Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PFA cu profit zero... platesc vreo taxa? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


PFA cu profit zero... platesc vreo taxa?

1 reply to this topic

#1 Mihai85

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 13 March 2012 - 03:26 AM

Buna seara,

Nu am nici o treaba cu contabilitatea sau economia si as aprecia daca mi-ati putea raspunde la o intrebare despre PFA-uri.

Vreau sa pun bazele unei activitati online. Clientii cautati sunt diverse firme, iar produsele furnizate vor fi produse electronice.
Practic singurul cost va fi dezvotarea platformei online, pe care ma astept sa o fac chiar eu (sau din buzunarul propriu).
Totusi, pana la acumularea unui numar suficient de mare de clienti ar trebui sa lucrez fara profit, si sa ofer niste servicii limitate pentru o perioada de timp.
Singurii bani care i-as primi ar fi 1,6 RON per inscriere, suma care va ajunge la ONRC pentru interogarea bazei lor de date si validarea informatiilor de inregistrare a potentialului client care isi face un cont.
Scopul este sa nu platesc nimic din buzunar, si sa primesc un document legal (o factura, adica datele de identificare ale firmei) care atesta existenta persoanei juridice.

Presupun ca pentru a emite facturi am nevoie de un PFA.
Exista vreo varianta de PFA cu profit 0 si pentru care, in aceasta situatie, sa nu platesc nici un fel de taxe sau impozite in afara de cele de inregistrare ?
De asemenea, in absenta unui conflict de interese, este imperativ sa nu-mi influenteze in absolut nici un fel actualul contract de munca (pe perioada nedeterminata, si absolut deloc in conflict de interese). Acest PFA


Gandind si in perspectiva (ca sa nu fiu nevoit sa pun aceasta intrebare dupa un eventual raspuns), daca exista un asemenea PFA, prin ce metode legale voi putea "transforma" PFA-ul intr-o firma care detine aplicatia mea online?
Ce tip de persoana juridica ar trebui sa aleg? SRL ?
Ar trebui sa am angajati? Daca da, cati? Exista un numar minim de angajati full-time pe care ar trebui sa-i am? sau ii pot incadra pe toti la 2 ore?
(practic acesti angajati n-ar face mare lucru, decat ar figura pe o hartie, si poate m-ar ajuta din cand in cand)


Multumesc

Aceasta postare a fost editata de Mihai85: 13 March 2012 - 03:32 AM




#2 Tzica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:

Postat 13 March 2012 - 03:41 PM

In primul rand...nu aveti cum sa nu platiti nimic.Nu imi e clara activitatea...adica, dezvoltati o platforma pentru servicii si taxati inscrierea sau, chiar vindeti produsele respective ?? e...in fine despre pfa si srl dati o "gugaleala" veti gasi chiar si o emisiune tv facuta sub egida altui site.Revenind, ori pfa ori srl tot aveti de platit taxe si impozite.Ar mai fi o posibilitate ca dvs sa vindeti aplicatia respectiva unei firma (contract DDA ??) si prin contract de prestari servicii sa va ocupati de mentenanta/up gradare...dar tot sunt dari de plata ...oricum as intoarce, eu inteleg ca e o activitate generatoare de venituri...iar daca sunt venituri...musai sa fie impozitate.







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL