFA impozitata la norma de venit. Exista posibilitatea directionarii a 2% sau nu?



#5 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 15 March 2012 - 07:07 PM

Pentru PFA impozitata la norma de venit exista posibilitatea directionarii a 2% din impozitul pe venit pentru veniturile obtinute in anul anterior, prin depunerea D200 si completarea rubricii separate prevazuta in acest formular.

Instructiuni privind completarea si depunerea formularului 200 "Declaratie privind veniturile realizate din Romania”
Nota: Contribuabilii care au realizat venituri din activitati independente/activitati agricole, impusi pe baza de norma de venit si/sau din cedarea folosintei bunurilor, care nu au obligatia depunerii declaratiei, au efectuat, in cursul anului fiscal de raportare, cheltuieli cu burse private si solicita restituirea acestora si/sau opteaza pentru virarea unei sume in contul unei entitati nonprofit sau unei unitati de cult, completeaza prezenta sectiune din formular, potrivit instructiunilor de mai jos....

Aceasta postare a fost editata de Lexiroxi: 15 March 2012 - 07:10 PM




#6 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 16 March 2012 - 03:18 PM

Multumesc. Ca intotdeauna, Lexiroxi, ne putem baza pe raspunsurile tale.



#7 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 16 March 2012 - 08:52 PM

ei si tu :blush: sunt mai multe feluri de intrebari si raspunsuri pe acest Forum
-unele la care raspunsul e evident prin postarea unor articole legislative clare
-unele intrebari sunt neclare si raspunsurile sunt presupuneri – fiecare ce a inteles...
-unele raspunsuri sunt interpretabile, asa cum sunt si unele articolele legislative – fiecare ce intelege
asa ca nu te astepta ca raspunsurile mele sa fie intotdeauna „la inaltime” , mai discutam, mai interpretam- nu-i nici o suparare - sa fie cu folos, sa ne clarificam nelamuririle, sa fim mai bine pregatiti ptr. a face fata cerintelor patronilor si organelor de control. :smile:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL