Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cheltuieli de transport extern incluse in Invoice (pentru un export CIF)? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Cheltuieli de transport extern incluse in Invoice (pentru un export CIF)?

invoice export factura externa
  • Nu puteti replica pe acest topic
No replies to this topic

#1 gaby703

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 15 March 2012 - 08:58 AM

Am efectuat un export de marfa (extracomunitar) in conditiile de livrare CIF (intelegerea stabilita cu partenerul extern prevedea ca firma mea, in calitate de exportator, sa achite costurile transportului extern pana la aeroportul de destinatie).

Problema este ca in factura_externa cheltuielile de transport apar facturate in mod distinct (am completat un formular al firmei de transport din care a rezultat automat Invoice-ul ). Practic factura externa (invoice) cuprinde 2 pozitii, o pozitie pentru pretul marfurilor exportate (6000$) si o alta pozitie pentru costul transportului extern (700$). Total invoice = 6700$. Totusi pe Invoice este trecuta conditia de livrare CIF.

Va rog , imi puteti spune daca este corect? Problema este ca firma mea nu va incasa de la partenerul extern 6700$ ci doar 6000$ (conform intelegerii transportul este suportat de firma mea). Vor apare erori la inregistrarea in contabilitate?



  • Nu puteti replica pe acest topic




Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL