Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
plati mai mari decat incasari in RJIP - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


plati mai mari decat incasari in RJIP


13 replies to this topic

#1 adrianw140

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 16 March 2012 - 09:38 PM

In RJIP am plati mai mari decat incasari? Este vreo problema, greseala? Sunt neplatitor de tva. Dar in registrul de casa imi apare ca am bani.
Nu mai inteleg nimic.
Multumesc.



#2 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 March 2012 - 11:54 PM

Nici eu nu inteleg nimic din intrebarile tale... :blink2:
Probabil folosesti vreun soft si nu ai incredere in el.
Incearca sa ne dai mai multe detalii/informatii, poate te putem ajuta ulterior.

Have fun!

PS. Banuiesc ca nu ai inregistrat toate platile prin casa, de aia ai sold acolo. Dar nici asta nu e neaparat o eroare... Plus ca PFA nici nu e obligat sa tina evidenta casa/banca.

Dan



#3 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 17 March 2012 - 12:04 AM

Dan, unde scrie ca un PFA nu este obligat sa tina Reg. de casa? Eu am primit in scris raspuns de la Finante ( cam acum un an) ca este obligatoriu, iar explicatia era ca si PFA-urile sunt obligate sa utilizeze formularele cnf. Ord. 3055/2009 (eu scrisesem in Adresa de Ordinul 1044...parca nu imi vine pe moment in minte, dar stii tu, care este, care nu prevede obligativ. utiliz. Reg. de casa).
Nu am PFA-uri, dar as dori sa cunosc si un alt punct de vedere cat mai clar.

Dana




#4 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 17 March 2012 - 12:06 AM

Adrian, nu ai voie sa postezi aceeasi intrebare in mai multe locuri...roaga moderatorii sa ti-o stearga.

Dana




#5 adrianw140

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 17 March 2012 - 02:21 AM

Rog moderatorii sa inchida acest topic, deoarece , din greseala l-am deschis de 2 ori.



#6 adrianw140

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 17 March 2012 - 02:29 AM

Eu am activitate din luna iunie 2011 si sunt pe minus in RJIP doar in luna noiembrie, dar in registrul de casa tot timpul am bani, acolo nu sunt pe minus. Toate chitantele pe care le-am introdus in registrul de casa, automat apar si in RJIP. Dar, totalizand incasarile si platile la sfarsit de an, aici lucrurile par in regula, in sensul ca incasarile sunt mai mari decat platile.



#7 kisa

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 17 March 2012 - 12:31 PM

Este normal sa ai diferente intre Registru de casa si RJIP din urmatoarele considerente:
*in RJIP nu se trec aporturile in numerar facute la inceputul activitatii sau in cursul acesteia;
*sumele primite sub forma de credite bancare sau de imprumuturi de la persoane fizice ori persoane juridice;
*sumele primite ca despagubiri;
*sumele sau bunurile primite sub forma de sponsorizari, mecenat sau donatii.
Pentru toate aceste categorii se fac fise separate pentru operatiuni diverse.
Deasemea aceste incasari respectiv plati se trec in registru de casa.



#8 Tzica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:

Postat 17 March 2012 - 05:32 PM

ehhmmm...si se poate vedea, raspunsul celor de la MF ???nu de alta dar omfp 3055/2009 reglementeaza cu totul altceva, iar despre documentul Registru de casa cod 14-4-7cA , prevazut in omfp1040/2004 (pagina 42 !), acu' ma uit la el si vad ca are o cu totul alta...intrebuintare (va las placerea sa-mi spuneti ca ma insel!) .Iar daca dau cateva pagini inapoi, si citesc de RJIP cod 14-1-1/b, citesc negru pe alb ca "Serveste ca document de inregistrare a incasarilor si platilor "(ma rog si altele).Personal, agreez o oarece redundanta folositoare (o vorba veche spune ca "nu conteaza ce faci...oricum mai fa o copie!) dar...si Registru de casa...si RJIP...e totusi prea mult pai ori e simpla ori e ...dubla inregistrare (contabilitatea prevazuta de 1040) ?? parerea mea (sau ...punctul meu de vedere>>> . )
:blush2: :blush2: :blush2: :rolleyes:



#9 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 17 March 2012 - 07:17 PM

Nu Ordinul 3055, scuze, am scris eu gresit, Ordinul 3512/2008, Tzica iti atasez citatul din raspuns:
"

► Registrul de casă este documentul de inregistrare operativă a încasărilor și plătilor în numerar, de stabilire la sfarșitul fiecarei zile a soldului de casă, document prevăzut la punctul 1, sectiunea A “Norme generale” din Ordinul 3512/2008 privind documentele financiar – contabile, aplicabil și persoanelor fizice, conform acestei prevederi legale, coroborat cu prevederile art. 1 din Legea contabilității nr. 82/1991 republicată cu modificările și completările ulterioare."

Dana




#10 Tzica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:

Postat 17 March 2012 - 08:13 PM

ehhmmm...daca ne referim la omfp 3512/2008 din 27 noiembrie 2008 si publicat in MOF 870 bis/23.XII.2008 (modificarile introduse de omfp 2869/2010...fiind nerelevante pentru speta in cauza) io vad urmatoarele:
1. Persoanele prevăzute la art. 1 din Legea contabilității nr. 82/1991, republicată, consemnează operațiunile economicofinanciare, în momentul efectuării lor, în documente justificative, pe baza cărora se fac înregistrări în contabilitate (jurnale, fișe și alte documente contabile, după caz). (si ...dai inainte cu "persoanele prevazute la art.1 din L82", zic zau sa nu beau cafea si sa nu fumez o saptamana, (daca nu oi avea ce) da' io nu vad sintagma "aplicabil si persoanelor fizice" !Nu mai pun aici art.1 din L82, dar rog sa fiu indrumat sa o gasesc (sintagma ).
.
Altfel, strict pentru evidenta numerarului, pentru/in Contabilitatea in partida simpla avem art.37 din omfp 1040. :blush2: :rolleyes:



#11 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 19 March 2012 - 12:39 AM

Asta nu mi-e clar nici mie, Tzica! De aceea am dorit sa stiu si alte pareri.

Dana




#12 Tzica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:

Postat 19 March 2012 - 02:35 PM

Nu cumva, apropo de aplicarea unitara a legii, raspunsul la adresa dvs, se incheie cu:
"Prezenta adresă nu constituie un act administrativ fiscal, în sensul art.41 din Ordonanţa Guvernului nr.92/2003, republicată, cu modificările şi completările ulterioare sau act administrativ de autoritate, în sensul art.1 alin.(1) din Legea contenciosului administrativ nr.554/2004 şi nu este opozabilă terţilor." :rolleyes:



#13 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 19 March 2012 - 11:06 PM

Ordin 3512/2008 de intocmire si utilizare a documentelor financiar-contabile
20. Persoanele fizice care desfasoara activitati independente si conduc contabilitatea in partida simpla, in conformitate cu prevederile legale, intocmesc Registrul jurnal de incasari si plati (cod 14-1-1/b), precum si alte documente de evidenta prevazute de legislatia in domeniu.

In functie de specificul activitatii (ex. comercianti) se poate intocmi si Registrul de casa pentru a tine evidenta numerarului, inclusiv a retragerilor de numerar din banca care nu se trec in Registrul de incasari si plati. Normele din Ordinul 1040/2004 sunt vechi, neactualizate.



#14 Tzica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:

Postat 20 March 2012 - 01:38 PM

imho, legislatia in domeniu se refera la omfp 1040/2004 , fiind vorba de contabilitate in partida simpla.Nu are nici o relevanta faptul ca sunt perimate sau nu...perimate/neperimate ele exista.Acel " se pot intocmi" nu inseamna neaparat obligativitate.Din moment ce pentru contabilitatea in PS se specifica la art 48 " Venitul brut cuprinde:..sumele incasate s.a.m.d." sau ca(pentru incasari/plati car e nu se cuprind in RJIP) "se deschid fise pentru operatiuni diverse distincte" iar art.37 prevede ca "pentru inregistrarea veniturilor ...vor utiliza..formulare..prevazute in prezentele norme metodologice , dupa caz:.... si ca modelele sunt prezentate la Cap III", deci........ nu inteleg de unde reiese obligativitatea Registrului de casa ? :blush2: :rolleyes:

(sper sa se inteleaga ca nu am citit cu puncte puncte si articolele respective, pur si simplu am vrut sa fac economie de pixeli)

Last edit: ca veni vorba de comercianti...pai avem la art 38 niste chestii interesante..

Aceasta postare a fost editata de Tzica: 20 March 2012 - 01:40 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL