Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
executare silita pe baza mutatiei ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


executare silita pe baza mutatiei ?

1 reply to this topic

#1 lisalarisa

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 02 August 2011 - 08:32 PM

buna seara,
va rog frumos sa ma ajutati si sa mi raspundeti si mie.
mi am achizitionat un apartamnet prin credit ipotecar la care inca platesc impreuna cu sotul meu .Am facut mutatia (adresa din buletin) fratelui meu pe aprtamentul nostru,despre care am aflat decurand ca are datorii mari la cetelem si alte banci si a fost instintat ca i se va pune sechestru pe bunuri.Poate banca sa puna sechestru pe bunurile mele (aparatura ,electronice ,elecrocasnice sau mobilier)doar ca el figureaza ca si colocatar in apartamentul meu? Nu am acte pe toate sa dovedesc ca sunt ale mele! Un raspuns urgent va rog! Habar n am de astfel de lucruri si ma streseaza....



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 August 2011 - 08:12 AM

intrebarea ta tine de juridic (nu de contabilitate) si de aceea ti-am mutat topicul aici. :smile:

eu nu sunt jurist, dar din cunostintele mele juridice iti pot spune ca nu ai de ce te teme fiindca raspunderea patrimoniala se face doar in baza proprietatii.
prin urmare, faptul ca fratele tau are mutatie la tine in apartament nu ii confera drept de proprietate asupra nici unui bun din acel apartament sau asupra apartamentului insusi.
mutatia ii da numai dreptul de a locui acolo, el nu devine automat si proprietar.

nu-i nimic ca nu mai ai documente pt toate bunurile din casa, NICI EL NU ARE !! :sad: deci, nici el nu poate dovedi nimic prin "inscrisuri", ci doar cu vorbe sau martori si atunci va fi cuvantul tau contra cuvantul lui, martorul tau contra martorul lui ...

ufff... ce situatie ! :happy:







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL